JAV parlamentarai iš abiejų partinių stovyklų antradienio vakarą pasveikino prezidento George'o W.Busho vedamą pasaulinį karą su terorizmu, tačiau daugelis demokratų, siekiantys pradėti rinkimų debatus, kritikavo jį dėl lėtėjančios ekonomikos.
G.W.Bush
"Paprastų amerikiečių padėtis dabar yra blogesnė nei prieš metus", kai respublikonas G.W.Bushas užėmė postą, pareiškė Atstovų Rūmų narys Ohajo demokratas Dennisas Kucinichas (Denisas Kusiničas), vadovaujantis 57 narių Progresyviajai frakcijai.

"Per praėjusius metus daugiausiai per paskutinius šešerius metus amerikiečių prarado darbą; bankrutavo 251 viešoji bendrovė ... o nacionalinė ekonomika smuko", - teigė D.Kucinichas.

Nenorėdami "Didįjį vakarą" aiškiai demonstruoti partinių nesutarimų, demokratai ir respublikonai paskelbė savo oficialius pareiškimus apie G.W.Busho "Sąjungos padėties" pranešimą jam dar nė žodžio neištarus.

Prieš kelias valandas iki G.W.Busho atvykimo į Kapitolijų išplatintas Senato respublikonų lyderio Trento Lotto pareiškimas skelbė: "Šiandien prezidento kreipimasis į Amerikos žmones - ir vėl - buvo puikus".

T.Lottas, kuris kaip ir kiti Kongreso vadovai galėjo iš anksto susipažinti su būsima prezidento kalba, gyrė G.W.Busho raginimus didinti išlaidas nacionalinei gynybai ir vidaus saugumui bei skatinti ekonomikos augimą.

Atstovų Rūmų respublikonų drausmės pareigūnas Tomas Delay (Tomas Delėjus) sakė: "Mums pasisekė, jog turime tokį prezidentą kaip George'as W.Bushas - morališkai nepriekaištingą, žinantį savo tikslą bei pasiryžusį apginti laisvę".

Tuo tarpu Senato demokratai demonstravo savo ištikimybę Senato daugumos vadovui Pietų Dakotos demokratui Tomui Daschle'ui (Tomui Dešlui), galimam 2004 metų prezidento rinkimų kandidatui, kurį respublikonai praėjusį mėnesį griežtai kritikavo už tai, kad šis pasipriešino G.W.Busho pasiūlytam teisės aktų paketui paskatinti ekonomiką. T.Daschle'as teigė, kad šie įstatymai labiau palankūs verslininkams nei bedarbiams.

"Aš Daschle'o demokratas", puikavosi užrašas ant mėlynai baltų ženkliukų, kuriuos buvo įsisegę kai kurie parlamentarai. Tačiau oficialiame demokratų atsake į G.W.Busho kalbą JAV Atstovų Rūmų mažumos vadovas Richardas Gephardtas šlovino abiejų partijų sutarimą.

Pasak R.Gephardto, kaip demokratai ir respublikonai stojo kartu po rugsėjo 11 dienos pardėti karą su terorizmu, tai jie turėtų kartu siekti atgaivinti smunkančią ekonomiką.

Tuo metu kai kiti jo partijos nariai svaidė strėles Baltųjų rūmų pusėn, R.Gephardtas skelbė: "Nesutinku, kad stovėdami petys į petį dėl karo, turėtume konkuruoti ekonomikos klausimais".

Tačiau tuo pat metu menkai galėjo paslėpti priekaištus į verslą orientuotiems respublikonams: "Mūsų vertybės mus skatina padėti darbo netekusiems, o ne tik didelėms korporacijoms ar tiems, kuriems labiausiai sekasi".

R.Gephardas taip pat paragino G.W.Bushą paremti pastangas priimti įstatymą, kuris apribotų pinigų įtaką politikai. Konkrečiai neminėdamas korporacijos "Enron", R.Gephardtas taip užsiminė apie Hiūstone įsikūrusio energetikos milžino žlugimą, kuris buvo svarbus abiejų partijų rėmėjas.

"Jei didžiausia šalies bankroto byla, neatsiejama nuo aiškaus mokamos politinės įtakos atvejo, nėra geriausias pagrindas reformoms, tada tiesiog nežinau, kas tai yra", - teigė R.Gephardtas.

Savo kalboje rinkimų kampanijos finansavimo reformos ar "Enron" G.W.Bushas neminėjo. Tačiau jis sulaukė abiejų partijų parlamentarų plojimų, kai paragino pradėti pensijų reformas, siekiant padėti darbuotojams, kurių bendrovės žlugo.

Demokratai neslėpė nuostabos, kad G.W.Bushas kalbėjo apie daugelį jų tradicinių klausimų - sveikatos apsaugą, švietimą, savanorių veiklą bei aplinkos apsaugą, nors jam bus sudėtinga skirti jiems tinkamą finansavimą.

"Tai buvo gana "klintoniška" kalba, - sakė Luizianos demokratų senatorius Johnas Breaux. - Jis kalbėjo apie demokratų idėjas" panašiai, kaip buvęs prezidentas Billas Clintonas apie respublikonų.

Tačiau, kaip pastebėjo Tenesio respublikonų senatorius Billas Fristas, "skirtingai nei Clintonas, kuris paskelbė 300 programų, Bushas kalbėjo apie aštuonias ar devynias".

Atstovų Rūmų narys Merilendo demokratas Steny Hoyeris pareiškė: "Manau, prezidentas iš teisų nori bendradarbiauti su kita politine puse, tačiau, regis, to nenori jo vadovybė Rūmuose ir Senate".

S.Hoyeris skundėsi, kad pernai Atstovų Rūmų ir Senato respublikonai atmetė demokratų pasiūlymus dėl mokesčių, prekybos bei energetikos. Šiuo metu G..Busho populiarumas, daugiausia dėl sėkmingo karo su terorizmu, pasiekė aukštumas, todėl demokratai, keldami ekonomikos klausimus, nori priversti prezidentą ir jo respublikonus užimti gynybines pozicijas šių metų lapkritį vyksiančiuose rinkimuose, kurių metu bus renkamas trečdalis Senato bei visi Atstovų Rūmai.

Kitą savaitę Kongrese pristatydamas biudžetą, G.W.Bushas ketina pasiūlyti padidinti bendras šalies išlaidas maždaug devyniais procentais. Didžioji dalis pinigų būtų skirta nacionalinei gynybai ir vidaus saugumui, atsisakant ankstesnių pažadų sumažinti valstybės skolą ir išlaikyti ketverius metus stebėtą biudžeto perteklių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (315)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (331)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Pranckietis abejoja Karbauskio spaudos konferencijos būtinumu (135)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Rusijos valdžia surado naują auką: tikina niekada gyvenime nematę „tokio šlykštaus dalyko“ (118)

Nauja Rusijos Federacijos Kultūros ministerijos Visuomeninės tarybos, kuriai vadovauja Jurijus...

Neįprastas eismo įvykis: kam draudimo bendrovė atlygins žalą? (33)

Įsivaizduokite, kad pasistatėte ir palikote automobilį įkalnėje, tačiau sugedo jūsų...

Sukrečiantis motinos skausmas: dukra, nepaisant medikų pastangų, mirė nuo gripo komplikacijų (29)

Viena britė pasidalijo savo skausmu, kurį sukėlė aštuoniolikmetės dukters mirtis nuo vienos...

Išpuolis prieš policiją Mažeikiuose – padegtas patrulio automobilis (29)

Sausio 23 d., tarp 19.10 val. ir 20 val., Mažeikiuose, Juodpelkio g., prie daugiabučio namo...

Atsisakė nuosavo automobilio ir jau apskaičiavo, kiek galima sutaupyti (95)

Šiandien dažnas neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio, o tarša, kurią sukelia automobilių...

Pigi naminė priemonė, kuri padės nuvalyti riebalus nuo orkaitės durelių (13)

Kiekviena šeimininkė žino, kad su laiku orkaitės stiklas apsineša išdavikišku riebalų ir...

Šiemet yra kas ūkininkus gąsdina labiau nei būsimi mokesčiai (43)

Prasidėjus naujiems metams, ūkininkai rengiasi ateinančiam sezonui, tačiau jau dabar aišku, kad...