aA
Dėl migracijos ir euro zonos smarkiai nesutariantys Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį renkasi į itin svarbų viršūnių susitikimą Briuselyje, kuris galėtų nulemti keblioje padėtyje atsidūrusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir net paties bloko likimą.
© AFP / Scanpix

Susitikimas rengiamas pasigirdus perspėjimams, kad 28 lyderiams nesugebėjus išspręsti virtinės problemų, ypač naujai plykstelėjusios įtampos dėl migrantų, išloštų autoritariški ir „antieuropietiški“ judėjimai.

Naujos populistų vyriausybės iškilimas Italijoje ir pikti ginčai dėl to, kas turėtų priimti migrantus, atplukdomus gelbėjimo laivais, vėl suskaldė bloką, nors atvykstančių migrantų skaičius po 2015 metų migracijos krizės yra smarkiai sumažėjęs.

Tuo tarpu Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono stumiamos euro zonos reformos ekonomikai atgaivinti ir populistų kilimui atsverti po Didžiosios Britanijos sprendimo trauktis iš bloko susidūrė su opozicija ir įstrigo.

Pats „Brexit“ klausimas, kuris dominavo per pastarojo meto viršūnių susitikimus, šįkart atsidurs paraštėse. Britų ministrė pirmininkė Theresa May kolegoms turi pateikti tik trumpą atnaujintą informaciją apie aklavietėje atsidūrusias Britanijos išstojimo derybas.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas viršūnių susitikimo išvakarėse perspėjo, jog lyderiams lieka vis mažiau laiko įtikinti savo piliečius, kad jie gali kontroliuoti migraciją, nes netrukus šiuos daug lemiančius debatus gali laimėti autoritariški politikai.

„Statymai labai dideli“

„Vis daugiau žmonių pradeda manyti, kad tik tvirta ranka valdanti valdžia, antieuropietiška ir antiliberali savo esme, turinti polinkį į atvirą autoritarizmą, gali sustabdyti nelegalios migracijos bangą“, – laiške lyderiams rašė viršūnių susitikimui vadovausiantis D. Tuskas.

„Statymai labai dideli, o laiko maža“, – perspėjo jis.

Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani atskirai britų laikraštyje „The Guardian“ perspėjo, kad nesugebėjimas veikti dėl migracijos „galėtų suduoti mirtiną smūgį Europos projektui“.

Vienas ES aukšto rango pareigūnas šį dvi dienas truksiantį susitikimą dėl didelio svarbių klausimų, kuriuos lyderiai yra spaudžiami išspręsti, kiekio pavadino „visų viršūnių susitikimų motina“.

A. Merkel, kuri daug metų buvo įtakingiausia Europos lyderė, dabar rizikuoja savo trapios koalicijos žlugimu, jei migrantų klausimu nepasieks susitarimų su kitomis šalimis, įskaitant naująją Italijos vyriausybę, kurią suformavo kraštutiniai dešinieji ir prieš isteblišmentą nusistačiusi partija.

Nuo 2015 metų įsileidusi į Vokietiją daugiau kaip milijoną prieglobsčio prašytojų, A. Merkel dabar turi savo pačios vidaus reikalų ministro pareikštą ultimatumą iki mėnesio pabaigos sudaryti susitarimus, kad Vokietija galėtų atgal išsiųsti migrantus, jau užsiregistravusius kitose ES valstybėse.

Migracijos klausimu ES sparčiai juda dešinėn ir tokia pozicija tikriausiai toliau stiprės jaunatviškam Austrijos konservatorių kancleriui Sebastianui Kurzui liepos 1-ąją pusmečiui perėmus pirmininkavimą blokui.

Sekmadienį Briuselyje įvykusiame 16 lyderių „minisusitikime“ didelės pažangos nebuvo padaryta.

Lyderiai tikisi viršūnių susitikime pritarti darbui dėl migrantų „išlaipinimo platformų“ ES nepriklausančiose šalyse, labiausiai tikėtina, Afrikoje, nors ES pareigūnai miglotai kalbėjo apie tai, kokią formą jos įgis.

Padarydami nedidelę nuolaidą A. Merkel, lyderiai taip pat sutiks „glaudžiai bendradarbiauti“ stabdant antrinį migrantų judėjimą, rodo viršūnių susitikimo išvadų projektas, tačiau formuluotės galėtų būti švelnesnės nei ji norėtų.

„Pažangos stoka“

Tačiau nėra jokių galimybių susitarti dėl privalomo „naštos pasidalijimo“ plano į kitas šalis perkelti pabėgėlius iš migracijos fronto linijoje atsidūrusių valstybių prie Viduržemio jūros, tokių kaip Italija ir Graikija.

Šiam planui kategoriškai nepritaria Rytų Europos šalys, ypač autoritariškos vyriausybės Vengrijoje ir Lenkijoje.

Penktadienį ES lyderiai daugiausia aptarinės prancūzų ir vokiečių pasiūlymus reformuoti eurą siekiant išvengti skolų krizės pasikartojimo ir atkurti pasitikėjimą bendrąja valiuta, tačiau daugelis šių pasiūlymų jau buvo sušvelninti.

Krenta į akis, kad niekas atvirai neremia E. Macrono planų dėl euro zonos biudžeto, kuriems griežtai nepritaria Nyderlandai ir kitos šalys.

„Brexit“ klausimu ES lyderiai penktadienį turi pareikšti apgailestavimą dėl pažangos nebuvimo ir pasakyti, kad derybos, įstrigusios dėl Airijos sienos problemos, turi būti paspartintos siekiant susitarimo iki spalio mėnesio.

Lyderiai norėtų, kad Th. May ketvirtadienį pateiktų jiems daugiau detalių dėl „britų vyriausybės ketinimų“, ypač kalbant apie santykius po Britanijos išstojimo 2019 metais, sakė vienas ES aukšto rango pareigūnas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ramanausko-Vanago brolis Albinas: kai mane paleido, iškart supratau, kodėl (96)

Ilgi metai miškuose, tamsiuose, šaltuose ir ankštuose bunkeriuose, sveiku protu nesuvokiami...

Pagrindinių mokesčių trūkumas siunčia rimtą signalą apie Lietuvos ekonomiką (92)

Finansų ministerija skelbia, kad per devynis šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių...

Bankų krizėje įklimpusi Graikija – vis dar be gelbėjimosi plano (18)

Jei manėte, kad Graikijos nesėkmės jau praeityje, manykite iš naujo.

Putinas pribloškė cinišku pareiškimu: buvusios sovietinės respublikos apgailestauja dėl SSRS subyrėjimo (59)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, jog daugelio buvusių...

Pilvo riebalai – pavojus sveikatai: 7 būdai, kaip jų atsikratyti (8)

Esama net keleto priežasčių, kodėl pilvo srityje kaupiasi riebalai. Visų pirma, verta paminėti...

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (205)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Ekspertai grindis rinktis siūlo atsižvelgiant į savo gyvenimo būdą pasitikrinkite, kokios geriausiai tinka jums

Įsirengiant ar remontuojant namus, grindų danga tampa vienu iš svarbiausių tiek investiciniu, tiek...

Erika Vitulskienė pirmą kartą pozavo su maudymosi kostiumėliu: jei bijai savęs – bijai viso pasaulio (117)

Dar neprasidėjęs televizijos projektas „Dydžio (r)evoliucija“ sulaukia begalės lietuvių...

Barista: geros kavos namie pasigaminti nepavyks

Pirmą kartą juodos kavos puodelį geriančiam žmogui ji greičiausiai nepatiktų, LRT RADIJO...

D. Britanijos mokslininkas: deginame ne šiukšles, o išteklius (1)

Didžiosios Britanijos iždas neseniai pranešė apie planus apmokestinti atliekų deginimą . Toks...