aA
Europos Komisija praėjusį ketvirtadienį paskelbė įspėjimą Lenkijai, Vengrijai ir visoms kitoms Europos Sąjungos valstybėms, linkusioms nepaisyti pamatinių žmogaus teisių: jei nebus pagarbos, negausite ir pinigų.
Varšuva
Varšuva
© Shutterstock

Europos Komisija atkakliai apgynė sprendimą atmesti paraiškas dėl dotacijų, kurias pateikė šeši Lenkijos miestai, apsiskelbę „zonomis be LGBTI ideologijos“ ar priėmę „šeimos teisių“ rezoliucijas, tvirtindama, kad jie neatitinka pagrindinio reikalavimo – jų siūlomi projektai turėtų būti prieinami visiems ES piliečiams ir nieko nediskriminuoti, rašo politico.eu.

Paklausta, ar Europos Komisija laikėsi savo sprendimo susidūrusi su pačios Lenkijos kritika, EK atstovė spaudai Dana Spinant tiesiog perskaitė trumpą savo vadovės Ursulos von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkės, pranešimą.

„Mūsų sutartys užtikrina, kad Europoje kiekvienas asmuo yra laisvas būti tuo, kuo nori, gyventi taip, kaip jam patinka, mylėti tą, ką nori, siekti tokių didelių tikslų, kokių tik nori. Aš ir toliau skatinsiu lygybę šioje sąjungoje“, – sakė U. von der Leyen.

Nors savivaldybių priimtos rezoliucijos aiškiai pažeidžia pamatinius ES principus, Europos Komisijos sprendimas neskirti lėšų susilaukia ypatingo dėmesio – taip yra dėl kilusių diskusijų, ką ES valstybių ir vyriausybių vadovai iš tiesų turėjo omenyje, kai susitarė dėl to, kad teisinės valstybės mechanizmas turėtų būti jų susitarimo dėl istorinio 1,8 trilijono eurų biudžeto ir paramos paketo, skirto atsitiesti po koronaviruso, dalis.

Griežtesnio teisės viršenybės standartų įgyvendinimo šalininkai tvirtina, kad lyderių susitarimas atvėrė kelią Europos Tarybai imtis veiksmų, kurių anksčiau vykdyti neleido ES sutartyse numatyti vienbalsiškumo reikalavimai. Kadangi biudžeto susitarimo aspektus dar turi patvirtinti ir ratifikuoti Europos Parlamentas ir šalių narių parlamentai, artimiausiu metu galima laukti įnirtingos kovos dėl teisės viršenybės principo klausimo.

Europos Komisijos sprendimas atmesti šešių savivaldybių paraiškas dėl dotacijų pagal miestų partnerystės (vadinamąją miestų dvynių) programą buvo priimtas po to, kai pareigūnai liepos 6 d. pareikalavo paaiškinimo dėl tikimybės, kad prieš homoseksualius asmenis nukreiptos rezoliucijos užkirs kelią kai kuriems piliečiams pasinaudoti programos teikiamais privalumais.

„Kvietime teikti paraiškas šiai programai nurodyta sąlyga, kad ji turėtų būti prieinama visiems Europos Sąjungos piliečiams nieko nediskriminuojant lyties, rasės ar etninės kilmės, religijos ar įsitikinimų, negalios, amžiaus ar seksualinės orientacijos pagrindu. Tad kai sulaukėme patikslinimo iš septynių iš aštuonių pareiškėjų, šešios paraiškos buvo atmestos, nes teisinio projekto atstovo pateiktas atsakymas nesuteikė vertinimo komitetui pakankamo užtikrinimo“,– aiškino kitas atstovas spaudai Stefanas de Keersmaeckeris.

D. Spinant taip pat pažymėjo, kad lygybės eurokomisarė Helena Dalli rengia platesnį žmogaus teisių planą, kuris bus pristatytas šiemet.

Klausiami apie tikimybę, kad Europos Komisija griebiasi griežtesnės pozicijos ir ketina tikrinti atitiktį dar prieš išmokėdama fondų lėšas, o ne vertindama programų įgyvendinimą, pareigūnai tiesiog pakartojo, kad visos ES šalys, įgyvendindamos ES politiką, yra įsipareigojusios gerbti pamatines žmogaus teises ir demokratijos principus. Visa tai taip pat taikoma sanglaudos ir struktūriniams fondams, kurie sudaro didžiąją dalį ES biudžeto lėšų, skiriamų Lenkijai, Vengrijai ir kitoms šalims.

„Kalbėdami apie pagarbos šioms teisėms, įskaitant ES pagrindinių teisių chartiją, poveikį ES finansavimui, mes galime tik pakartoti tai, ką jau sakėme praeityje: ES finansavimo, įskaitant sanglaudos politikos, struktūrinius ir investicinius fondus, lėšas gaunančios ar tvarkančios valdžios institucijos privalo gerbti žmogaus teises“, – sakė S. de Keersmaeckeris.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(80 žmonių įvertino)
3.0750

Top naujienos

Vaidas Mikaitis | D+

Rasistiniais išpuoliais garsėjančioje šalyje lietuviams prireikė apsaugos: čia pirma gausi peilį į šoną ir tik tada bus aiškinamasi, ką turi

Rašau, būdavo tekstus apie keliones kaimyninėse šalyse, džiaugiuosi, kad žmonės skaito ir iš...

Jogintė Užusienytė | D+

Šešiasdešimtmetę apstulbino per pirmąjį pasimatymą nuskambėjęs pasiūlymas: ar aš senamadiška?

Pirmasis pasimatymas iš dalies gali priminti pokalbį dėl darbo. Jis yra neatsiejama besimezgančių...

Žinomai menininkei – nemalonumai dėl agresyvaus vilkogaudžio (47)

Baro „Keulė Rūke“ bendraturčio Dominyko Českausko buvusi sutuoktinė Rūta Jankauskaitė ,...

Klaipėdos rajone verslą kuriantys Agnė ir Raimondas: daugelis konditerių desertus kepa, o mes priešingai

Klaipėdos priemiestyje, Slengiuose, kur intensyviai auga gyvenvietė, noriai būstą įsigyja...

Vos 24 minučių skrydis virto tikru košmaru: galvas kraipo net ekspertai (55)

Bėdos prasidėjo praėjus kelioms minutėms po to, kai krovininis lėktuvas „ Boeing 737 “,...

Modesta Meškė | D+

Profesorius Eugenijus Skerstonas išaiškino vyrams, kaip reikėtų vilkėti šortus: sužinoję šias taisykles niekada nesuklysite (1)

Šiltuoju metų laiku pasirinkus vilkėti šortus ne vienam vyrui kyla dilema – kokio silueto ir...

Marso krateryje – ypatingas radinys molio nuosėdose: aptiko vietą, kur galėjo egzistuoti gyvybė (8)

Naujas NASA tyrimas parodė, kad ankstesnės gyvybės Marse pėdsakai kai kuriose planetos vietose...

Migrantų šeimoms – geros žinios iš teismų: jiems bus neribojama laisvė (790)

Lietuvoje dar tik formuojasi praktika, kaip elgtis su į Lietuvą atklydusiais migrantais. Pirmosios...

„Ryanair“ lėktuve mirė keleivis (61)

Pigių skrydžių bendrovė „ Ryanair “ patvirtino faktą, kad liepos viduryje viename jų...

TOP5 lietuvių mėgiamiausi naudoti automobiliai: kai kurie pasirinkimai išties netikėti

Automobilių pardavėjai pastebi, jog pirkėjai vis dažniau dėmesį atkreipia ne tik į prabangių...