aA
Didžiosios Britanijos vyriausybė antradienį susirinko tartis dėl pasiruošimų scenarijui, kad Jungtinė Karalystė turės išstoti iš Europos Sąjungos be jokios sutarties.
Londonas
© AFP / Scanpix

Ši perspektyva tampa vis labiau tikėtina, premjerei Theresai May bandant laimėti laiko, likus vos 101 dienai iki numatytos „Brexit“ dienos.

Ketinama aptarti, kaip paskirstyti 2 mlrd. svarų (2,2 mlrd. eurų) valstybės lėšų, kad būtų apsidrausta nuo potencialaus ekonominio chaoso.

Kaip antradienį transliuotojui BBC pranešė bendruomenių sekretorius Jamesas Brokenshire'as, premjerės Th. May vyriausybė jau kurį laiką rimtai vertina išstojimo be sutarties scenarijų, tad ruoštis netvarkingam „Brexit“ yra „teisinga ir tinkama“.

Tuo metu opozicinei Leiboristų partijai buvo neleista teisiškai įpareigojančiu būdu patikrinti, ar įstatymų leidėjai vis dar pasitiki premjere.

Th. May pirmadienį pareiškė, jog vyriausybė ruošiasi išstojimui be sutarties perspektyvai, ir jog „kabinetas aptars kitą etapą užtikrindamas, kad esame pasiruošę tam scenarijui“.

Ji tarpininkaus diskusijoms tarp ministrų, siekiančių, kad vyriausybė intensyviau ruoštųsi išstojimui be sutarties ir kabineto narių, norinčių, kad parlamentas tartų lemiamą žodį virtinėje diskusijų apie potencialias „Brexit“ baigtis.

Vienas šių variantų yra premjerės išsiderėta „Brexit“ sutartis, tačiau jis pakibo ant plauko, nes Th. May buvo priversta atidėti balsavimą parlamente, susidūrusi su didžiuliu pasipriešinimu jos bendrapartiečių konservatorių gretose.

Opozicijos lyderis Jeremy Corbynas pirmadienį pasiūlė surenti teisiškai neįpareigojantį balsavimą dėl nepasitikėjimo Th. May, pareiškusią parlamentarams, kad jiems bus suteikta galimybė balsuoti dėl „Brexit“ susitarimo trečią sausio savaitę.

„Šie rūmai nepasitiki ministre pirmininke, kadangi ji neleido Bendruomenių Rūmams surengti prasmingą balsavimą“, – įstatymų leidėjams teigė J. Corbynas.

Pranešama, kad Dauningo gatvė antradienį vis dėlto blokavo tokią opozicijos iniciatyvą.

„Neskirsime laiko šiai gudrybei“, – vyriausybės atstovus citavo britų naujienų agentūra „Press Association“.

Leiboristai galėjo pasiūlyti parlamentui surengti teisiškai privalomą balsavimą, bet nusprendė to nedaryti, kadangi konservatorių „Brexit“ šalininkai ir vyriausybę palaikanti Demokratinė junionistų partija (DUP) leido suprasti, kad parems Th. May.

Įtakingas euroskeptiškų pažiūrų torių parlamentaras Jacobas Reesas-Moggas antradienį pareiškė „BBC Radio 4“ laidai „Today“, kad visada „palaikys konservatorių vyriausybę“ ir „nebalsuos už tai, kad konservatorių vyriausybė būtų atstatydinta“.

J. Reesas-Moggo iniciatyva Konservatorių partijos nariai praėjusią savaitę patikrino pasitikėjimą Th. May kaip partijos lydere. Šį balsavimą vyriausybės vadovė atlaikė, nors trečdalis jos bendrapartiečių parlamentarų balsavo už jos atstatydinimą.

„Laiko tempimas“

Jei Th. May vis dėlto prarastų Bendruomenių Rūmų pasitikėjimą per neįpareigojantį balsavimą, premjerės autoritetas dar labiau susilpnėtų. Tokiu atveju galėtų būti surengtas kitas balsavimas dėl pasitikėjimo visu jos kabinetu bei pirmalaikiai nacionaliniai rinkimai.

Jungtinė Karalystė turi pasitraukti iš ES kitų metų kovo 29-ąją, tačiau po 18 mėnesių trukusių sudėtingų derybų Londonas ir Briuselis taip ir neįformino galutinės „skyrybų“ sutarties.

Jei Britanijos parlamentas nepritars dabartiniam preliminariam susitarimui, šalis galėtų išstoti iš ES be sutarties dėl būsimų santykių. Būgštaujama, kad tokia baigtis gali sutrikdyti uostų veiklą ir nulemti prekių stygių.

Th. May pirmadienį tvirtino, kad ir toliau siekia užsitikrinti ES vadovų „garantijų“ dėl tam tikrų „Brexit“ susitarimo nuostatų, tačiau bloko pareigūnai informavo, kad šiuo metu neplanuojami jokie susitikimai.

Sprendimu atidėti balsavimą pasipiktino tiek daugelis valdančiosios partijos narių, tiek opoziciniai leiboristai, tvirtinantys, jog vyriausybės vadovė artėjant „Brexit“ dienai „tempia laiką“ ir taip esą spaudžia įstatymų leidėjus pritarti dabartinei sutarčiai.

„Ministrė pirmininkė ciniškai tempia laiką ir mėgina priversti parlamentą rinktis iš dviejų nepriimtinų baigčių“ – išstojimo su jos sutartimi ar apskritai be susitarimo, pažymėjo J. Corbynas.

Th. May taip pat raginama išvesti šalį iš aklavietės organizuojant antrą referendumą dėl narystės ES. Šiam siūlymui dabar pritaria dešimtys visų partijų parlamentarų, o Th. May pavaldiniai galimai irgi svarsto tokią galimybę.

Nepaisant to, ministrė pirmininkė pažymėjo, kad surengus dar vieną plebiscitą būtų išduoti per 2016-ųjų referendumą už „Brexit“ balsavę rinkėjai, o visuomenė dar mažiau pasitikėtų politikais.

„Nesulaužykime Britanijos žmonėms duoto žodžio organizuodami antrą referendumą“, – pirmadienį parlamente sakė vyriausybės vadovė.

„Dar vienas balsavimas... padarytų nepataisomos žalos mūsų politikos principingumui“, – nurodė Th. May ir pridūrė, kad antrasis plebiscitas „tikriausiai neleistų mums padaryti pažangos“.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (160)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (350)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Geriausias NBA atsarginis: žaidėjai pastebi Sabonį, bet serga už buvusį MVP specialiai DELFI iš Londono

Domantas Sabonis žaidžia geriausią karjeros sezoną, o jam nė kiek netrukdo ir tai, jog jis...

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (1005)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Gdanske emocingai atsisveikinama su tragiško likimo meru Adamowicziumi papildyta 14:50 (7)

Lenkai Gdanske šeštadienį susirinko atsisveikinti su nužudytu šio uostamiesčio prie Baltijos...

Apdovanojimų užkulisiuose ryškiausiai švietė Karolina Meschino ir Remis: pora dalijosi bučiniais ir spinduliavo meilę (91)

Penktadienio vakarą griausmingai paminėti jau tretieji „Žmonių“ apdovanojimai, kurių metu...

Medžioklė tęsiasi: naujas „Žalgirio“ magas ir pagrindinis Šaro tikslas šių metų Eurolygoje (65)

Kauno „Žalgirio“ vyrai iš medžioklės Nemuno saloje pagaliau grįžo su laimikiu: penktadienį...

Ar į Naująją Zelandiją neišvykusi mergaitė padėkos Puidokui? (182)

„Skvernelis, Skvernelio, Skverneliui, Skvernelį...“ – trečią dieną iš eilės žiniasklaida...

Sėkmingą tinklaraštį sukūrusi Gabrielė Gzimailaitė: kai kurie ant mūsų pyksta, kad „durnos mergos iš nieko pinigus darosi“ (31)

Gabrielę Gzimailaitę „Instagram“ seka kiek daugiau nei 100 tūkst. žmonių, o tinklaraštis jau...

Dizainerė priminė, kaip 2000-aisiais atrodė lietuvių interjerai nuotraukų galerija (6)

Posakis, kad nauja – tai gerai pamiršta sena, galioja ir interjerui. Nors tūkstantmečių...