aA
Didžiosios Britanijos „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas ir vienas iš jo pavaduotojų sekmadienį atsistatydino ir tokiu būdu sudavė skaudų smūgį ministrei pirmininkei Theresai May, mėginančiai užsitikrinti savo partijos vieningą pritarimą planui išsaugoti tvirtus ryšius su Europos Sąjungą, kai Jungtinė Karalystė išstos iš šio bloko.
Davidas Davisas
© AFP / Scanpix

„Pagrindinė politikos kryptis geriausiu atveju paliks mus silpnoje derybinėje pozicijoje, o galbūt ir neišvengiamoje“, – D. Davisas rašo savo laiške Th. May.

Britų žiniasklaida pranešė, kad „Brexit“ jaunesnysis ministras Steve'as Bakeris irgi atsistatydino.

Jie pasitraukė praėjus dviem dienoms po vyriausybės sprendimo patvirtinti „Brexit“ strategiją, kad būtų išjudintos stringančios derybos su Briuseliu. Šis planas buvo apsvarstytas per visą dieną trukusį kabineto pasitarimą premjerės oficialiojoje užmiesčio rezidencijoje Čekerse netoli Londono.

D. Davisas sakė, kad naujasis planas „numanomą parlamento kontrolę padarys iliuzinę, o ne tikrą“.

Jis ypač kritikavo siūlymą parengti „bendras taisykles“ su ES, leidžiančias netrikdomai prekiauti su bloku. Pasak D. Daviso, tokiu atveju „didelės dalies mūsų ekonomikos kontrolė būtų perduota ES, ir tai nėra joks realus savo įstatymų kontrolės susigrąžinimas“.

„Taip nesu pakankamai įtikintas, kad mūsų derybų strategija tiesiog neves prie tolesnių reikalavimų suteikti nuolaidų“, rašė jis ir pridūrė, kad šiais reikalais turi rūpintis žmogus, „entuziastingai tikintis jūsų požiūriu, o ne vien vangus šauktinis“.

Th. May savo atsakomajame laiške pareiškė, kad jos „Brexit“ planas „neabejotinai reikš galių sugrąžinimą iš Briuselio į Jungtinę Karalystę“ ir kad jis atitinka įsipareigojimą palikti Europos bendrąją rinką ir muitų sąjungą.

„Norėčiau šiltai jums padėkoti už viską, ką nuveikėte per pastaruosius metus valstybės sekretoriaus poste, kad suformuotumėte mūsų pasitraukimą iš ES“, – pridūrė premjerė.

„Tariamas „Brexit“

D. Davisas prieš dvejus metus buvo paskirtas vadovauti naujai įkurtam Išstojimo iš Europos Sąjungos departamentui, Britanijos rinkėjams per referendumą nubalsavus už pasitraukimą iš bloko.

Jis tapo „Brexit“ proceso viešuoju veidu ir vadovaudavo Britanijos delegacijos deryboms su Briuseliu. Vis dėlto pastaraisiais mėnesiais D. Daviso vaidmuo darėsi vis blankesnės, Th. May ir jos padėjėjams imantis didesnio vaidmens formuojant derybų strategiją.

Anot žiniasklaidos pranešimų, 69 metų D. Davisas anksčiau jau kelis kartus grasino atsistatydinti dėl esą nepakankamai tvirtos Britanijos derybinės pozicijos, bet viešai demonstruodavo esąs visiškai lojalus premjerei.

Th. May pirmadienį kreipsis į parlamentą ir išdėstys įstatymų leidėjams naująją „Brexit“ strategiją – kad iš bloko išstojusi Jungtinė Karalystė priims kai kurias ES taisykles, siekdama užtikrinti sklandžią prekybą. Tokia pozicija pykdo kai kuriuos įstatymų leidėjus iš jos pačios Konservatorių partijos, norinčius aiškesnio atsiribojimo nuo ES, ir verslą, sakantį, kad pasirinktas kelias vis tiek gali pakenkti ekonomikai.

Premjerė ketina pasakyti parlamentarams, kad jos kabineto nariai išsakė „svarių nuomonių“ dėl „Brexit“. Taip pat tikėtina, kad ji paskelbs, kas pakeis D. Davisą.

Konservatorius įstatymų leidėjas Peteris Bone'as sakė, kad D. Davisas „pasielgė teisingai“ ir pridūrė: „Ministrės pirmininkės pasiūlymai dėl tariamo „Brexit“ nepriimtini.“

Vienas pagrindinių griežtosios linijos „Brexit“ šalininkų Jacobas Reesas-Moggas sakė televizijai „Sky News“: „Tai labai svarbu. Tai kelia rimčiausių klausimų apie premjerės sumanymus. Jeigu „Brexit“ sekretorius negali jų palaikyti, šie pasiūlymai negali būti labai geri.“

Pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos pirmininkas Ianas Lavery pareiškė: „Tai absoliutus chaosas, Theresa May nebeturi jokio autoriteto.“

Th. May plane numatoma sukurti laisvosios prekybos zoną su ES, apsaugoti tiekimo tinklus tokiose šakose kaip gamyba, taip pat išsaugoti lankstumą Britanijai labai svarbaus paslaugų sektoriaus atžvilgiu.

Kol kas neaišku, ar Briuselis sutiks su šiais pasiūlymais, juolab kad Britanija jau anksčiau buvo perspėta, kad ji negalės „rankioti vyšnaičių“ – kitaip tariant, naudotis bendrosios rinkos privalumais, oficialiai nebūdama jos narė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pajamų nelygybė tampa išskirtiniu Lietuvos bruožu: šimtai tūkstančių žmonių priversti išgyventi už apgailėtiną sumą (3)

Naujausi duomenys rodo, kad skurdo rizikos lygis Lietuvoje 2017 m. buvo didžiausias nuo pat šalies...

Skvernelis neigia, kad išsipūtęs biudžetas paveiktas artėjančių rinkimų (38)

Vyriausybėje baigtas aptarti svarbiausias finansinis dokumentas – Lietuvos biudžetas ....

Opozicija „maudo“ Skvernelį Seime: stojo atsakyti į klausimus nuolat pildoma (105)

Premjeras Saulius Skvernelis stojo į Seimo tribūną atsakyti į opozicinių partijų parlamentarų...

Vladimiras Laučius. Demokratinio kapitalizmo saulėlydis. Tamsieji amžiai (131)

Šiuolaikinės demokratijos modelį, įsigalėjusį po Antrojo pasaulinio karo ir iš esmės...

Kurtinaičio sąskaitą papildys įspūdinga suma: strategas laimėjo bylą prieš „Chimki“

Šiuo metu be darbo esantis Rimas Kurtinaitis iš esmės gali jo kol kas ir neieškoti: „Chimki“...

Oficialu: nuo kitų metų – daliai gyventojų didesni atlyginimai (87)

Vyriausybė antradienį pritarė minimalios mėnesio algos ( MMA ) didinimui – nuo kitų metų ji...

Išslaptintuose dokumentuose – informacija apie Putino konkurentą (99)

Jungtinėse Valstijose išslaptinti pirmojo Rusijos prezidento Boriso Jelcino ir JAV prezidento...

Šiaulių darželio tėvai nebegali tylėti: kodėl patys turime pirkti vaikams pieštukus ir popierių? (62)

Tėvų bendruomenė iš vieno Šiaulių lopšelio-darželio kreipėsi į DELFI redakciją su prašymu...

Didžiausią galvos skausmą įvardinęs Adomaitis – apie priverstines korekcijas: neturėjome kito šanso (4)

Prieš antradienio rytinę treniruotę aikštės viduryje Vilniaus „Ryto“ vyriausiasis treneris...

Svečių namų fenomenas: pigią nakvynę renkasi net ir patogių viešbučių mėgejai (1)

Sunku būtų nepastebėti, kaip sparčiai pasaulyje keičiasi kelionių formatas – nuotykių...