aA
Britų ministrė pirmininkė Theresa May parašys Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui apie planą atidėti „Brexit“ po kovo 29-osios, sakė jos atstovas, pripažinęs, kad aklavietė parlamente pasiekė krizės lygį.
 Jeanas-Claude'as Junckeris, Theresa May
Jeanas-Claude'as Junckeris, Theresa May
© Reuters / Scanpix

Laiškas bus išsiųstas prieš Th. May išvykstant į ketvirtadienį Briuselyje vyksiantį viršūnių susitikimą, kuriame ji jau yra pažadėjusi siekti galimai ilgo „Brexit“ atidėjimo. Tačiau „Sky News“ trečiadienį citavo neįvardytą šaltinį vyriausybėje, kuris sako, kad Th. May prašys „trumpo atidėjimo“.

Th. May tikėjosi prieš susitikimą įtikinti parlamentarus paremti Jungtinės Karalystės „skyrybų“ su Europos Sąjunga susitarimą, kurį ji pasiekė su bloku, bet jos planą surengti naują balsavimą blokavo Bendruomenių Rūmų pirmininkas.

Susierzinę Europos lyderiai dabar reikalauja Londono aiškiai jiems pasakyti, ko jis nori, ir perspėja, kad vis tiek išlieka rizika Britanijai po 10 dienų be sutarties iškristi iš bloko, kuriam ji priklausė 46 metus.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier antradienį perspėjo, kad bet koks „Brexit“ derybų pratęsimas blokui turėtų „politinę ir ekonominę kainą“.

„Ilgas pratęsimas... turėtų būti susietas su kažkokia naujove, nauju elementu ar nauju politiniu procesu“, – žurnalistams sakė M. Barnier ir paragino Th. May užsitikrinti britų parlamento paramą bet kokiam prašymui.

„Kaip galime užtikrinti, kad galimo pratęsimo pabaigoje nebūsime grįžę į tą pačią situaciją kaip šiandien?“ – klausė jis.

Th. May laiškas D. Tuskui turi ateiti trečiadienį, sakė jos atstovas. Pranešama, kad ministrė pirmininkė siekia atidėjimo vieniems metams. Trečiadienį jos taip pat laukia klausimai parlamente.

Michelis Barnier
Michelis Barnier
© Reuters / Scanpix

Tačiau britų ambasadorius Prahoje Nickas Archeris antradienį sakė, kad Londonas taip pat nelabai nori ilgo pratęsimo, nes gegužės mėnesį bloke turi vykti Europos Parlamento rinkimai.

Vyriausybė nenori... vėl dalyvauti Europos rinkimuose, nenori kaip nors artintis prie daugiamečių finansinių gairių“, – sakė jis čekų naujienų agentūrai ČTK, turėdamas omenyje sunkias ir ilgas derybas dėl ES biudžeto.

ES lyderiai, kurie su Th. May susitiks ketvirtadienį savo viršūnių susitikime Briuselyje, turėtų pritarti pratęsimui, kad būtų išvengta chaoso, galinčio kilti dėl „skyrybų“ be sutarties.

Tačiau vis dar neaišku, ar Th. May gali užsitikrinti Bendruomenių Rūmų daugumos paramą susitarimui, kurį ji pasirašė lapkričio mėnesį. Šis sutarties projektas kol kas tebėra vienintelis turimas.

M. Barnier žurnalistams sakė, kad lyderiai svarstys galimybes, tačiau „pratęsus netikrumą be aiškaus plano padidėtų ekonominė kaina mūsų įmonėms... taip pat galėtų atsirasti politinė kaina Europos Sąjungai“.

„Britų vyriausybei ir parlamentui reikia labai greitai nuspręsti, ką JK nori daryti toliau“, – sakė jis.

Donaldas Tuskas, Theresa May
Donaldas Tuskas, Theresa May
© Reuters / Scanpix

Pavyzdžiui, jeigu Britanija norėtų ambicingesnio plano dėl glaudžių ekonominių ir prekybinių ryšių, tai būtų galima įtraukti į politinę deklaraciją, pridedamą prie išstojimo sutarties.

„Ši politinė deklaracija, nustatanti gaires mūsų būsimiems santykiams, galėtų artimiausiomis dienomis tapti ambicingesnė, jei Bendruomenių Rūmų dauguma to nori, – sakė jis. – Jei ne, koks būtų pratęsimo tikslas ir rezultatas? Ir kaip galime užtikrinti, kad galimo pratęsimo pabaigoje nebūsime grįžę į tą pačią situaciją kaip šiandien?“

Jei Britanija per ateinančias 10 dienų nepritars išstojimo sutarčiai arba neužsitikrins atidėjimo, ji kovo 29 dieną išstos iš ES, nutraukdama ilgiau kaip keturis dešimtmečius trukusius teisinius ir reguliavimo ryšius.

Daugelis stebėtojų tokiu atveju prognozuoja politinį ir ekonominį chaosą, bet M. Barnier, kalbėdamas po pasitarimo su ES ministrais dėl nenumatytų atvejų, atrodė nusiteikęs ryžtingai.

„ES pusėje mes pasirengę, – sakė jis. – Europos Parlamentas ir (ES) Taryba jau yra patvirtinę beveik visas numatomas... priemones.“

J.-C. Junckeris: sprendimo dėl „Brexit“ šios savaitės ES viršūnių susitikime nebus

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris trečiadienį pareiškė, jog mažai tikėtina, kad Europos Sąjunga per šios savaitės viršūnių susitikimą Briuselyje pasieks kokį nors sprendimą dėl „Brexit“.

Atkreipdamas dėmesį į politinį sąmyšį Londone dėl Jungtinės Karalystės planų išstoti iš ES, J.-C. Junckeris vokiečių transliuotojui „Deutschlandfunk“ sakė, kad kol tai nebus išspręsta, likusių 27 bloko narių rankos bus surištos.

„Kol nežinome, kam Britanija galėtų pasakyti „taip“, ir savo pusėje negalime priimti jokio sprendimo“, – sakė jis.

J.-C. Junckeris tvirtino, kad susitarimas, pasiektas po dvejų metų derybų su Briuseliu, yra paskutinis liekančių bloko narių pasiūlymas.

„Daugiau nieko negalima padaryti, priėjome kelio galą, – sakė jis. – Jei aptarinėjami kiti scenarijai, mums reikėtų naujo kelio.“

Pasak J.-C. Junckerio, Th. May turi pateikti Briuseliui parlamento patvirtintą sutarimą ir „aiškų grafiką“.

Turint omenyje, kad tai mažai tikėtina prieš viršūnių susitikimo pradžią šį ketvirtadienį, „mums tikriausiai reikės vėl susitikti kitą savaitę“, pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
4.5882

Top naujienos

STT Kaune apčiuopė reto įžūlumo schemą: sklypai visame Kaune juda tiesiai į Matijošaičio sūnaus rankas panaši schema gali veikti ir Vilniuje (33)

Trečiadienį Seime paaiškėjo skandalingų faktų dėl sovietų nusavintų žemės sklypų...

Netikėtas posūkis: Majauskas sieks tapti Vilniaus meru pilasi konservatorių reakcijos (18)

Iš Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkų antradienį atsistatydinęs parlamentaras...

Rusijoje sklinda panika, pasienyje su Ukraina kyla gynybiniai įtvirtinimai (5)

Rusija pradėjo statyti gynybines pozicijas palei sieną su Ukraina ir Belgorodo srities gilumoje,...

Jastramskis įvertino, kieno balsus susižers Majauskas: nebūtinai Benkunsko

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) docentas, politologas...

Į avariją pakliuvo sunkvežimis su Rusijos kariais, žuvo 16 žmonių (7)

Okupuotame Donbase, kelyje tarp Šachtarsko ir Torezo, įvyko avarija, į kurią pakliuvo sunkvežimis...

Verslas PliusOlivia Rudgard

Artėja pasaulinė sutartis dėl plastiko

Savaitę trukusios Jungtinių Tautų (JT) derybos dėl sutarties, kuria siekiama sustabdyti...

Vairuotojams – griežtesnės ir didesnės baudos: gresia net automobilio konfiskavimas

Vairuotojai neretai sulaukia kritikos, kad įsigaliojus pakeitimams eisme, šių neįsimena net ir...

Europinė subsidija Lietuvai iš RRF mažėja 125 mln. eurų (2)

Milijardinė parama Lietuvai iš Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo plano ( RRF ) mažinama 125...

Bemiegė naktis Maroke ir riaušės Europoje: policija darbo turėjo Ispanijoje, Prancūzijoje ir Belgijoje

Milijonai marokiečių gimtinėje ir tūkstančiai Senajame žemyne triukšmingai pažymėjo...