aA
Kas nutiks, jei Jungtinė Karalystė pasitrauks iš Europos Sąjungos nesudarius susitarimo? Ketvirtadienį Londonas pristatė daugiau tikėtinų tokio scenarijaus pasekmių, įskaitant galimybę, kad Britanijoje išduoti vairuotojo pažymėjimai nebegalios Europoje, o tarptinklinio ryšio mokesčiai padidės.
© AP / Scanpix

Pateikiame svarbiausius punktus iš 53-jų iki šiol jau paskelbtų „techninių rekomendacijų“ apie galimą poveikį verslui ir piliečiams, jei derybos žlugs. Numatyta iki rugsėjo pabaigos paskelbti iš viso 84 tokius pranešimus.

Vairuotojo pažymėjimas

Vyriausybė įspėjo, kad Britanijoje išduotas vairuotojo pažymėjimas „gali nebegalioti vairuojant automobilį Europos Sąjungoje“, todėl turistams gali tekti įsigyti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, kad galėtų važiuoti Bendrijos keliais.

Britams, gyvenantiems Europoje, „gali tekti iš naujo išlaikyti vairavimo egzaminą“, kad gautų ES vairuotojo teises. Tuo tarpu Britanijoje gyvenantys europiečiai galės važinėti su turimu vairuotojo pažymėjimu, kol baigsis jo galiojimas arba trejus metus nuo atvykimo į Britaniją, taip pat galės pasikeisti teises.

Pasai

Britai, kuriems kelionės dieną iki paso galiojimo pabaigos bus likę mažiau nei šeši mėnesiai, gali būti neįleisti į ES šalis, todėl prieš išvykimą jie turėtų jį pasikeisti, nurodo vyriausybė.

Vykstant į kelionę su jaunesniais nei 16 metų amžiaus vaikais, iki jų pasų, išduodamų penkeriems metams, galiojimo pabaigos taip pat turėtų būti likę ne mažiau kaip pusė metų.

Tarptinklinis ryšys

ES taisyklės, ribojančios Bendrijos mobiliojo ryšio operatorių galimybes nustatyti Britanijos tinklams didesnius mokesčius už tarptinklinį ryšį, nebegalios.

„Tai gali reikšti, kad tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis taisyklė vykstant į ES gali nebegalioti“, – nurodė vyriausybė.

Anot jos, mokesčiai bus „komercinis klausimas mobiliojo ryšio operatoriams“. Vyriausybė taip pat įspėjo vartotojus Šiaurės Airijoje – su ES nare Airija besiribojančioje Britanijos provincijoje – atkreipti dėmesį, kad galimas „nepageidaujamas tarptinklinio ryšio įsijungimas“.

Brangs atsiskaitymas kortelėmis

Vyriausybė taip pat įspėja britus, kad gali pabrangti finansinės operacijos eurais ir sulėtėti mokėjimai, taip pat išaugti mokesčiai už atsiskaitymus kortelėmis tarp JK ir ES.

ES draudimas nustatyti papildomą mokestį, neleidžiantis įmonėms apmokestinti vartotojų už tam tikrų mokėjimo būdų naudojimą, taip pat nustos galioti.

Biurokratizmas

Įmonės, prekiaujančios su ES, taip pat gali susidurti su naujomis išlaidomis.

Bendrovės, „esant reikalui, turėtų imtis žingsnių peržiūrėti komercinių (sutarčių) sąlygas, kad būtų atspindėti bet kokie galimi muitų ir akcijų procedūrų pokyčiai, taip pat bet kokie nauji muitai, kurie gali būti taikomi JK ir ES (sutarčių) sąlygoms“, nurodo vyriausybė.

Anot jos, „verslo įmonės turėtų nuspręsti, ar joms reikėtų įsigyti programinės įrangos ir/arba nusisamdyti muitinės tarpininką, ekspeditorių arba logistikos bendrovę, kad jie padėtų vykdyti šiuos naujus reikalavimus“.

Ekologinė žemdirbystė

Kaip nurodo vyriausybė, ekologinių maisto produktų eksportas į ES bus leidžiamas tik turint Briuselio pripažintos ir patvirtintos JK institucijos sertifikatą. Dėl pripažinimo bus galima kreiptis tik po to, kai Britanija pasitrauks iš ES, o patvirtinimas gali užtrukti iki devynių mėnesių.

Nacionalinė ūkininkų sąjunga įspėjo, kad dėl to britų ūkininkai gali patirti didžiulės žalos ir gali kilti pavojus jų pragyvenimo šaltiniui.

Vaistai

Britanija pasitrauks iš Europos vaistų agentūros, tačiau toliau pripažins ES pagamintus vaistus, kurie buvo patikrinti atlikus gaminių partijos bandymą, taip pat ES sertifikatus, kad nereikėtų atlikinėti pakartotinių bandymų ir nesutriktų vaistų tiekimas.

Kraujo bankai ir kraujo produktų gamintojai toliau laikysis ES reikalavimų, o ES įstatymai dėl organų ir audinių bus perkelti į Britanijos teisyną.

Brexit“ reikalų sekretorius Dominicas Raabas sakė, kad Britanija jau yra sukaupusi daugiau kaip 200 pavadinimų vaistų atsargas, kurių turėtų užtekti trims mėnesiams, ir, bendradarbiaudama su vaistų gamintojais, sieks sukaupti pakankamai vaistų dar šešių savaičių laikotarpiui, kad būtų išvengta bet kokių tiekimo sutrikimų.

Spermos stygius?

Vyriausybė įspėjo, kad gali užtrukti spermos importas poroms, siekiančioms susilaukti kūdikio dirbtinio apvaisinimo būdu.

Pernai Britanija importavo apie 3 tūkst. spermos dozių, įsigytų iš komercinio spermos banko Danijoje.

Spermos donorų Britanijoje smarkiai sumažėjo po to, kai 2005 metais įsigaliojo įstatymas, atėmęs iš jų teisę į anonimiškumą.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (35)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (5)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (253)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (20)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (7)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (80)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...

Kaimuose – panika: vilkai puola net prie namų (177)

Švėkšnos seniūnijos Bumbuliškės kaime gyvenantys Ramutė ir Viktoras Kungiai su nerimu kasdien...

Pasibaisėję vestuvių svečiai nusprendė netylėti: nuotakos reikalavimai tiesiog absurdiški (25)

Pasibaisėję vestuvių svečiai pasidalino šokiruojančiu sąrašu taisyklių, kurias jiems prieš...

Norėjo patikrinti statomo namo kokybę, bet buvo išvadinti žiopliais: ką pirkėjai turi žinoti pirkdami namą (16)

Šiuo metu vystytojai giriasi jau nebestatantys žemesnės nei A energetinės klasės pastatų,...

Aiškėja didžiausia mįslė jūrų istorijoje – archeologai aptiko dingusį kapitono Cooko laivą

Kapitono Jameso Cooko laivo „Endeavour“ nuolaužų buvimo vieta galimai pagaliau nustatyta už 17...