aA
Garsus Bosnijos ir Herzegovinos serbų verslininkas, kuriam priklausė privati apsaugos firma, buvo nušautas kartu su savo asmens sargybiniu per nusikaltimą, kurį šalies žiniasklaida vadina egzekucija mafijos stiliumi.
Bosnijos policija
© AP / Scanpix

Slaviša Kruničius, kelių kompanijų, įskaitant „Sector Security“ savininkas, vėlai pirmadienį buvo nušautas savo automobilyje, kai artėjo prie namų netoli Bosnijos šiaurėje esančio Bania Lukos miesto. Policija pranešė, kad 48 metų verslininkas, kuris buvo vedęs ir turėjo keturis vaikus, buvo nuvežtas į ligoninę, bet mirė.

Policija taip pat pranešė, kad per kilusį susišaudymą žuvo ir vienas užpuolikų, o S. Kruničiaus vairuotojas buvo sunkiai sužeistas.

S. Kruničius garsiai kritikuodavo valdančiąją Bosnijos serbų nacionalistinę partiją ir jos lyderį Miloradą Dodiką. Verslininkas kaltino M. Dodiką etninės įtampos kurstymu Bosnijoje, siekiant nukreipti dėmesį nuo korupcijos, ir skelbė, kad jo kompanijos samdys ir aptarnaus visus žmones nepriklausomai nuo etninės priklausomybės.

„Mes – tų jėgų, kurios nori statyti šią šalį, o ne ją griauti, pusėje“, – neseniai interviu sakė S. Kruničius.

Bosnijos žiniasklaida žuvusį užpuoliką vadina Želku Kovačevičiumi, garsiu nusikaltėliu, kuris turėjo atlikti penkerių metų įkalinimo bausmę už virtinę apiplėšimų, bet dėl biurokratinės klaidos buvo laisvėje.

S. Kruničius nužudytas Bosnijoje didėjant įtampai, kurią, be kitų dalykų, kurstė šalies serbų vadovaujamo regiono neseniai priimtas sprendimas įkurti pagalbines policijos pajėgas iš daugiau kaip 1 tūkst. pareigūnų. Taip buvo nuspręsta Bosnijos serbams pernai iš Serbijos nusipirkus daug automatinių ginklų.

Bosnijos ir Hercegovinos saugumo ministras Draganas Mektičius, Bosnijos serbų opozicinės partijos narys ir garsus M. Dodiko kritikas, antradienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad S. Kruničiaus tikslinis nužudymas yra su valdančiojo elito „parašu“.

Kaip rodo pavogti diplomatiniai pranešimai, kuriuos paskelbė svetainė „WikiLeaks“, S. Kruničius 2008 metais JAV ambasadai Sarajeve pasakė, kad M. Dodikui artimi žmonės jį spaudžia parduoti „Sector Security“, kurioje dirba visoms etninėms bendruomenėms priklausantys bosniai, jų kontroliuojamai privačiai saugumo firmai.

Kaip nurodoma diplomatiniame pranešime, S. Kruničius spėjo, kad M. Dodikas „nori kontroliuoti 900 „Sector Security“ uniformuotų vyrų“.

Entuziastingas prorusiškas nacionalistas M. Dodikas siekė serbų atsiskyrimo nuo daugiatautės Bosnijos. Anksčiau šį mėnesį M. Dodikas išprovokavo pasipiktinimą klaidingai pareiškęs, kad gerai dokumentais patvirtintas 1995 metų genocidas Bosnijos Srebrenicos mieste, kur Bosnijos serbų pajėgos išžudė daugiau kaip 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų, yra šalies musulmonų „sufabrikuotas mitas“.

M. Dodikui Vašingtonas yra paskelbęs sankcijas dėl „aktyvaus trukdymo“ Deitono taikos susitarimams, kuriais Bosnijos 1992–1995 metų karas buvo užbaigtas padalijant šalį į dvi labai savarankiškas dalis. Vieną jų valdo serbai, o kita dalijasi musulmonai ir kroatai; abi dalys turi savo vyriausybes ir policijos pajėgas, bet yra susijusios per bendrą multietninę vyriausybę.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Andrius Tapinas. Dešimt detalių po rinkimų ir vienas noras (10)

1. Išrinktasis Prezidentas vadovauti šaliai ateina geru metu – viskas gan stabilu, gaisrų...

Išrinkto prezidento tėvas: jau vakar kaimynai pradėjo belsti į langus (20)

Nuo šeštos ryto klaipėdiečio Antano Nausėdos telefonas netyla – artimieji, bičiuliai,...

Grybauskaitė tiesia ranką Nausėdai: visa mano komanda yra pasirengusi padėti (34)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė patikino, kad ir ji asmeniškai, ir visa jos...

Išskirtinis interviu: Nausėda darys įtaką partijų veiklai ir keis Prezidentūrą (146)

Naujai išrinktas Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad iki liepos 12-osios, kai įvyks jo...

Maldeikienė apie Nausėdą: jis yra nulis (234)

„Jis yra nulis ir nėra asmenybė“, – taip po rinkimų pirmadienį naujienų agentūros BNS...

Praėjus vos dienai po atidarymo, suskilo Kijevo tiltas. Klyčko įtaria, kad buvo šauta (18)

Stiklinį pėsčiųjų tiltą atidarė gegužės 25 d., minint Kijevo miesto jubiliejų. Vos po paros...

Konferencijoje nepasirodęs Karbauskis apie Marčiulionį neužsiminė, džiaugiasi Ropės pasiekimu (50)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis , pirmadienį neatvykęs į spaudos konferenciją...

Dėl sveikatos negalėjęs delsti vilnietis į medikus kreipėsi privačiai: už ką kiekvieną mėnesį mokame mokesčius? (19)

DELFI redakciją pasiekė skaitytojos laiškas, kuriame moteris rašė, kad ligai užklupus jos vyrą,...

Gabrielius Landsbergis: valstiečių pasirodymas rinkimuose buvo siurprizas visiems papildyta (343)

Valstiečių-žaliųjų rezultatą Europos Parlamento rinkimuose būtų sunku vertinti kaip pozityvų,...