aA
Premjero Boriso Johnsono sprendimas pratęsti koronaviruso karantiną Anglijoje – tai paskutinis pratęsimas, kokį pakęs daugelis jo konservatorių partijos narių po penkiolika mėnesių trukusių ribojimų, perspėjo šaltiniai, susipažinę su situacija.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© Zuma Press / Scanpix

B. Johnsonas pirmadienį paskelbė, kad visiškas dėl koronaviruso įvestų ribojimų panaikinimas Anglijoje, planuotas birželio 21 dieną, atidedamas keturioms savaitėms, išaugus užsikrėtimo delta atmaina atvejų skaičiui. Tokiu sprendimu siekiama, kad daugiau žmonių galėtų pasiskiepyti antrąja vakcinos doze. Dėl šio ribojimų panaikinimo atidėjimo trečiadienį balsuota parlamente.

Toks sprendimas pakurstė priešišką reakciją iš parlamento torių narių, kurie karantino pabaigą pakrikštijo Anglijos „laisvės diena“. Nemaža dalis torių atmetė siūlymą pratęsti karantiną, nors „daug daugiau“ narių, privačiuose pokalbiuose sutinkantys su maištininkais, galiausiai per balsavimą susivienijo su vyriausybe, sakė vienas parlamentaras.

Pasak vieno vyriausybės pareigūno, tarp parlamentarų yra nemažai irzulio, ir panašu, kad tai paskutinis kartas, kai B. Johnsonui pavyks surengti tokį balsavimą savo partijoje. Balsavimas vyko tuo metu, kai „iki savaitės pabaigos“ Anglijoje registruotis skiepui galės visi vyresni nei 18 metų gyventojai.

Laužydamas kolektyvinės atsakomybės už vyriausybės politiką tradiciją, ministrų kabineto narys Jacobas Rees-Moggas išsakė savo susierzinimą dėl B. Johnsono politikos, kuria siekiama apsaugoti valstybinę Nacionalinę sveikatos tarnybą (NST) nuo perkrovimo.

„Pagaliau NST turi tarnauti britų žmonėms, o ne britų žmonės – NST, ir dėl to mums gali prireikti skirti daugiau lėšų ligoninėms, bet jūs negalite valdyti visuomenės tik tam, kad sustabdytumėte ligonių perpildymą“, – trečiadienį savo „ConservativeHome“ tinklalaidėje sakė J. Rees-Moggas.

Jo kolegė, kabineto narė, Liz Truss atmetė jo tokį kreipimąsi, tvirtindama per „Sky News“ kad „situacija yra laisvesnė nei prieš kelis mėnesius, bet mums būtina išlaikyti ramybę, norint sumažinti užsikrėtimų atvejų lygį“.

Buvo mažai tikėtina, kad B. Johnsonas pralaimės balsavimą dėl vyriausybės pandeminių įgaliojimų pratęsimo po birželio 30 dienos, atsižvelgus į tai, kad opozicinė leiboristų partija pareiškė palaikysianti tokią priemonę.

Premjero problema ta, kad pasikliaudamas kitų partijų parlamentarų balsais, kad laimėtų svarbų balsavimą, jis rizikuoja pakenkti savo autoritetui, ir būtent todėl daug dėmesio skiriama tam, kiek yra maištaujančių torių parlamentarų.

Leiboristų pozicija nuvylė kai kuriuos torius, skeptiškai nusiteikusius karantinų atžvilgiu. Pasak buvusio torių vyriausiojo botago Marko Harperio, partija faktiškai suteikia vyriausybei „veiksmų laisvę“ elgtis kaip tinkamai.

Leiboristai nepalaiko visų vyriausybės pozicijų. Partija ragina JK Iždo kanclerį Rishį Sunaką pratęsti paramą darbuotojams ir verslovėms, kuri kompensuotų ribojimų atšaukimo atidėjimą.

Tarp labiausiai nukentėjusiųjų – naktiniai klubai, kurie jau uždaryti penkiolika mėnesių ir dabar turi atidėti planuotą atvėrimą. Toliau bus ribojamas didelių renginių dalyvių skaičius, – nors vyriausybė yra numačiusi tam tikrų išimčių, – o pratęsus fizinio atstumo laikymosi taisykles daugeliui apgyvendinimo ir pramogų verslų, kuriems leidžiama atnaujinti veiklą, bus sudėtinga dirbti pelningai.

Dabartinėmis sąlygomis pagrindinė vyriausybės užimtumo paramos programa galioja iki rugsėjo pabaigos, pagal kurią nemokamų atostogų išleisti darbuotojai gauna 80 proc. savo algos. Bet nuo liepos darbdaviai turės prisidėti 10 proc. nuo algos, net jeigu jie vis dar bus priverstinai uždaryti.

Viešbučių ir pramogų verslai, kuriems nereikėjo mokėti verslo mokesčių per pandemiją, jau nuo liepos turės sumokėti trečdalį jiems priklausančių mokesčių. Bet draudimą iškraustyti komercinės paskirties pastatų nuomininkus, kurio galiojimas turėjo baigtis mėnesio pabaigoje, planuojama pratęsti iki 2022 metų, trečiadienį skelbė „The Daily Telegraph“, neminėdamas šaltinių.

Maištininkai supranta, kad leiboristų parama suteikia B. Johnsonui „neginčijamą“ galią sulaukti pritarimo parlamente, interviu sakė torių parlamentaras Steve‘as Bakeris. Bet tai nesutrukdė jiems pareikšti savo nuomonę.

„Čia svarbiausias klausimas – ką mes prarasime, – sakė jis. – Kai visi nukentėję verslai sužlugs, tapsime tuščiavidurė, vaiduokliška šalis.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.1176

Top naujienos

Nutrūktgalvius pajūryje gelbėjo ir kariuomenė, ir policija: dažniausi prasižengėliai – užsieniečiai (1)

Penktadienį ir šeštadienį Baltijos jūra buvo audringa. Nepaisydami didžiulių bangų ir krante...

Sekmadienį per sieną perėjo rekordinis nelegalų kiekis: jie plūsta be perstojo (1523)

Sekmadienį, rugpjūčio 1-ąją, Lietuvą užgriuvo tokia nelegalų banga, kokios iki šiol dar...

Koronavirusas skaudžiai kerta ir jauniems: daugiausia pacientų ligoninėse – neskiepyti 30–40 metų amžiaus žmonės (260)

Koronaviruso delta atmaina skaudžiai kerta visiems – ir jauniems, ir seniems, o absoliuti dauguma...

Negailestingi burtai: olimpiados ketvirtfinalyje – pasaulio ir olimpinių čempionų akistata (49)

Ispanijos vyrų krepšinio rinktinei brangiai kainavo pralaimėjimas slovėnams paskutinėse Tokijo...

Šimtus žmonių į vieną ratą suburianti Laurita Peleniūtė: dabar jaučiuosi kaip kokia antikvarinė moteris (7)

Jei kada nors bet kuriame Lietuvos mieste ar miestelyje nuo kalno ar upės išgirsite atsklindantį...

Lukašenkos primesta ataka Lietuvoje: po trijų mėnesių galime turėti gerokai pasikeitusią situaciją (533)

Ar Lietuva sugebės atremti Lukašenkos primestą pabėgėlių ataką? Atsargos pulkininkas Arvydas...

Urologas išvardijo, kam labiausiai gresia prostatos vėžys: vienas veiksnys tikimybę didina net iki 8,8 karto (6)

Mažesnis judėjimas ir fizinis aktyvumas, gausesnis riebaus maisto vartojimas ir augantis antsvoris...

Stebuklas vyrų sprinte: favoritai uostė Italijos bėgiko dulkes pasaulio rekordas ir du čempionai vienoje rungtyje (3)

Pirmą kartą nuo 1992 metų Barselonos žaidynių 100 m bėgimo olimpiniu čempionu tapo europietis....

Medis, ant kurio nutūpę paukščiai žūva žiauriose kančiose, tačiau jame visada pilna lizdų: mokslininkai tai vadina fenomenu (15)

Daugumos augalų ateitis priklauso nuo paukščių ir vabzdžių, kurie platina jų sėklas. Augalai...

Paviešintos nuotraukos, kaip su pusnuogėmis gražuolėmis linksminasi neseniai pagimdžiusios princesės Eugenie vyras (1)

Daugumai naujai iškeptų tėvelių gyvenimas tampa panašus į nesibaigiantį nešvarių sauskelnių...