aA
Išaugęs Brazilijos kraštutinių dešiniųjų pažiūrų kandidato į prezidentus Jairo Bolsonaro populiarumas padėjo jo mažai politinei partijai per visuotinius rinkimus sustiprinti savo pozicijas parlamente.
Jairas Bolsonaro
© Sipa / Scanpix

J. Bolsonaro ultrakonservatyvi Socialliberalų partija kadenciją baigiančiuose 513 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose turėjo vos aštuonis deputatus. Po sėkmingo pasirodymo sekmadienį vykusiuose rinkimuose naujos sudėties Deputatų Rūmuose ji turės 52 vietas.

Be to, socialliberalai pirmą kartą pateko į aukštuosius parlamento rūmus – Senatą, kur turės keturis savo atstovus.

Į Senatą buvo išrinktas ir vienas iš penkių 63 metų J. Bolsonaro vaikų, jo vyriausias sūnus Flavio Bolsonaro. Kitas politiko sūnus Eduardo Bolsonaro buvo nesunkiai perrinktas į Deputatų Rūmus.

Tokie visuotinių rinkimų rezultatai buvo staigmena politologams, prognozavusiems, kad socialliberalai žemuosiuose parlamento rūmuose gali turėti vos keliomis vietomis daugiau.

Socialliberalai toliau bus mažumos partija, tačiau jei J. Bolsonaro spalio 28 dieną laimės antrąjį prezidento rinkimų turą, jis galės tikėtis dešimčių kitų konservatyvių pažiūrų deputatų palaikymo. Tie politikai atstovauja interesų grupėms, vadinamoms tiesiog BBB – pagal angliškus žodžius „jautiena“ (beef), „šoviniai“ (bullets) ir „Biblija“ (Bible).

Šios grupės vienija didžiųjų žemės ūkio įmonių interesams atstovaujančius lobistus, švelnesnių ginklų kontrolės įstatymų aktyvistus ir evangelikus, uoliai palaikančius kataliką J. Bolsonaro.

Susiskaldęs Kongresas

Šie konservatyvių pažiūrų deputatai padidintų buvusio oro desantininko J. Bolsonaro galimybes prastumti įstatymus, reikalingus jo programai įgyvendinti, įskaitant pažadus pažaboti nusikalstamumą, sustiprinti policijos pajėgas, sušvelninti ginklų įsigijimo ir laikymo taisykles bei aplinkosaugos apribojimus, taip pat ginti tradicinės šeimos vertybes.

Faktas, kad mažiau nei pusė įstatymų leidėjų darbą baigiančiuose Deputatų Rūmuose buvo perrinkti naujai kadencijai, išryškino didžiulį visuomenės norą nubausti įstatymų leidėjus už ilgą virtinę politikų korupcijos skandalų.

J. Bolsonaro, kurio reputacijos nesuteršė šie skandalai, žada, jog tapęs prezidentu imtųsi griežtų priemonių kovai su kyšininkavimu.

„Matome didžiulę J. Bolsonaro palaikymo bangą, tikrą cunamį, pakeitusį įstatymų leidžiamosios valdžios panoramą. Dėl jos Kongresas pasistūmėjo labiau į dešinę ir tapo dar labiau susiskaldęs“, – sakė specializuoto politinių naujienų portalo „Congresso em Foco“ vadovas Sylvio Costa.

J. Bolsonaro nesunkiai laimėjo sekmadienį vykusį pirmąjį prezidento rinkimų turą, surinkęs 46 proc. balsų. Po trijų savaičių vyksiančiame antrajame rinkimų ture jam teks rungtis su 29 proc. balsų sekmadienį gavusiu ir antru likusiu kairiojo sparno kandidatu Fernando Haddadu.

F. Haddado Darbininkų partija buvo viena iš politinių jėgų, nukentėjusių dėl konservatyviojo sparno sustiprėjimo. Jos deputatų parlamwnto žemuosiuose rūmuose sumažėjo nuo 61 iki 56. Visgi Darbininkų partija išliko didžiausia politine jėga parlamente, tačiau J. Bolsonaro partija nedaug nuo jos atsilieka.

Senate Darbininkų partijos vietų sumažėjo nuo 13 iki šešių.

Tai buvo skaudus rinkėjų smūgis šiai partijai, anksčiau turėjusiai didžiulį visuomenės palaikymą, kurį jai garantavo buvusio prezidento Luizo Inacio Lula da Silvos populiarumas. Tačiau partijai smarkiai pakenkė ją persekiojantys kaltinimai korupcija, o pačiam L. I. Lulai da Silvai buvo uždrausta kandidatuoti rinkimuose, nes jis yra nuteistas už korupciją ir pinigų plovimą.

Kitos tradicinės partijos, eksprezidento Fernando Henrique Cardoso Brazilijos socialdemokratų partija (PSDB) ir kadenciją baigiančio prezidento prezidento Michelio Temero „Brazilijos demokratinis judėjimas“ (MDB), abi prarado po daugiau nei trečdalį parlamente turėtų vietų.

L. I. Lulos da Silvos įpėdinė Dilma Rousseff, kuriai dėl biudžeto taisyklių pažeidimų buvo surengta apkalta, nepateko į Senatą. Ji liko tik ketvirta, nors viešosios nuomonės apklausos prieš rinkimus rodė, kad ji turi daug galimybių laimėti.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nausėda ėmė piešti niūrius scenarijus: jei taip toliau – valstybė ateities neturi (468)

Galimas kandidatas prezidento rinkimuose Gitanas Nausėda šiandieną pristatė savo programines...

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (54)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Buvusių alkoholikų nėra: devintą abstinencijos mėnesį dantimis bandė atidaryti butelį (41)

„Devintą abstinencijos mėnesį laikiau butelį rankose. Buvau išsekusi fiziškai, o psichologinė...

Orai: laukia labai žvarbi ir permaininga savaitė (1)

Skaičiuojant paskutines savaites iki kalendorinės žiemos pradžios, teks susitaikyti ne tik su...

Įsimintiną sezoną su Jasaičiu prisiminęs Kalnietis mėgaujasi šansais Parkerio klube (2)

Europos taurės šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį Liono-Vilerbano „Asvel“ su Mantu...

Gavo baudą už stovėjimą, bet kai paprašė nuotraukų, išgirdo absurdišką pasiūlymą (145)

Gaunate baudą už tai, kad pažeidėte kelių eismo taisykles ( KET ), tačiau ką tiksliai padarėte...

Suomija įtaria Rusiją panaudojus slaptą ginklą: buvo kilusi grėsmė paprastų žmonių saugumui (271)

Suomijos ministras pirmininkas Juha Sipila teigia, kad per pastarąsias NATO pratybas...

Ušackas įvardijo galimus prezidentus: Šimonytė ir tas žmogus, kurį parems Karbauskis (161)

Pirmadienį oficialiai prasidėjo prezidento rinkimų kampanija. Tiesa, tai tik metas procedūroms –...

„Naktinės Personos” stabdo veiklą ir atsisveikina su gerbėjais (23)

Po keturių metų aktyvios veiklos, grupė Naktinės Personos taria “sudie” savo ištikimiausiems...

Po pergalės Šaras pasidžiaugė ir 17-mečiu „Žalgirio“ talentu: smagu už Roką (11)

Alytuje „Betsafe-LKL“ rungtynėse pirmadienį intriga gyvavo tik pirmose mačo minutėse. Pirmame...