2009-aisiais startavęs JAV santykių su Rusija „perkrovimo“ projektas baigėsi be rezultatų. Per visą šį laiką Kremlius ignoravo NATO argumentus, kad priešraketinis skydas Europoje nekelia grėsmės Rusijai.

Klaustukų keliantis lankstumas

Seulo tarptautinio branduolinio saugumo viršūnių susitikime vykusio JAV prezidento Baracko Obamos ir Rusijos vadovo Dmitrijaus Medvedevo pokalbio fragmentas sukėlė nemenkų tarptautinių atgarsių. Atsitiktinai buvo įrašyta, kaip B.Obama aiškina D.Medvedevui, kad V.Putinas jam turėtų duoti „daugiau erdvės manevrui“ dėl priešraketinės gynybos, ir priduria, kad po rinkimų lapkritį jis turės daugiau galimybių parodyti lankstumą.

„Suprantu, perduosiu šią informaciją Vladimirui“, – atsakė D.Medvedevas. Fraze apie lankstumą po rinkimų netruko pasinaudoti galimas B.Obamos oponentas respublikonas Mittas Romney. Tai, kad B.Obama žada būti lankstus JAV „geopolitiniam priešui Nr. 1“, jam kelia nerimą.

B.Obamos ginti stojęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad prezidentas tiesiog konstatavo realią politinę padėtį. Jokia naujiena, kad, artėjant svarbiems politiniams įvykiams, tokiems kaip rinkimai, tikimybė susitarti dėl jautrių klausimų beveik lygi nuliui. Taigi šiuo metu skydo Europoje klausimas savaime keliauja į antrą planą.

Tačiau tyliai ištartoje B.Obamos frazėje yra užuomina į tai, kad JAV yra pasirengusios daryti Rusijai nuolaidų. Pasak buvusio Lietuvos ambasadoriaus NATO Lino Linkevičiaus, ši B.Obamos frazė kelia daug klausimų. Juk iki šiol NATO pozicija buvo aiški – teritorinę priešraketinę šalių gynybą privalo garantuoti Aljansas.

Bendro vardiklio beieškant

Gegužę į Rusijos prezidento postą grįšiantis V.Putinas pareiškė nevyksiantis į Čikagoje rengiamą NATO viršūnių susitikimą. Pasak L.Linkevičiaus, viena iš V.Putino atsisakymo priežasčių ir yra tai, kad nėra „bendro vardiklio“ dėl priešraketinės gynybos Europoje.

Kada ir kaip pavyks šį klausimą „subendravardiklinti“, kol kas neaišku. George‘o W.Busho laikysena dėl prieš­raketinio skydo Europoje buvo vienareikšmiška: tai – vien NATO klausimas, kuriuo visi sprendimai jau priimti.

Pagal pirminius planus skydą Europoje turėjo sudaryti radarai Čekijoje ir raketų perėmėjai Lenkijoje. Šiam JAV ir jos partnerių Europoje sprendimui Kremlius aršiai pasipriešino, teigdamas, kad prie Rusijos sienų dislokuoti priešraketinės gynybos skydo elementai mažins jos strateginį pajėgumą ir kels grėsmę saugumui. Šį argumentą Maskva kartoja ir šiandien.

2009-ųjų liepą Maskvoje įvyko dviejų naujai išrinktų prezidentų – D.Med­ve­devo ir B.Obamos – susitikimas. Nors susitikimo ašimi turėjo tapti derybos dėl strateginės ginkluotės mažinimo sutarties (START), dar neprasidėjus susitikimui

D.Medvedevas pareiškė ma­­tantis ryšį tarp branduolinio arsenalo mažinimo ir JAV priešraketinės gynybos skydo elementų dislokavimo Lenkijoje ir Čekijoje. Tuoj po susitikimo Rusijos vadovas neslėpė pasididžiavimo, kad jam pavyko „pajudinti“ priešraketinio skydo Europoje klausimą.

Netrukus po to susitikimo, 2009-ųjų rugsėjį, Baltieji rūmai pranešė atsisakantys planų dislokuoti priešraketinės gynybos skydo elementus Čekijoje ir Lenkijoje, bet ne pačios priešraketinės gynybos skydo Europoje idėjos. B.Obama patikino, kad bus pereita prie manevringesnės ir veiksmingesnės priešraketinės gynybos sistemos. Oficialiai teigiama, kad šiuo metu ji ir yra sistemingai įgyvendinama.

2010-ųjų lapkritį Lisabonoje vykusiame NATO ir Rusijos tarybos viršūnių susitikime vėl buvo tartasi dėl Aljanso ir Rusijos bendradarbiavimo priešraketinės gynybos klausimu.

Tuomet buvo duota aiškiai suprasti, kad Rusija negali dalyvauti NATO priešraketinės gynybos sistemoje – Aljanso ir Rusijos priešraketinės sistemos turi veikti greta viena kitos. Pasak L.Linkevičiaus, šių dviejų sistemų bendradarbiavimas sveikintinas, tačiau „bendro paleidimo mygtuko“ būti negali.

Pasitikėjimo stoka

Praėjus ketveriems metams, galima konstatuoti, kad B.Obamos inicijuotas „perkrovimas“ savo pagrindinės misijos taip ir neatliko – tarp JAV ir Rusijos nebuvo sukurta pasitikėjimo atmosfera. Puikiausias to įrodymas ir yra priešraketinio skydo Europoje klausimas, kuriuo abiem pusėms iki šiol nepavyksta ne tik susitarti, bet ir susikalbėti.

Negana to, Rusijos pusė priešraketinio skydo Europoje argumentą nuolat vartoja kaip JAV šantažavimo įrankį. 2010-ųjų balandį JAV ir Rusijos prezidentams pasirašant START sutartį, D.Medvedevas pagrasino, kad Rusija galinti pasitraukti iš minėtos sutarties, jei JAV vienašališkai dislokuos priešraketinį skydą Europoje.

L.Linkevičius, eidamas Šiaurės Atlanto tarybos dekano pareigas, praėjusių metų rugpjūtį pasinaudojo proga susitikime su D.Medvedevu užduoti Rusijos vadovui drąsų klausimą: „Pone Prezidente, NATO Rusiją mato kaip būsimą strateginę partnerę. Tai yra pabrėžiama ir naujoje Strateginėje koncepcijoje. Jūsų Karinėje doktrinoje NATO plėtra yra įvardijama kaip pagrindinė karinė grėsmė. Kada Rusija pakeis šį esminį saugumo politikos dokumentą?“

L.Linkevičius rašo, kad vietoj atsakymo sekė pauzė.

Lietuva, kuri yra suinteresuota JAV ir Rusijos santykių stabilumu, atsakymą į šį klausimą norėtų išgirsti kuo greičiau.