JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį pareiškė esantis atsakingas dėl milžiniškų nacionalinio saugumo spragų, kurias atskleidė tarptautinio teroristų tinklo "al Qaeda" organizuotas nesėkmingas išpuolis prieš vieną Jungtinių Valstijų lėktuvą, taip pat pažadėjo imtis plataus masto ir brangių priemonių, kurios turėtų tas spragas užlopyti.
Barackas Obama
© AFP/Scanpix

Kalbėdamas prieš paskelbiant dvi preliminarias ataskaitas apie praeitų metų gruodžio 25 dieną įvykusį incidentą, B.Obama kaltino JAV žvalgybos agentūras nesugebėjus tinkamai susieti ir iš analizuoti ženklų, rodančių, kad "al Qaeda" padalinys Jemene planuoja ataką.

Tačiau stengdamasis užkirsti kelią kritikai, kad jo administracija pernelyg neryžtingai kovoja su terorizmu, prezidentas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos "kariauja su "al Qaeda", taip pat pažadėjo, kad teroristams nepavyks priversti amerikiečius pakeisti gyvenimo būdą.
"Man mažiau rūpi versti kaltę (kitiems), nei pasimokyti iš šių klaidų ir jas ištaisyti, kad taptume saugesni, - B.Obama sakė televizijos transliuotoje kalboje, kurią jis sakė Baltuosiuose rūmuose. - Šiaip ar taip, atsakomybė tenka man. Esu prezidentas, todėl esu oficialiai įpareigotas ginti mūsų šalį ir žmones, o kai ši sistema sutrinka, atsakingas esu aš".

Vašingtone jau prasidėjo politinė "raganų medžioklė", tačiau B.Obama taip pat leido suprasti, kad jog jokie aukšti žvalgybos vadovai kol kas neatsistatydins ir nebus nušalinti, nes nesugebėjo užkirsti kelio pastarajam išpuoliui, per kurį vienas nigerietis mėgino susprogdinti JAV oro bendrovės "Northwest Airlines" lainerį.

"Panašu, kad tas incidentas nebuvo kurio nors vieno asmens arba organizacijos, o sisteminė daugelio organizacijų ir agentūrų nesėkmė", - pabrėžė jis.

Pasak B.Obamos JAV nacionalinio saugumo ir žvalgybos bendruomenė padarė tris dideles klaidas, dėl kurių 23 metų Nigerijos pilietis Umaras Faroukas Abdulmutallabas su paslėptu sprogmenų paketu sugebėjo Amsterdame patekti į lėktuvą, kuris turėjo skristi į Detroitą.

Prezidentas nurodė, kad JAV žvalgyba nepakankamai "agresyviai" kovojo su Arabijos pusiasalio "al Qaeda", kuri suplanavo tą ataką, o vėliau nesugebėjo tinkamai išanalizuoti surinktų duomenų. B.Obama taip pat nurodė, kad netinkamai veikė terorizmu įtariamų asmenų sąrašų sistema,
"Tai buvo ne nesugebėjimas surinkti duomenų arba jais pasidalinti, o veikiau nesugebėjimas susieti ir suprasti jau turėtus žvalgybos duomenis", - sakė jis.

B.Obama nurodė, kad siekiant ištaisyti saugumo spragas, žvalgybos duomenims tikrinti turi būti paskirti konkretūs asmenys arba organizacijos. Tokiu būdu būtų užtikrinta atsakomybė ir sutelktas dėmesys į įtariamas grėsmes.

Prezidentas sakė, kad žvalgybos ataskaitos apie grėsmes JAV saugumui uždarumu garsėjančioje specialiųjų tarnybų bendruomenėje turėtų būti analizuojamos greičiau ir geriau. Jis taip pat pažadėjo, kad įtariamų teroristų sąrašų sudarymo ir naudojimo procedūros bus patobulintos.
B.Obama įspėjo, kad kovoje su terorizmu nesama "sidabro kulkų", tačiau pažadėjo "nemažas investicijas" į civilinės aviacijos saugumą.

"Dalyvaujame kare, - pabrėžė prezidentas. - Kariaujame su "al Qaeda" - toli siekiančiu smurto ir neapykantos tinklu, kuris mus atakavo (2001 metų) rugsėjo 11-ąją ir nužudė beveik 3 tūkst. nekaltų žmonių, taip pat planuoja smogti vėl".

"Padarysime viską, kad juos nugalėtume", - pridūrė B.Obama.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (318)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (331)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas (331)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (26)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Tillersonas įspėja dėl karinių veiksmų prieš Šiaurės Korėją (29)

Jungtinės Valstijos įspėjo Šiaurės Korėją, kad atsisakymas vesti derybas galėtų iššaukti...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (30)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Žalai dešimtas Dakaro etapas kainavo daug nervų

Po klasikinio ralio tipo greičio ruožų ir duobėtos bekelės Bolivijoje, Dakaro dalyviai vėl...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (240)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Sveikos mitybos raciono karalius – kiaušinis: kuo jis mums naudingas (5)

Mitybos specialistai teigia, kad joks kitas produktas neturi tokio organizmui reikalingų medžiagų...

Imigrantus Airijoje anglų kalbos mokanti Egidija: patys nepakančiausi – lietuviai (4)

Egidija Vaitkienė jau 13 metų gyvena Airijoje . Monachano grafystėje suaugusiųjų kursuose ji...