aA
Jeigu tikėsite iš Kremliaus siunčiama žinia, Rusija šiuo metu neplanuoja siųsti policijos ar karinių pajėgų į kaimyninę Baltarusiją. Bet kai kur – konkrečiai, žiniasklaidoje, – ji griebėsi savo pastiprinimų, taip įgyvendindama strategiją, kuri turėtų nuskambėti kaip perspėjimas demokratinėms pasaulio valstybėms.
Aliaksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
Aliaksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
© AP / Scanpix

Žinoma, prezidentas Vladimiras Putinas neseniai mintijo: Rusijai gali tekti galiausiai inicijuoti karinę intervenciją Baltarusijoje. Bet kaip vėliau pareiškė jo atstovas spaudai, „šiuo metu, kaip matome, situacija kontroliuojama“.

V. Putinas mėgina sudaryti įspūdį, jog jis tėra susirūpinęs kaimynas per krizę, kuri pratrūko per nacionalinius neramumus po to, kai Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka paskelbė pergalę suklastotuose rinkimuose rugpjūtį. Rusija – V. Putinas siekia, kad pasaulis tuo patikėtų, – spaudžia stabdžius.

Toks įspūdis apgaulingas. Tikrovėje Rusija vykdo slaptą karinę intervenciją Baltarusijoje, pirmiausia – žiniasklaidoje. Baltarusijos valstybinė televizija baltarusius žurnalistus pakeitė korespondentais iš Kremliaus finansuojamo televizijos tinklo RT, – tai A. Lukašenka patvirtino duodamas interviu.

„Jūs suprantate, kokie buvote mums svarbūs šiuo sunkiu laikotarpiu, – sakė jis RT korespondentui. – Ir visa tai, ką pademonstravote techniškai, jūsų informacinių technologijų specialistai, ir žurnalistai, ir korespondentai, ir visi kiti... ir jūsų vadovas. Labai tai vertiname.“

Ankstyvas perspėjimas dėl Rusijos planų perimti Baltarusijos valstybinę televiziją suskambo iš George‘o Barroso, dirbančio Vašingtone įsikūrusiame Karo studijų institute.
Rugpjūčio 20 dieną G. Barrosas rašė apie kuriamus naujus vaizdo klipus, kur JAV ir NATO vaizduojamos kaip neramumų Baltarusijoje kurstytojos, taip pat apie gudriai sustrateguotus propagandinius vaizdo įrašus, leidžiamus per Baltarusijos vidaus reikalų ministeriją.

Valstybinė televizija uoliai stengėsi „sužmoginti Baltarusijos pareigūnus“, sakė jis per interviu, tuo pat metu protestuotojus vaizduodama „kaip grėsmę šeimoms ir saugumo personalo gyvybėms“.

Visa tai kardinaliai skiriasi nuo realių įvykių Baltarusijoje. Valstybė po daug ginčų sukėlusių rugpjūtį vykusių rinkimų ėmėsi areštuoti tūkstančius protestuotojų, visus be išimčių. Didelė dalis sulaikytųjų pasakoja, jog jie kalėjime buvo kankinami.

Rusijos pagalba A. Lukašenkai sulig tuo nesibaigė. G. Barrosas ir jo kolega Masonas Clarkas užfiksavo tris vyriausybinių keleivinių lėktuvų skrydžius iš Maskvos į Minską.

Pirmasis toks lėktuvas, tvirtina jie, priklausė FST, Rusijos Federalinei saugumo tarnybai.

Nėra tiesioginių įrodymų, jog FST pareigūnai skrido tais skrydžiais. Bet, kaip teigia G. Barrosas, esama netiesioginių įrodymų, kad FST pataria A. Lukašenkai, kaip išvaikyti protestus.

Pavyzdžiui, po ano pirmojo rugpjūčio 18 d. skrydžio Baltarusijos saugumo pajėgos nutraukė masinių areštų politiką, kursčiusią neramumus, ir ėmėsi tikslinių organizatorių bei opozicijos lyderių sulaikymų strategijos.

Duodamas interviu žurnalistams, JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Stephenas Biegunas teigė, kad beveik neabejojama, jog Rusija „daro tam tikrą įtaką“ Baltarusijoje ir kad viešai prieinami skrydžių sekimo duomenys rodo, jog „elitinis lėktuvas iš FST žvalgybos tarnybos skraidė į Minską daugiau nei porą kartų.“

Visa tai Baltarusijos ateičiai nieko gero nežada. Jeigu A. Lukašenka sugebės išsaugoti valdžią, jis turės atšaukti bet kokią politiką ar poziciją, kuriomis siekta didesnės nepriklausomybės nuo Maskvos.

Kaip visa tai atsilieps jo priešinimuisi ekonominei bei politinei sąjungai tarp Baltarusijos ir Rusijos? Ar jis ir toliau tęs savo antirusiškų ketinimų taktiką, kurią naudojo per prezidentinę kampaniją, kai Baltarusijos saugumo tarnybos sulaikė 33 Rusijos samdinius?

Platesniame kontekste, V. Putino puolimas Baltarusijoje tik dar kartą įrodo, kad Rusija į žiniasklaidos struktūrą žvelgia kaip į mūšio lauką savo pačios hibridinio karo veiksmams. Kartais karas pareikalauja tikrų karių, kaip 2014-aisiais Ukrainoje.

Kitais kartais pagrindinis tikslas yra pasėti chaosą ir nepasitikėjimą demokratija. Šiuo Baltarusijos atveju, atrodo, kad Rusija mėgina nuslopinti demokratinį sukilimą nepaleisdama nė vieno šūvio.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(80 žmonių įvertino)
4.3250

Top naujienos

Labiausiai antrosios bangos siaubiama šalis: kaip prasidėjo kelionė į prarają Lietuvai tikrai vertėtų pasimokyti (7)

Legendinė belgiška ramybė ir atsipalaidavimas, vidinių konfliktų draskomos šalies valdžios...

Laisvės partijos siūlymai dėl ūkininkų palaikymo gali nesulaukti: prieš pasisako ir konservatorius (89)

Laisvės partija savo koalicijos partneriams pateiktame dokumente konkretizavo savo reikalavimus...

Skvernelis pažėrė kritikos rinkimų laimėtojams: negaliu sutikti su tokia taktika, nes kalbame apie koronaviruso valdymą (328)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis penktadienio rytą feisbuke dabartinę epidemiologinę...

Tegnellis: Švedija artėja prie kritinės ribos fiksuojamas naujas COVID-19 atvejų rekordas (60)

Per praeitą savaitę naujų koronavirusinės infekcijos atvejų Švedijoje padaugėjo net 70 proc....

Koronavirusas pražudo ne tik vyresnius: Razmuvienė paaiškino, kodėl (476)

Eksponentiškai augant užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičiui daugėja ir mirusiųjų nuo...

„Kanų liūtai“: geriausios iš geriausių 2010 – 2020 metų reklamos

Juokingiausios, dramatiškiausios ir pačios įdomiausios dešimtmečio reklamos – vienoje vietoje....

Koronavirusas patvirtintas dar vienam Seimo nariui (85)

Seimo narys , Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) partijos narys...

Transliacija / Atsakingas požiūris. Ko verslas pandemijos akivaizdoje galėtų pasimokyti iš sporto?

Koronaviruso atvejų skaičius eksponentiškai auga, trečdalyje savivaldybių paskelbtas karantinas,...

Siūlo leisti parduoti parduoti laisvą žemę sodininkų bendrijose (1)

Siekiant, kad sodininkų nenaudojami žemės sklypai turėtų šeimininką, nebūtų apleisti ir...

Konservatoriai neigia valdančiųjų žodžius: jokio kvietimo kalbėtis apie pandemiją nesulaukėme (43)

Konservatoriai teigia, jog premjero Sauliaus Skvernelio komentaras, kad naujai išrinktos...

|Maža didelių žinių kaina