aA
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas žino, kaip trolinti. Per demokratinį sukilimą Baltarusijoje, kai į gatves plūstelėjo tūkstančiai žmonių protestuodami prieš praėjusią savaitę vykusius sufalsifikuotus rinkimus, V. Putinas nusiuntė šalies diktatoriui, išgyvenančiam ne pačius geriausius laikus, savo sveikinimus.
Aleksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
Aleksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
© Itar-Tass / Scanpix

„Tikiuosi, kad jūsų valstybinė veikla prisidės prie tolesnio abipusiškai naudingų Rusijos ir Baltarusijos santykių plėtojimo visose srityse, gilinant bendradarbiavimą Sąjunginėje valstybėje ir kuriant integracijos procesus“, rašė jis pirmadienį sveikinimo telegramoje Aleksandrui Lukašenkai.

Žinoma, V. Putinui patinka autokratai. Bet A. Lukašenka pastaraisiais metais visaip stengėsi nepaklusti V. Putinui. 2019 metų balandį jis išsiuntė Rusijos ambasadorių Baltarusijoje, nes, šis, anot jo, žvelgia į jo šalį kaip į Rusijos provinciją. Gruodį jis gavo 500 mln. JAV dolerių vertės infrastruktūrinę paskolą iš Kinijos plėtros banko.

Liepą jo režimas sulaikė 33 Rusijos piliečius, paskelbdamas, kad jie yra Rusijos privačios karinės bendrovės „Vagner“ nariai, siekiantys destabilizuoti padėtį šalyje prieš rinkimus.

Tačiau trolinimo meistriškumą V. Putinas demonstruoja minėdamas „abipusiškai naudingus Rusijos ir Baltarusijos santykius“. A. Lukašenka viešai atmetė Kremliaus pasiūlymą siekti glaudesnės sąjungos tarp dviejų slaviškų valstybių.

Šiais metais abiem šalims nepavykus susitarti dėl žaliavinės naftos eksporto į Baltarusiją, buvo suduotas smūgis šalies ekonomikai, kuri priklauso nuo pajamų, gaunamų perdirbus Rusijos naftą ir parduodant ją Europos rinkoje.

Tad ką tiksliai yra sumąstęs V. Putinas? A. Lukašenka, kuris valdo Baltarusiją ketvirtį amžiaus, rimtai įklimpęs. Kai jis paskelbė, kad laimėjo savaitgalį vykusius rinkimus, surinkęs 80 proc. balsų, šalyje pratrūko protestai.

Demonstracijos neslūgsta, nepaisant interneto ryšio trikdymų visos šalies mastu. Kurių galų V. Putinui dabar remti A. Lukašenką?

Danielis Friedas, buvęs vyresnysis JAV diplomatas, kuris šiuo metu dirba Atlanto Taryboje, teigia, kad V. Putino palankumas A. Lukašenkai atspindi rimtą Rusijos lyderio susirūpinimą. Po demokratinio sukilimo, privertusio Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių 2014 metais pabėgti iš šalies, sako D. Friedas, V. Putinas nepakęstų „antro demokratinio maišto tarp trijų slavų šalių.“

Šia prasme V. Putino troškimas, kad sukilimas Baltarusijoje žlugtų, yra svarbesnis nei pastangos išlaikyti buvusį klientą, kuris siekia savarankiškumo. Jeigu rusai matys, kaip jų kaimynai priešinasi diktatoriui, jiems gali kilti minčių pasipriešinti ir savajam.

Tokia dinamika taip pat meta iššūkį Vakarų diplomatijai. Viena vertus, instinktyvus siekis taikyti sankcijas A Lukašenkai ir jo bendražygiams yra teisingas. Nuo 2015 metų Jungtinės Valstijos mėgina užmegzti ryšius su A. Lukašenka ir pasiekė kuklių rezultatų. Jis, pavyzdžiui, išlaisvino politinius kalinius ir siekia pritraukti Vakarų investuotojus. Bet tokie Vakarų veiksmai nedavė apčiuopiamų vaisių.

Užtenka pasižiūrėti prievarta išgautą Sviatlanos Cichanouskajos vaizdo įrašą. Ši pagrindinė Baltarusijos opozicijos figūra dalyvavo prezidento rinkimų kampanijoje vietoje savo vyro, kuris birželį buvo sulaikytas ir kuriam nebuvo leista rinkti parašų.

Per vasarą ji tapo populiaria alternatyva A. Lukašenkai. Šią savaitę ji buvo priversta bėgti į Lietuvą, iš dalies dėl to, kad baiminosi dėl savo vaikų saugumo.

Vis dėlto būtų klaida visiškai nutraukti Vakarų dalyvavimą Baltarusijoje. JAV Senatas artimiausiu metu turėtų patvirtinti pirmąją per daugiau nei dešimtmetį JAV ambasadorę Baltarusijoje. Kai kurie įstatymų leidėjai, tokie kaip senatorius Chrisas Murphy, tvirtina, kad dabar jos siuntimas į Minską padėtų normalizuoti santykius su demokratiniu požiūriu neteisėtai perrinktu diktatoriumi.

Tačiau D. Friedo nuomone, dabar, po suklastotų rinkimų, būtų naudinga Minske turėti įtakingą Baltarusijos žmonių teisių gynėją.

Neaišku, kaip įvykiai rutuliosis toliau – ne tik dėl JAV ambasadorės Baltarusijoje, bet dėl Baltarusijos diktatoriaus. Kad ir kokie rinkimų rezultatai, baltarusiai aiškiai leido suprasti, kad jie nebenori būti valdomi „miniputino“.

Amerika ir jos sąjungininkės turėtų aiškiai leisti suprasti, kad yra pasiruošę padėti šią krizę paversti perėjimo prie demokratijos galimybe.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
4.3590

Top naujienos

Vakarų Lietuva – vėl raudona zona: kurortuose rizika auga labai greitai

Jau kelintą dieną iš eilės vis labiau raudonuoja Lietuvos koronaviruso žemėlapis. Vis daugėja...

Pažėrė kritikos siūlymui trumpinti darbo savaitę: 8 valandų 5 darbo dienos nėra žmonių išnaudojimas (103)

Lietuvoje vėl kilo diskusijų dėl trumpesnės darbo savaitės . Siūloma pradėti „nacionalinį...

Alžyriečio akibrokštas Tokijuje: pamatęs burtų nulemto varžovo tautybę – atsisakė kovoti (32)

Alžyro dziudo meistras Fethi Nourine su savo šalies delegacija atvyko į Tokijo olimpines...

Dėl ryšių su Taivanu įsiutęs Pekinas siunčia raudonus signalus: grasina net branduoliniais smūgiais (495)

Taivano sprendimas Lietuvoje atidaryti diplomatinę misiją gerokai suerzino Pekiną – prabilta apie...

Sureagavo į Lukašenkos grasinimus apginkluoti pabėgėlius: mes pasiruošę (873)

Mūsų tarnybos Lukašenką vadina neadekvačiu, tačiau tikina, kad viskam yra pasiruošusios....

Nuo pirmadienio izoliuotis reikės atvykstantiems iš Airijos, Belgijos ir beveik visų Graikijos salų (64)

Atnaujinus paveiktų šalių sąrašą, nuo pirmadienio atlikti tyrimą dėl COVID-19 ligos ir...

EVA patvirtino „Moderna“ COVID-19 vakciną paaugliams (18)

Europos vaistų agentūra (EVA) penktadienį patvirtino „ Moderna “ vakcinos nuo COVID-19...

Susisiekimo ministerija užsimojo keisti svarbias taisykles: vairavimo mokytojai pakraupę, policija gūžčioja pečiais (308)

Susisiekimo ministerija parengė projektą, kuriuo nori pakeisti arba patikslinti nemažą dalį...

Palangos paplūdimį nusėjo dumbliai: tenka traukti ir iš plaukų, ir iš maudomuko (16)

Vasarą bent trumpai pailsėti Palangoje – daugelio lietuvių svajonė. Tik štai maudynes...

Astravo AE į Baltarusijos energetikos sistemą planuojama įjungti rugpjūčio viduryje (3)

Baltarusijos energetikos ministerija penktadienį paskelbė, jog Astravo atominės elektrinės...