Japonijos branduolinės krizės įkarštyje šalies vyriausybė svarstė scenarijų, kad gali tekti evakuoti dešimtis milijonų žmonių. Blogiausi galimi scenarijai išdėstyti ataskaitoje, kurią gavo naujienų agentūra AP. Siekdami išvengti visuotinės panikos, pareigūnai dokumento turinio neviešino.
Tokijas, Japonija
© Shutterstock nuotr.

Neseniai pasirodęs 15 puslapių vidinis dokumentas Japonijoje gali dar padidinti skundų, kad vyriausybė nuslėpė per daug informacijos apie didžiausia branduoline katastrofa po Černobylio laikomą nelaimę.

Jis taip pat verčia abejoti, ar valdžia buvo pakankamai pasiruošusi susidoroti su galima precedento neturinčio masto evakuacija.

Ataskaita kovo 25 dieną, praėjus dviems savaitėms po žemės drebėjimo ir cunamio, apgadinusio Fukušimos Daiichi atominę elektrinę, įteikta tuometiniam šalies premjerui Naoto Kanui ir jo vyriausiems patarėjams.

Per nelaimę iš trijų atominės reaktorių ėmė tekėti radioaktyvios medžiagos, o sprogęs vandenilis pažeidė apsaugines struktūras.

Darbuotojai galų gale sugebėjo suvaldyti padėtį reaktoriuose, tačiau tuo metu dar nebuvo aišku, ar nepaprastosios priemonės bus sėkmingos. Tuomet N. Kanas pavedė Japonijos atominės energetikos komisijai parengti ataskaitą ir išnagrinėti, kokius pasirinkimus turės vyriausybė, jei pastangos nebus vaisingos.

Pareigūnai 20 kilometrų spinduliu aplink Fukušimos elektrinę evakavo 59 tūkst. gyventojų, vėliau iš aplinkinių miestelių evakuoti dar tūkstančiai. Ataskaitoje teigiama, kad galėjo prireikti ir dar didesnių evakuacijų.

Ataskaitoje apžvelgiama keletas kelių, kuriais krizė gali pakrypti – sprogimai reaktorių viduje, visiškai radioaktyvių medžiagų nuotėkis ir vėsinimo baseinų, naudojamų panaudotam branduoliniam kurui, struktūriniai gedimai.

Dokumente teigiama, kad tuo metu kiekvienas atvejis buvo įmanomas. Dėl to galėjo tekti visus darbuotojus palikti vietovę, o tai reikštų, kad elektrinė būtų palikta likimo valiai.

Naudojant dalykišką kalbą, diagramą ir lenteles, ataskaita teigia, kad jei radioaktyvių medžiagų nuotėkis taptų nekontroliuojamas, radiacijos lygis galėjo smarkiai išaugti.

Tuo atveju būtų tekę evakuoti žmones 170 kilometrų spinduliu, o „savanoriška“ evakuacija būtų pasiūlyta visiems, gyvenantiems už 250 kilometrų nuo elektrinės ir toliau.

Į šią sritį patektų ir Tokijas bei jo priemiesčiai, kur gyvena 35 mln. žmonių, bei kiti didieji miestai, tokie kaip Sendai (1 mln. gyventojų) ar Fukušima (290 tūkst. gyventojų).

Ataskaitoje taip pat įspėjama, kad užterštos teritorijos būtų nesaugios „keletą dešimtmečių“.

„Negalime atmesti tolesnės įvykių raidos, kuri gali atvesti prie neprognozuojamos padėties Fukušimos Daiichi atominėje elektrinėje, kur įvyko nelaimė, o šioje ataskaitoje pateikiama neprognozuojamos situacijos santrauka“, – teigiama dokumente, kurį parašė komisijos vadovas Shunsuke Kondo.

Gavęs ataskaitą Japonijos premjeras ir kiti pareigūnai viešai tvirtino, kad platesnio masto evakuacijai ruoštis nėra jokio pagrindo.

Gandai apie dokumentą ėmė sklisti šį mėnesį, kai žiniasklaida atskleidė jo turinį, bei sukurta komisija, tirianti galimus bandymus padėtį spėti. Savaitgalį dokumento turinį išsamiai atskleidė „Kyodo“ naujienų agentūra.

Tačiau vyriausybė ir toliau atsisako dokumentą paviešinti. Goshi Hosono, už branduolinę krizę atsakingas ministras, netiesiogiai pripažino, kad tokia ataskaita egzistuoja, tačiau, anot jo, vyriausybė nemato jokio reikalo ją paviešinti.

„Tai buvo scenarijus, paremtas hipotezėmis, ir net jei įvykiai būtų taip pakrypę, mums buvo sakoma, kad gyventojai būtų turėję pakankamai laiko evakuotis“, – kalbėjo G. Hosono.

„Nerimavome dėl galimo didžiulio ir nereikalingo nerimo, jei būtume dokumentą paviešinę. Štai kodėl nusprendėme taip nedaryti“, – pridūrė jis.

Japonijos vyriausybėje už branduolinę politiką atsakingas pareigūnas Masato Nakamura teigė remiantis G. Hosono sprendimą.

„Tai buvo jo sprendimas. Mes administracinių dokumentų neviešiname“, – teigė jis.

Japonijos pareigūnai vis sulaukia kritikos dėl to, kaip besiplėtojančios atominės krizės akivaizdoje elgėsi su informacija. Pareigūnai iš pradžių neigė, kad reaktoriuose yra nuotėkis, ir buvo kaltinami tuo, kad nepranešė apie tikrąją radiacijos keliamą grėsmę sveikatai.

Be to, perspėjimo apie radiaciją sistema, vadinama SPEEDI, identifikavo didelės rizikos vietoves, kur ir toliau gyveno tūkstančiai žmonių. Pareigūnai, duodami nurodymus evakuotis, šių duomenų nenaudojo, nes, anot jų, informacija nebuvo pakankamai tiksli.

www.lrt.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (24)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (29)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (256)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (78)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (33)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (1)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (1)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (170)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (162)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...