A. Lukašenka, leidinio duomenimis, pareiškė norintis būti oficialiai pripažintas Baltarusijos prezidentu. Be to, paprašė laikinai Vokietijos kanclerės pareigas einančią A. Merkel panaikinti Europos Sąjungos Baltarusijai taikomas sankcijas, įvestas po suklastotų rinkimų, prievartos ir represijų prieš šalies žmones ir „Ryanair“ lėktuvo perėmimo, kai buvo pagrobtas žurnalistas Ramanas Pratasevičius.

Taip pat A. Lukašenka pageidauja, kad Europos Sąjunga, o konkrečiai Vokietija, pasiimtų pusę į Baltarusiją atvykusių pabėgėlių.

„A. Lukašenka norėjo, kad Europos Sąjunga, o pirmiausia konkrečiai Vokietija, iš Baltarusijos pasiimtų migrantus, kuriuos jis (Baltarusijos prezidentas) atsivežė į šalį, norėdamas jais užtvindyti Europos Sąjungą ir destabilizuoti situaciją Vakaruose“, – teigiama publikacijoje.

Be to, Baltarusijos vadovas paprašė finansinės pagalbos avarinės būklės prieglaudoms ir migrantų būstams, nes, anot paties A. Lukašenkos, jis baiminasi dar didesnės nelegalų iš Afganistano bangos.

A. Merkel per pokalbį su Baltarusijos prezidentu „laikėsi griežtos pozicijos“ migrantų krizės klausimu, tačiau pažadėjo pasidomėti įvairiais problemos sprendimo būdais, skelbia „Bild“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel kalbėdama telefonu su Baltarusijos autoritariniu prezidentu Aliaksandru Lukašenka pabrėžė, kad Minskas turi bendradarbiauti su Europos Komisija ir tarptautinėmis organizacijomis migrantų humanitarinio aprūpinimo ir jų grąžinimo į tėvynę klausimais, trečiadienį pareiškė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas

„Antrojo pokalbio telefonu su Aliaksandru Lukašenka metu kanclerė pabrėžė būtinybę užtikrinti humanitarinę pagalbą ir sugrįžimo galimybes situacijos paliestiems žmonėms, padedant JT vyriausiajam pabėgėlių reikalų komisarui (UNHCR) ir Tarptautinei migracijos organizacijai bei bendradarbiaujant su Europos Komisija“, – trečiadienį Berlyne sakė S. Seibertas.

Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra BelTA anksčiau trečiadienį pranešė, kad A. Lukašenka ir A. Merkel antrą kartą pasikalbėjo telefonu ir sutarė, kad migrantų krizė Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje turėtų būti aptarta Minsko ir Briuselio.

Baltarusijos autoritarinis lyderis ir A. Merkel „sutarė, kad visa problema bus iškelta iki Baltarusijos ir ES lygio“, pranešė BelTA, remdamasi A. Lukašenkos spaudos tarnyba.

Pranešime priduriama, kad „abiejų pusių pareigūnai nedelsiant pradės derybas“.

„Per pokalbį prezidentas taip pat buvo informuotas apie Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen prašymą, kad procese privalomai dalyvautų tarptautinės organizacijos, sprendžiančios pabėgėlių bei migrantų problemas ir jau dabar aktyviai bendradarbiaujančios su Baltarusija“, – rašoma pranešime.

A. Lukašenka ir A. Merkel pirmadienį jau kalbėjosi telefonu. Kaip pranešama, jie aptarė migracijos krizės prie Baltarusijos ir Europos Sąjungos sienos sprendimą. Tai buvo A. Lukašenkos pirmas pokalbis telefonu su kuriuo nors Vakarų lyderiu nuo to laiko, kai Minskas numalšino pernai kilusias masines antivyriausybines demonstracijas.

Lenkija: nepripažįstame jokio susitarimo

Varšuva nesutiks su jokiu migracijos krizės pasienyje su Baltarusija sprendiniu, aptartu ar priimtu jai nedalyvaujant, trečiadienį pareiškė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

Tokį pareiškimą jis padarė komentuodamas Vokietijos kanclerės Angelos Merkel derybas šiuo klausimu su autoritariniu Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka.

„Pranešiau Vokietijos prezidentui, kad Lenkija nepripažįsta jokio susitarimo dėl padėties pasienyje su Baltarusija sureguliavimo, kuris pasiektas mums už nugarų“, – A. Dudą citavo naujienų agentūra EFE.

„Esame suvereni valstybė, turinti teisę pati spręsti, ir šia teise naudojamės visais atvejais“, – pabrėžė prezidentas, kalbėdamas per spaudos konferenciją Juodkalnijoje.

Jis pakartojo, kad atsakomybė už krizę pasienyje su Baltarusija tenka Minskui, „stumiančiam migrantus prie sienos, kur vyksta neramumai“.

Pasak A. Dudos, Lenkija privalo saugoti ES išorės sienas nuo neteisėtos migracijos, o NATO reikėtų budriau stebėti šiuos įvykius.

Anksčiau trečiadienį Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas pranešė, kad A. Merkel per pokalbį su A. Lukašenka paragino Minską sprendžiant krizę bendradarbiauti su ES ir tarptautinėmis organizacijomis.

„Antrojo pokalbio telefonu su Aliaksandru Lukašenka metu kanclerė pabrėžė būtinybę užtikrinti humanitarinę pagalbą ir sugrįžimo galimybes situacijos paliestiems žmonėms, padedant JT vyriausiajam pabėgėlių reikalų komisarui (UNHCR) ir Tarptautinei migracijos organizacijai bei bendradarbiaujant su Europos Komisija“, – trečiadienį Berlyne sakė S. Seibertas.

Tūkstančiai migrantų pastaraisiais mėnesiais bandė patekti į ES nares Lenkiją, Lietuvą ir Latviją per Baltarusijos sieną. Tačiau praėjusią savaitę įtampa pasienyje smarkiai išaugo, lenkų pasieniečiams atrėmus koordinuotus migrantų bandymus neteisėtai kirsti sieną.

Briuselis kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tokius veiksmus hibridine agresija keršijant už ankstesnes bloko sankcijas Baltarusijai dėl represijų prieš opoziciją po pernai įvykusių prezidento rinkimų.

Baltarusija neigia kurstanti šią krizę.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (137)