Pirmadienį visoje Vokietijoje plevėsuoja pusiau nuleistos vėliavos ir aukoms atminti dedami vainikai - taip minimos Berlyno sienos, kuri trims dešimtmečiams padalijo miestą ir tapo šaltojo karo simboliu, 40-osios statymo pradžios metinės.
Ankstyvą 1961 metų rugpjūčio 13-osios rytą 40 tūkst. Rytų Vokietijos kareivių ir policininkų pasienyje su Vakarų Berlynu ištempė spygliuotas vielas, kad sustabdytų bėgančiųjų į Vakarus srautą. Prabudę berlyniečiai suprato esą atskirti nuo savo šeimų, draugų ir darboviečių.

Pirmadienį šalyje prisimenami maždaug 200 Rytų vokiečių, kurie žuvo bandydami pabėgti per Berlyno sieną, jų valdytojų vadintą apsauginiu barjeru nuo fašistų. Tačiau metinių renginius temdo politinės rietenos, prasidėjusios prieš Berlyno žemės valdžios rinkimus.

Kancleriui Gerhardui Schroederiui padėjus raudonų rožių vainiką prie vieno iš nedaugelio tebestovinčių Berlyno sienos segmentų, jam švilpė ir iš jo tyčiojosi tie, kuriems nepatinka jo Socialdemokratų partijos (SDP) svarstymai, ar po spalio mėnesį vyksiančių rinkimų Berlyne sudaryti koaliciją su buvusiais Rytų Vokietijos komunistais.

"Išdavikas!" - šaukė vienas protestuotojas. "Vienintelis geras komunistas yra miręs komunistas!" - asmens sargybiniams apsupus G.Schroederį sušuko kitas.

Kiek anksčiau Rytų Vokietijos režimo aukoms atstovaujančių organizacijų nariai nunešė du vainikus, kuriuos prie Berlyno sienos padėjo buvusių komunistų Demokratinio socializmo partija (DSP), ir trypė gėles. Policija sulaikė vieną vyrą.

"Gėda", - sakė 61 metų aktyvistas Gustavas Rustas, kuris devynerius metus praleido Rytų Vokietijos kalėjimuose ir į minėjimą atėjo apsirengęs kalinio uniforma, su antrankiais.

Turistai dažnai nusivilia pamatę, kiek nedaug liko iš 155 km ilgio Berlyno sienos, tačiau ją puikiai prisimena visi vokiečiai. Pamiršti sienos neleidžia ir dar neišnykęs ekonominis, emocinis bei politinis Vokietijos padalijimas - šalį sudaro pasiturintys Vakarai ir smarkiai subsidijuojami Rytai.

Nors Rytų vokiečiai sudaro mažiau nei penktadalį 82 mln. Vokietijos gyventojų, jie vis dar nėra tvirtai politiškai susiję su vakariečiais, todėl regionas prieš kito rudens visuotinius rinkimus virto įnirtingos politinės kovos arena.

Vis dėlto dauguma berlyniečių pirmadienį nori ne dalyvauti politinėse rietenose, o prisiminti išskirtas šeimas, persekiojimą ir džiaugsmą, patirtą 1989-aisiais griuvus Berlyno sienai.

Koplyčioje, kuri buvo pastatyta "mirties ruože" - 30 m pločio užminuotoje zonoje tarp Rytų ir Vakarų Berlyno - skambėjo varpai. Ši koplyčia yra toje vietoje, kur anksčiau stovėjo komunistų susprogdinta bažnyčia.

Keli šimtai žmonių nepaisydami lietaus susirinko stebėti, kaip politikai deda vainikus Bernauerio gatvėje, iš kurios rytinės pusės pastatų pro langus būdavo šokama į Vakarų Berlynui priklausiusią važiuojamąją dalį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Praėjus 13 metų po tėvo mirties – staigmena iš banko (32)

Prieš 13 metų tėvą palaidoję vaikai šį pavasarį gavo velioniui tėvui adresuotą banko...

Kaip sumokėta bauda virto skola mokesčių inspekcijai (13)

Jeigu kelyje viršijote leistiną greitį, tačiau laiku sumokėjote baudą, tai dar nereiškia, kad...

Atvežti vaikai suglumino net visko mačiusius: kaip tai galėjo atsitikti? (416)

Apdaužyti malkomis, sukandžioti gyvių, purvini, žaizdoti, apatiški. Tokios būklės į Raseinių...

Komentatorius Čeponis prisipažįsta: gėda, kad prieš sezoną nurašiau „Žalgirį“ (99)

„Turėčiau dabar raudonuoti. Prieš sezoną Eurolygos apžvalgoje „Žalgiriui“ su nemažu...

Donatas Katkus: Tuminas yra konformistas ir turi atidirbti Rusijai (620)

Režisierius Rimas Tuminas yra konformistas, sovietiško teatro vadovas, kuris, norėdamas...

Legendinių siaubo filmų herojų veidai: pamatykite, kas slėpėsi po gąsdinančiomis kaukėmis

Į kino sales plūstantys žiūrovai puikiai supranta, kad tai tėra fikcija, tačiau ši išgalvota...

Orai: savaitgalio laukti bus verta (4)

Antroje savaitės pusėje per šalį slinks krituliai: sniegas, šlapdriba. Visgi, orai subjurs...

Lietuviai pagarsėjo ir Slovakijoje: sudaužęs vogtą BMW dėjo į kojas (32)

Slovakijoje esančiame Košicės mieste pareigūnai vaikėsi vogtą BMW automobilį, šiam atsitrenkus...

Rezultatyvus Valančiūnas ir „Raptors“ neatsilaikė prieš karjeros rekordą pasiekusį LeBroną

Neabejotina trečiadienio naktį NBA pirmenybėse vykusių rungtynių puošmena tapo Rytų...

Kompromisas pagal Urbšį – geriau komisijos imitacija, negu jokios komisijos (77)

Ketvirtadienį Seimas apsispręs, ar sudaryti specialią komisiją, kuri tirtų padėtį šalies...