Belgija, kuri pirmadienį pradėjo pirmininkauti Europos Sąjungai, pažadėjo energingai siekti didesnės Europos integracijos pačiose įvairiausiose srityse, įskaitant imigracijos ar maisto kokybės standartų politiką.
Tačiau Belgijos ministras pirmininkas Guy Verhofstadtas (Gi Verhofstatas), dviračių sporto entuziastas, apdairiai stengėsi būti atsargus komentuodamas mokesčių klausimus ir būsimą ES politinę sandarą, baimindamasis suteikti peno euroskeptikas, ypač Britanijoje ir Skandinavijoje.

"Mūsų šešių mėnesių bendradarbiavimo tema paskelbkime "pasijodinėjimą apsižergus vėją", - Europos Komisijai pareiškė jaunatviškas flamandų premjeras kitą dieną po to, kai Belgijai oficialiai perėmė pirmininkavimą ES iš Švedijos.

Leisdamas suprasti apie ambicingą darbotvarkę, vėliau per spaudos konferenciją G.Verhofstadtas sakė, jog Belgija ketina sutelkti dėmesį į septynias svarbiausias politikos sritis, įskaitant sausio 1 dieną įvyksiantį euro išleidimą į apyvartą, darbo vietų kūrimą, socialinę politiką bei ES plėtrą.

"Mes esame vieninga Sąjunga, įsipareigojusi bendroms vertybėms ir turėtume veržtis prie bendros politikos", - teigė jis.

G.Verhofstadto teigimu, Belgija tikisi pasiekti pažangos ir nustatant bendrus standartus elgiantis su prieglobsčio prašančiais asmenimis bei steigiant seniai planuotą Maisto tarnybą, kuri sustiprintų vartotojų pasitikėjimą.

Jo teigimu, Belgijos pirmininkavimo prioritetus jungia noras paverti 15 šalių bloką labiau skaidriu ir atsakingu savo piliečiams, ypač po šokiruojančio Airijos referendumo, per kurį praėjusį mėnesį šalies rinkėjai atmetė ES Nicos sutartį, atveriančią kelią plėtrai.

"Žmonės baiminasi, jog trūksta skaidrumo ir atsakomybės, jie taip pat bijo prarasti tapatybę. Todėl mums reikalinga fundamentali šios kritikos analizė", - teigė G.Verhofstadtas.

Briuselį pribloškė referendumo Airijoje rezultatai, kai buvo atmesta Nicos sutartis, kuria siekiama pertvarkyti ES institucijas, kad jos galėtų efektyviai veikti, kai blokas išsiplės iki 27 narių.

Visos 15 valstybių narių turi ratifikuoti sutartį iki 2002 metų pabaigos. Tikimasi, jog Airijoje, kurios kai kurie rinkėjai, kaip manoma, sutartį atmetė baimindamiesi, kad jų šalis Briuseliui perduoda per daug galių, kitais metai bus surengtas dar vienas referendumas dėl sutarties.

Europos Komisijos pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis) atkartojo G.Verhofstadto raginimą priartinti Sąjungą prie paprastų žmonių. "Mes daugiau nebegalime keliauti nuo sutarties prie sutarties, nesikonsultuodami su piliečiais", - teigė jis per tą pačią spaudos konferenciją.

G.Verhofstadtas nesileido į, kaip pats išsireiškė, "semantinius" ginčus apie federalinę Europą, kuriai pritaria Vokietija ir Belgija, ir valstybių narių konfederaciją - Europos viziją, kuriai pritaria Britanija, Airija bei daugelis skandinavų.

"Teisingojo pavadinimo paieškos yra bergždžios. Europa jau turi vardą, Europos Sąjunga, ir to jai visiškai pakanka", - sakė jis. "Esmė yra jos turinys, ir akivaizdu, jog platesnė, didesnė ES... negali būti tokia pati, kaip šešių narių ar dabartinių 15 valstybių ES", - tvirtino G.Verhofstadtas.

G.Verhofstadtas paneigė spėjimus, kad jis nori įvesti naują mokestį, kuris padėtų išlaikyti ES ir jos institucijas. Jo teigimu, jis tik pasiūlė, kad gali būti naudinga piliečių mokesčių ataskaitose konkrečiai parodyti sumą, kuri iš dabartinių mokesčių skiriama išlaikyti Europos Sąjungą.

"Žinau, jog (kalbos apie Europos mokestį) sukeltų daugybę įtarimų ir nemalonių jausmų", - sakė jis. Belgijos premjeras pranešė, jog spalį ketinama paskelbti ataskaitą apie pasirengimą išleisti į apyvartą eurus, siekiant užtikrinti, jog viskas vyktų sklandžiai.

Pasak jo, Belgija spalį planuojamame neoficialiame viršūnių susitikime, vyksiančiame Gento mieste Flandrijoje, taip pat įvertins pažangą narystės derybose su 12 kandidačių.

Belgija paragins kandidates sutelkti dėmesį į savo administravimo ir teisines struktūras, siekiant užtikrinti, kad jos visiškai įgyvendintų ES teisinius aktus, su kuriais šiuo metu derina savo įstatymų bazę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Klimatologas: ne tik žiema – ir vasara bus kitokia (25)

Dėl klimato kaitos žiemos Lietuvoje tapo šiltesnės, o vasaros karštesnės, todėl žiemą už...

Tų pačių maisto prekių krepšelio kaina skirtingose parduotuvėse skiriasi net iki 10 eurų (61)

Pirkėjus masina ne tik kokybiški produktai, operatyvus aptarnavimas, bet ir patrauklios prekių...

Seime pasistūmėjo klausimas dėl Skardžiaus likimo papildyta (34)

Seimui antradienį nusprendė sudaryti specialią tyrimo komisiją, kuri pagal Seimo narių grupės...

Naują LRT vadovą renka iš 3 kandidatų (7)

Visą dieną trukusį Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos posėdį vainikuos naujo...

Šeimos tragedija: manė, kad pavogtas automobilis su dukra. Buvo dar blogiau (18)

Antradienį Didžiąją Britaniją sukrėtė skaudi dvejų metų mergaitės netektis, kuri, kaip...

Tapinas supyko ir apkaltino Gabrielių Landsbergį (244)

Sprendimas nepritarti siūlymui rengti pirmalaikius Parlamento rinkimus supykdė ir apžvalgininką...

Apie sprendimo dėl vaiko pinigų užkulisius prabilo Lazutka: negražiai sužaista (179)

Užuot sumažinę mokesčius vaikus auginantiems tėvams, valdantieji juos padidino. Taip interviu...

Idėja ieškantiems naujų kelionių krypčių – svaiginantys arbatos keliai Kinijoje

Mėgstate keliauti? Manote, kad Europoje jau matėte viską, nuo Šampanės iki Normandijos...

Pasitikrinkite, kokios programėlės slapta siurbia jūsų duomenis (14)

Dauguma žmonių pamiršta, kad kai jie parsisiunčia programėlę ar prie tam tikrų interneto...

Dėl svajonių darbo pakloja tiek, kad galėtų nusipirkti butą Vilniuje (5)

Emigracija, trys skirtingos darbovietės, bemiegės naktys, intensyvios studijos, dar intensyvesni...