„Irakas [lapkričio] 18-ąją surengs pirmąjį skrydį pageidaujantiems savanoriškai būti grąžintiems“ iš Baltarusijos, naktį iš sekmadienio į pirmadienį irakiečių televizijai sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Ahmedas al Sahafas (Ahmedas Sahafas).

Jis nenurodė, kiek žmonių galės išskristi šiuo lėktuvu iš Minsko į Bagdadą, bet sakė, kad Irako vyriausybei žinoma apie 571 šalies pilietį, kurie yra įstrigę prie sienos ir kurie yra išreiškę norą sugrįžti namo.

Tūkstančiai migrantų iš Vidurinių Rytų, įskaitant daug Irako autonominio Kurdistano regiono gyventojų, yra įstrigę stovykloje prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos. Jų pastangos neteisėtai patekti į Europos Sąjungos teritoriją kursto įtampą tarp Vakarų šalių ir Baltarusijos bei ją remiančios Rusijos.

Vakarų šalys kaltina Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos vyriausybę dirbtinai kurstant šią krizę ir organizuojant migrantų srautus. Šie Minsko veiksmai smerkiami kaip hibridinė agresija, keršijant už ES sankcijas Baltarusijai dėl represijų prieš opoziciją.

Reguliarus oro susisiekimas tarp Bagdado ir Minsko yra sustabdytas nuo rugpjūčio. Be to, Baltarusija jau ilgiau kaip savaitę laiko uždariusi savo diplomatines atstovybes Bagdade ir Arbilyje, Kurdistano regiono sostinėje.

Šios priemonės „sumažino irakiečių kelionių [į Baltarusiją], bet problema ta, jog kai kurie dabar renkasi netiesioginius skrydžius, keliaudami per Turkiją, Katarą, Jungtinius Arabų Emyratus ir Egiptą“, aiškino A. al Sahafas.

Penktadienį Turkija uždraudė Sirijos, Irako ir Jemeno piliečiams skristi iš savo oro uostų į Baltarusiją. Privati Sirijos oro bendrovė „Cham Wings Airlines“ šeštadienį irgi sustabdė skrydžius į Minską.

Baltarusijos valstybinė oro bendrovė pirmadienį paskelbė, kad sirai, irakiečiai, jemeniečiai ir afganistaniečiai nebegalės skristi į Baltarusiją iš Jungtinių Arabų Emyratų. Šis draudimas įvestas Dubajaus prašymu.

Irako Kurdistano regionas pabrėžia esantis stabilumo oazė regione, bet dažnai yra kritikuojamas dėl žodžio laisvės varžymo. Šiam regionui jau dešimtmečius vadovauja dvi partijos – Kurdistano patriotų sąjunga ir Kurdistano demokratų partija.

Keli Irako kurdai naujienų agentūrai AFP sakė, kad žmonių troškimą emigruoti kursto menkos ekonomikos perspektyvos ir nestabili saugumo padėtis.

Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Margaritis Schinas pirmadienį vyks į Bagdadą aptarti migracijos krizės.

Irakas skelbia, kad ketvirtadienį pradės skraidinti namo savo piliečius iš Baltarusijos

Irako vyriausybė pranešė, kad šį ketvirtadienį organizuoja repatriacinį skrydį savo piliečiams „savanoriams“, įstrigusiems Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje.

„Irakas 18 dieną organizuos pirmąjį skrydį tiems, kurie nori savanoriškai grįžti“ iš Baltarusijos, naktį iš sekmadienio į pirmadienį Irako televizijai sakė šalies užsienio reikalų ministerijos atstovas Ahmedas al Sahafas.

Jis nenurodė, kiek žmonių galės skristi reisu Minskas-Bagdadas, tačiau teigė, kad Irakas užregistravo 571 pasienyje įstrigusį savo pilietį, kuris pareiškė norą grįžti į tėvynę „savanoriškai“.

Tūkstančiai migrantų iš Artimųjų Rytų, tarp jų daugybė iš Irako autonominio Kurdistano regiono, yra įstrigę ES ir Baltarusijos pasienyje, dėl to kilo priešprieša tarp ES bei JAV vienoje pusėje ir Baltarusijos bei Rusijos – kitoje.

Reguliarus oro susisiekimas tarp Bagdado ir Minsko nutrauktas nuo rugpjūčio mėnesio, o Baltarusijos diplomatinės atstovybės Bagdade ir Irako Kurdistano sostinėje Arbilyje uždarytos jau daugiau kaip savaitę.

Šios priemonės „sumažino irakiečių kelionių (į Baltarusiją) skaičių, tačiau problema ta, kad kai kurie jų dabar skrenda netiesioginiais skrydžiais per Turkiją, Katarą, Jungtinius Arabų Emyratus ir Egiptą“, – sakė A. al Sahafas.

Penktadienį Turkija uždraudė Sirijos, Irako ir Jemeno piliečiams skristi iš jos oro uostų į Baltarusiją, o šeštadienį privatus Sirijos oro vežėjas „Cham Wings Airlines“ sustabdė skrydžius į Minską.

Irako Kurdistano regionas save pristato kaip santykinio stabilumo prieglobstį, tačiau dažnai kritikuojamas dėl žodžio laisvės ribojimo. Regioną dešimtmečius valdo dvi partijos – Kurdistano patriotinė sąjunga ir Kurdistano demokratinė partija.

Keli Irako kurdai AFP sakė, kad jų norą išvykti lėmė ekonominių perspektyvų stoka ir saugumo trūkumas.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Margaritis Schinas pirmadienį ketina vykti į Bagdadą aptarti migracijos krizės.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (35)