aA
Jei kiekvieną mielą dieną pasaulio žiniasklaidos antraštėse linksniuojama slaptoji agentūra, net neabejokite – kažkas tikrai ne taip. Būtent taip nutiko su Rusijos karinės žvalgybos agentūra, geriau žinoma iš senesnių laikų atėjusiu trumpiniu GRU, skelbia rferl.org.
Sergejus Šoigu, Vladimiras Putinas
© AP / Scanpix

Didžiosios Britanijos žiniasklaida įvardijo du įtariamuosius GRU agentus kaip asmenis, atsakingus už buvusio Rusijos slaptojo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimą šalies Solsberio mieste. Tada ir prasidėjo: vienas skandalingas faktas keitė kitą.

Štai netrukus paaiškėjo, kad vienas iš tų įtariamųjų – įvardytas kaip GRU pulkininkas Anatolijus Čepiga – prieš tai buvo susijęs su konfliktu Rytų Ukrainoje ir 2015 metais įvykdytu Čečėnijos sukilėlių vado Abduvachido Edelgirijevo nužudymu Ankaroje.

Spalio 4 dieną Nyderlandų pareigūnai pasidalino informacija apie GRU operaciją jų šalyje: pasirodo, rusai planavo sutrikdyti Cheminio ginklo draudimo organizacijos veiklą ir sukliudyti 2014 metų tragedijos, kai virš Ukrainos buvo numuštas Malaizijos keleivinis lėktuvas, tyrimui.

Bene pats įdomiausias ir šokiruojantis įrodymas – taksi čekis, įrodantis, kad vienas iš įtariamų vyrų į Maskvos oro uostą važiavo tiesiai iš GRU būstinės.

Ir lyg to dar būtų maža, per pastaruosius kelis mėnesius Rusijos agentų demaskuota ir Norvegijoje, Estijoje, Graikijoje ir Juodkalnijoje.

Nulėkė nuo bėgių?

Spalio 5 dieną „The Guardian“ pasirodžiusiame straipsnyje korespondentas iš Maskvos Andrew Rothas rašo, kad tai, kas vyksta, tiesiog apgailėtina ir „gėdinga“.

„Į dienos šviesą iškilo net kelios iš eilės slaptos operacijos Europoje: kyla natūralus klausimas, ar Rusijos karinė žvalgyba specialiai visus provokuoja, ar tiesiog žinyba nulėkė nuo bėgių“, – teigia A. Rothas.

Rusijos valstybės kontroliuojama ir valdžiai palanki šalies žiniasklaida publikuoja oficialius paneigimus dėl bet kokio valdžios kišimosi ar ryšių su šiais incidentais, kartu juos smerkdama kaip naują „šnipomanijos“ bangą.

„Vesti“ spalio 5 dieną tvirtino, jog nauji kaltinimai – paprasčiausias pretekstas Rusijai įvesti naujų, jau senokai suplanuotų sankcijų bei bandymas suvienyti po „Brexit“ kiek susiskaldžiusius ir atitolusius Vakarus.

Kapstydami giliau ir ieškodami kitų paaiškinimų tam, kas vyksta, kai kurie stebėtojai ir analitikai samprotauja, esą GRU kompromituoja kitos Rusijos saugumo agentūros, pavyzdžiui, Užsienio žvalgybos tarnyba ar Federalinė saugumo tarnyba.

Kremliaus įtikėjimas, jog Rusija įsivėlė į hibridinę konfrontaciją su Vakarais ir jai neprastai sekasi, GRU padėjo ne tik užsitarnauti prestižą, bet ir nešė finansinės naudos. Galimas dalykas, jog kitos rusų saugumo tarnybos taip pat norėtų prie šio lovio.

„Esu girdėjęs nemažai sąmokslo teorijų apie tikras ar tariamas GRU ir Federalinės saugumo tarnybos kovas dėl įtakos, bet to negali būti. Taip kalba norintys racionalaus paaiškino – tiesiog nenori tikėti, kad toks absurdas įmanomas. Pirmiausia prisiminkite populiarią maksimą: niekada nebandykite konspiracija paaiškinti paprasčiausios nekompetencijos. Ši maksima Rusijai aktuali kaip nė vienai kitai šaliai“, – sako su „Bellingcat“ tyrėjais bendradarbiaujančio Rusijos leidinio „The Insider“ redaktorius Romanas Dobrochotovas.

R. Dobrochotovas akcentuoja, kad, pavyzdžiui, jo tyrimai neseniai atskleidę, esą GRU agentas siuntė pinigų į Serbiją vienai grupei, kuri turėjo įvykdyti valdžios perversmą Juodkalnijoje, o darė tai per „Western Union“.

Maža to, rengdamas pavedimą, jis nurodė GRU būstinės adresą.

Politologas bei buvęs Rusijos žvalgybos agentas, padėjęs demaskuoti liūdnai pagarsėjusį dvigubą FTB agentą Robertą Hansseną, Vladimiras Frolovas svetainėje Republic.ru pateikia panašių argumentų.

„Be jokios abejonės Rusijos specialiosios tarnybos negalėjo bandyti kaip nors „pakenkti GRU“, žiniasklaidai nutekindamos informacijos apie karinius šnipus. Tai tiesiog populiarus mitas. Taip, Rusijos specialiosios tarnybos aršiai konkuruoja tarpusavyje, tačiau tikrai nesiaiškina santykių, išduodamos viena kitą ar išpliurpdamos valstybės paslaptis“, – teigia V. Frolovas.

Karinis mąstymas

Vienas iš galimų GRU nesėkmių paaiškinimų gali būti pačios organizacijos prigimtis. Tai viena didelė karinė operacija, už kurią tiesiogiai atsakingas Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu (vienas iš artimiausių Vladimiro Putino sąjungininkų ir politiškai ambicingiausių draugų) bei Generalinio štabo vadas Valerijus Gerasimovas, tapęs Rusijos „hibridinio karo“ doktrinos viešuoju veidu.

„Šoigu labai ambicingas, būtent jis, norėdamas gynybos ministeriją paversti svarbesne Rusijos užsienio politikos žaidėja, ėmėsi vykdyti daugiau GRU operacijų užsienyje“, – rugsėjį „The Telegraph“ sakė Rusijos saugumo ekspertas Andrejus Soldatovas.

Tarptautinių santykių instituto Prahoje mokslinis bendradarbis ir Rusijos organizuoto nusikalstamumo ir saugumo pajėgų ekspertas Markas Galeotti liepą rašė, jog GRU pamažu vaduojasi iš sąstingio, kuriame tiek ilgai gyvavo prie buvusio gynybos ministro Anatolijaus Serdiukovo.

„GRU sugrįžo. Jos biudžetas didžiulis, pasitikėjimas savimi stiprus, o vaidmuo tarptautinėse operacijose atspindi gana agresyvų karinį mąstymą, kai misija kaip tikslas yra žymiai svarbesnė nei grėsmių vengimas“, – rašė M. Galeotti.

Jis teigia, kad GRU ambicijos ir bandymas apžioti vis didesnį kąsnį iš dalies gali paaiškinti ir pastarąsias apmaudžias nesėkmes.

„Manau, kad yra rimtų personalo problemų, trūksta lėšų darbuotojų mokymams. Jie neturi pakankamai išteklių. Vėl siunčia tuos pačius agentus, kurie jau buvo nuvylę šalį – jiems kažkodėl suteikiamas antras šansas. Iš šono atrodo ne organizacija, o chaosas, betvarkė. Visai neseniai visas pasaulis sužinojo, kas tas „Novičiokas“. Dabar užsieniečiams atėjo metas išmokti dar vieną žodį – bardakas (betvarkė). Tai geriausias apibūdinimas to, kas ten darosi“, – sako R. Dobrochotovas.

Ši agentūra, kaip ir visa Rusijos gynybos ministerija, akivaizdžiai turi bėdų, bandydama suvaldyti informacijos, visiems lengvai prieinamos internete, kiekį.

2014 metais, kai Kremlius springdamas neigė bet kokį savo vaidmenį konflikte Rytų Ukrainoje, „Bellingcat“ tyrėjai ir kiti aktyvistai be vargo rasdavo Rusijos karių socialinėje žiniasklaidoje publikuojamas nuotraukas, kuriose jie puikuodavo pasiekimais ir veikla Ukrainos fronte.

Naudodamasis išskirtinai atvirais šaltiniais, „Bellingcat“ sugebėjo sudėlioti pakankamai tikslų virš Ukrainos 2014 metų liepą numušto Malaizijos keleivinio lėktuvo naratyvą, šalia kurio Rusijos gynybos ministerijos skelbiamos teorijos skamba tiesiog juokingai.

Ledkalnio viršūnė?

Kiti ekspertai ne tokie tikri, jog kompetencijos stygiaus teorijos pakanka paaiškinti situaciją. Pastaraisiais metas Kremlius neprastai ištobulino masių šėrimo įvairiomis teorijomis ir įrodymų klastojimo meną, kai pramanytos istorijos pasitelkiamos dėmesiui nuo jautrių klausimų nukreipti.

Štai, pavyzdžiui, dar spalio 1 dieną dienraštis „Komsomolskaja Pravda“ (viena iš įtakingiausių Rusijos žiniasklaidos priemonių) išpublikavo interviu su anonimu „universiteto dėstytoju“, esą pažįstančiu įtariamą GRU agentą, Skripalių byloje žinomą kaip Aleksandras Petrovas.

Kaip teigia tas neįvardytas šaltinis, A.Petrovas – su Kremliumi susijęs verslininkas, aukšto rango pareigūnus aprūpinantis „stebuklingais maisto papildais“, kurių Rusijoje taip paprastai negausi.

Buvo proga prisiminti ir sovietų laikų KGB naudotus metodus, kai taikiniams buvo siuntinėjami grasinantys signalai. Rusijos žmogaus teisių aktyvistas ir buvęs sovietų disidentas Viktoras Davidoffas „Facebook“ parašęs, jog ketveriems metams išvyko iš Rusijos, kai vieną dieną grįžęs namo ant grindų rado vielos gabaliukų ir lydmetalio.

„Kažkas mano namuose įrenginėjo šnipinėjimo įrangą ir darė tai labai nemokšiškai“, – parašė jis.

Šiame kontekste Kremlius savo operacijų užsienyje atskleidimą galėtų interpretuoti ne kaip savo Achilo kulną, bet kaip tiek metų trunkančio aktyvumą įrodymą. Kitaip tariant, tai viso labo ledkalnio viršūnė.

„New York Times“ korespondentė Londone Ellen Barry šią idėją iškėlė spalio 5 dieną savo įraše socialiniame tinkle „Twitter“.

„Daug kalbama apie GRU nekompetenciją, bet tiesa ir tai, kad daug metų jie tokias operacijas vykdo nesusimaudami“, – rašė E. Barry.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Seimo konfliktai skaudžiausiai gali kirsti Skverneliui: Vyriausybės likimas pakibo ant plauko

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) įsivarė save į kampą –...

Degančios Alytaus įmonės direktorius: netiesa, kad mūsų įmonėje buvo daugybė pažeidimų (135)

Juozas Cicėnas , jau savaitę degančios Alytaus padangų gamyklos „ Ekologistika “ vadovas,...

Po skaudaus pralaimėjimo Karbauskis ieško kaltųjų: kas išdūrė valdančiuosius ir primokė Pranckietį (171)

„Iš raudonų Karbauskio akių ir pavargusio veido matyti, kad prieš antradienio posėdį naktis,...

Žvėryno žemgrobiai provokuoja Šimašių: meras žada vėl traukti pjūklą (159)

Vilniaus Žvėryno mikrorajone iš žemgrobių per didelį vargą atsiėmus valstybinę žemę ir joje...

Lauras Bielinis. Manote, kad Seimo salėje buvo karšta? Dabar sužinosite, kas yra karštis (161)

Visi, kurie domisi politika, stebi užsitęsusią balsavimo „dramą“ dėl nepasitikėjimo Seimo...

Vilkiko priekaboje Anglijoje – 39 žmonių kūnai (92)

Anglijoje, Esekso grafystėje, vilkiko priekaboje rasti 39 žmonių kūnai, skelbia BBC.

Veterinarai pateikė oficialias išvadas dėl nugaišusio kiškio: pasitvirtino blogiausias scenarijus (212)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ( VMVT ) paskelbė oficialias išvadas dėl tyrimams...

Netikėtą teismo sprendimą išgirdęs Rolandas Alijevas: nežinau, kodėl Godai trūksta tų pinigų (25)

Išgirsti teismo nuosprendį tikėjęsis, tačiau vietoje to sužinojęs, kad byla bus nagrinėjama...

Tamašunienė sureagavo į raginimus atsistatydinti: nesikratysiu atsakomybės, bet nuspręs vadovai (144)

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė , reaguodama į dėl jos atsistatydinimo renkamus...

Gyvai / Kablys.lt: vienas prieš laukinius milžinus. Laukinių karpių žūklė ir jų gaudytojai

Laukinių karpių žūklę ir jų gaudytojus gaubia paslapties skraistė. Jie – tikri slapukai,...