aA
Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose susitinka su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, su kuriuo bandys ieškoti kelio po žlugusio Jungtinių Valstijų vadovo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimo, siekiant Korėjos pusiasalio denuklearizacijos.
Moon Jae-inas, Donaldas Trumpas
© AP / Scanpix

D. Trumpas ir Moon Jae-inas yra suinteresuoti sumažinti Pchenjano izoliaciją, bet Vietname vasario pabaigoje įvykęs JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimas baigėsi nesėkme.

Pietų Korėjos lyderiui ir pirmajai poniai Kim Jung-sook sutikti Baltuosiuose rūmuose bus patiestas raudonasis kilimas, o vėliau vyks lyderių susitikimas Ovaliajame kabinete.

Nors šalių prekybos santykiai ir didelių JAV pajėgų buvimas Pietų Korėjoje yra aktualūs klausimai, tačiau tikėtina, kad svarbiausia diskusijų tema bus santykiai su Pchenjanu.

„Abu lyderiai surengs išsamias derybas,.. kad suderintų savo poziciją, kaip pasiekti taikos režimą Korėjos pusiasalyje visiškos denuklearizacijos keliu“, – nurodė Pietų Korėjos prezidento atstovas spaudai Yoon Do-hanas prieš šį vizitą.

D. Trumpas netikėtai ėmėsi taikdario vaidmens Korėjos pusiasalyje ir atsisakė anksčiau jam būdingo karingo tono, tvirtai pasiryžęs vesti Vašingtoną ir Pchenjaną susitaikymo keliu.

Nors pirmasis D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas Singapūre pernai padėjo pralaužti ledus, antrosios jų derybos Hanojuje nedavė rezultatų.

Per susitikimą Vietname lyderiai nesugebėjo susitarti, kaip galėtų būti mažinama Pchenjano branduolinė programa mainais į sankcijų sušvelninimą. Susitikimui netikėtai nutrūkus, lyderiai atšaukė numatytą vakarienę ir bendrą pareiškimą.

Į Vašingtoną sugrįžusį D. Trumpą respublikonų įstatymų leidėjai sutiko pagyromis, nes baiminosi, kad, siekdamas sensacingų antraščių, jų lyderis gali padaryti per didelių nuolaidų Pchenjanui.

Tačiau D. Trumpas ir toliau yra kritikuojamas už tai, kad nėra pasirengęs deryboms su Kim Jong Unu, nes pokalbiai su šiuo diktatoriumi dar nedavė didelės naudos.

JAV lyderis savo ruožtu tvirtina, kad nors jo asmeniniai santykiai su Kim Jon Unu yra neįtikėtinai geri, jis laikysis tvirtos pozicijos derybose.

„Kartais reikia išeiti, ir tai kaip tik buvo vienas iš tokių kartų“, – sakė D. Trumpas žurnalistams po derybų Hanojuje.

Nepalenkiamas Kim Jong Unas

Pietų Korėjos lyderio padėtis po nesėkmingo Kim Jong Uno ir D. Trumpo susitikimo tapo dar sudėtingesnė.

Prezidentu tapęs Moon Jae-inas pasisakė už pastangas pagerinti santykius su Šiaurės Korėja. Jis pasiryžo atnaujinti turizmą iš Pietų Korėjos į Kimgango kalnus šiaurinėje kaimynėje ir darbą Kesongo pramoniniame komplekse, kur Pietų Korėjos kompanijose dirbdavo darbininkų iš Šiaurės Korėjos.

Tačiau prezidento planai paskelbti tų projektų detales kovo 1-ąją, iškart po Hanojaus viršūnių susitikimo, žlugo, be to, jis patiria spaudimą iš oponentų namuose. Vienas pietų korėjiečių parlamentaras pavadino prezidentą Šiaurės Korėjos „vyriausiuoju atstovu“.

Pats Kim Jong Unas susidariusia aklaviete pasinaudojo kaip galimybe pasipiktinti tarptautinėmis sankcijomis ir perspėti, kad jo šalis spaudimui nepasiduos.

Socialistinė ekonomika „smogs tikslų smūgį priešiškoms jėgoms, kurios paraudusiomis akimis neteisingai mano, kad sankcijos gali parklupdyti KLDR (Šiaurės Korėją) ant kelių“, Kim Jong Uną citavo valstybinė žiniasklaida.

Be to, tuojau po viršūnių susitikimo Hanojuje buvo paskelbta iš palydovų padarytų nuotraukų, rodančių, kad Šiaurės Korėja galimai suaktyvino veiklą Sohė raketų leidimo komplekse. Tai padidino tarptautinės bendruomenės susirūpinimą, kad Pchenjanas galbūt ruošiasi paleisti didelio nuotolio balistinę arba kosminę raketą.

D. Trumpas pareiškė svarstysiantis naujų susitikimų su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu galimybę.

D. Trumpas nurodė, kad Ovaliniame kabinete ruošiasi aptarti su Moon Jae-inu „potencialius tolesnius susitikimus“, JAV ir Šiaurės Korėjai svarstant tolesnius veiksmus po nesėkmingo abiejų šalių lyderių susitikimo.

BNS
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tėvą nustebino mokyklos klausimynas vaikui: renka statistiką apie pinigus, darbus ir namuose esančius daiktus (449)

„Ar Tavo namuose yra indaplovė?“ – tai tik vienas iš klausimų, į kuriuos turi atsakyti...

Po įspūdingos Zelenskio pergalės – pirmosios reakcijos iš Maskvos (1172)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sekmadienį pareiškė, kad...

Gydytoja įspėja: šio maistinio elemento perdozavimas dar pavojingesnis už trūkumą (13)

Nepakankamas jodo kiekis organizme sukelia daugybę sutrikimų – tai kretinizmas, pažeistos...

Kaip atrodė Velykos vienu sunkiausių laikotarpių Lietuvoje? (3)

Šv. Velykos – didžiausia religinė šventė kiekvienam krikščioniui. Nors mūsų laikais...

Kas žinoma apie sprogimus Šri Lankoje: pareigūnai įvardino kaltininkų grupuotę, aukų skaičius toliau auga sužeista 500 (7)

Virtinės Velykų dieną surengtų pražūtingų sprogdinimų nusiaubtą Šri Lanką pirmadienį...

Kęstutis Girnius. Seimas privalėjo tirti LRT (129)

Antradienį Konstitucinis teismas (KT) pradėjo nagrinėti Seimo narių grupės prašymą...

Apgaulingos išvaizdos pusryčiai tiems, kurie nemėgsta kiaušinių (6)

Nors per Velykas įprasta valgyti mėsos ir kiaušinių patiekalus, šis netikėtas užkandis jus...

Girtų britų linksmybėms ir vėl nebuvo ribų: šiemet apgulė ne tik gatves bei klubus, bet ir paplūdimius (81)

Iš britų (ne)mokėjimo linksmintis juokiasi ne tik vietinė, bet ir užsienio spauda: kasmet per jų...

Įžūlumo viršūnė: nesibaigus vienai bylai, sukčiavimu įtariamas vyras pradėjo ieškoti naujų aukų (74)

Sukčiavimu ir dokumentų klastojimu įtariamas Marius Valiūnas galimai ir toliau apsimetinėja...