Tradicinėje ceremonijoje Baltųjų rūmų Rožyne, kurios metu vienas kalakutas išvengia maždaug 45 mln. savo gentainių likimo tapti amerikiečių Padėkos dienos vakariene, D. Trumpas atrodė atsipalaidavęs.
„Koks paukštis“, – pasakė jis dideliam baltam kalakutui vardu Kornas ir pridūrė, kad Padėkos diena, kuri bus minima ketvirtadienį, yra „ypatinga diena kalakutams“, nors „daugiausia nelabai gera“.
Oficialus prezidento malonės suteikimo kalakutams „ritualas“ Baltuosiuose rūmuose, kurį 1989 metais pirmą kartą atliko prezidentas George'as H. W. Bushas, paprastai būna tik galimybė papozuoti fotografams.
Tačiau šį kartą žurnalistai gaudė kiekvieną garsą norėdami sužinoti, ar D. Trumpas pagaliau pripažins pralaimėjimą rinkimuose ir ar užsimins apie malonę kai kuriems kalinamiems ar kalintiems savo draugams prieš pasitraukimą iš Baltųjų rūmų.
Jokio pripažinimo ir jokių užuominų nebuvo.
Kiek anksčiau per netikėtą D. Trumpo pasirodymą žurnalistams taip pat nebuvo nė žodžio apie artėjančią sausio 20-ąją, kai jis turės užleisti Baltuosius rūmus išrinktajam prezidentui, ar apie jo atsisakymą jau tris savaites po rinkimų pasveikinti J. Bideną.
Baltuosiuose rūmuose dirbantys žurnalistai sujudo, kai D. Trumpo darbuotojai jiems pranešė, kad po dviejų minučių prezidentas pasirodys ant konferencijų salės pakylos.
Nors galbūt tikėtasi istorinio pareiškimo, drauge su viceprezidentu Mike'u Pence'u pasirodęs D. Trumpas tik pranešė apie rekordinį pakilimą JAV vertybinių popierių biržoje. Pasirodymas truko vieną minutę, o tada prezidentas išėjo neatsakęs į jokius klausimus.
D. Trumpas, kuris ketverius metus nuolat figūruodavo televizijoje, radijuje ir spaudoje, ir kone kasdien bendraudavo su žurnalistais, į žiniasklaidos klausimus išvis neatsakinėja nuo pat pralaimėtų lapkričio 3-iosios rinkimų.
Be to, į savo golfo klubą Virdžinijoje jis vykdavo beveik taip pat dažnai kaip ir viešai rodydavosi darbo reikalais.
D. Trumpas dabar kartais pavadinamas „raiša antimi“ – paprastai taip vadinamas anksčiau turėtą įtaką praradęs asmuo, dažniausiai kadenciją baigiantis politikas.
Malonės galia
Tuo metu J. Bidenas formuoja būsimą administraciją, kalbasi su užsienio lyderiais ir nuo pirmadienio gali naudotis oficialia vyriausybės pagalba valdžios perėmimui.
Jo persvara rinkimuose nebuvo itin maža, todėl D. Trumpo bandymai užginčyti balsų teisėtumą žlunga valstijoje po valstijos.
Vis dėlto antradienį D. Trumpas pradėjo nuo tolesnio tikrovės ignoravimo tviteryje.
„Aš NIEKO nepripažįstu!!!!!“ – prirašė jis prie savo atvaizdo Ovaliajame kabinete.
Vis dėto vieną dalyką D. Trumpas prieš savo kadencijos pabaigą turbūt tikrai padarys: tikimasi, kad jis, kaip ir daugelis jo pirmtakų, pasinaudos plačiais įgaliojimais skelbti malones.
Dažnai tai būna palyginti nekontroversiškas gailestingumo parodymas ar bandymas paskatinti nacionalinį susitaikymą, kaip tada, kai prezidentai Geraldas Fordas ir Jimmy Carteris paskelbė malonę amerikiečiams, vengusiems pašaukimo į Vietnamo karą.
Manoma, kad D. Trumpas, suteikdavęs malonę griežtas įkalinimo bausmes gavusiems žmonėms, dabar atsigręš ir į palyginti nereikšmingus nusikaltimus dėl narkotikų – net 10-ajame dešimtmetyje – padariusius asmenis.
Tačiau jis taip pat dažnai svarstydavo galimybę bristi į drumstesnius vandenis ir paskelbti malonę draugams ar net žmonėms, sučiuptiems dėl nusikaltimų, susijusių su jo administracija.
D. Trumpas, kurio atžvilgiu vykdoma daug tyrimų dėl mokestinių reikalų, įtariamų kampanijos finansavimo taisyklių pažeidimų ir įtariamo lytinio smurto, yra pareiškęs, kad galėtų paskelbti malonę sau pačiam, tačiau toks požiūris neatrodo turintis tvirtą teisinį pamatą.
Tarp garsių žmonių, kuriuos yra viešai minėjęs D. Trumpas, kalbėdamas apie galimą malonę, yra žvalgybos paslapčių viešintojas, bėglys Edwardas Snowdenas ir buvę prezidento padėjėjai, įkliuvę per specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimą dėl Rusijos kontaktų su D. Trumpo 2016 metų rinkimų kampanija.
Top naujienos
Emigrantė buvo priversta grįžti į Lietuvą: sūnų iš Pravieniškių parsivežiau karste (626)
„Aš niekada nepatikėsiu, kad mano sūnus pats prieš save pakėlė ranką – jis buvo pernelyg...
Šimonytė: kirpyklos ir mokyklos atsidarys panašiu metu (289)
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ketvirtadienio rytą Žinių radijo laidoje „Pozicija“...
Koronavirusas Lietuvoje: per parą nustatyti 953 nauji atvejai, mirė dar 24 žmonės mirė 50–99 metų žmonės (121)
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 953 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 24 žmonės,...
Vakcinacijos lyderė jau turi pirmuosius duomenis, kada visuomenė pajunta skiepijimo naudą (10)
Pasaulyje pirmaujanti Izraelio piliečių vakcinacijos kampanija jau pradeda duoti vaisių: liga jau...
Dalis smulkiųjų paramos negauna dėl formalumo: parlamentarai svarsto apie tvarkos pokyčius (127)
Karantino paskelbimo dieną verslo liudijimo neturėję verslininkai fiksuotos 260 eurų išmokos...
Profesorius Stukas įvardijo didžiausią klaidą ryte: taip dirginate skrandį ir žalojate sveikatą (1)
Kiekviena naujos dienos pradžia daugumai žmonių neatsiejama nuo pusryčių. Pripažinkime, juk...
„Žalgirį“ pro adatos skylutę ištempęs Grigonis: juokinga, kaip kvailai žaidėme pabaigą (54)
Plyšys tarp Martino Hermannssono ir Samo Van Rossomo buvo toks siauras, kaip ir Kauno...
Praktiški virtuvės patarimai: 5 būdai, kaip lengvai nuvalyti pridegusius puodus ir keptuves
Taip nutinka net geriausiems – maisto ruošą pertraukia vaiko klegesys kitame kambaryje arba...
Dažna naujakurių klaida, kainuojanti papildomas išlaidas: ką reikia žinoti, darant buto apdailą (3)
Kiekviena būsto apdailos smulkmena ar, atrodytų, pakoreguota nereikšminga detalė gali būsto...
Delfi rytas: Lietuvai pratęsus karantiną keliautojai namo grįžti neskuba: išvyksta nepirkdami bilieto atgal
Vakar Vyriausybė pritarė siūlymui didinti aukštojo mokslo finansavimą. Vyriausybei patvirtinus...