aA
JAV prezidento Donaldo Trumpo advokatai, siekiantys greito jo išteisinimo per apkaltos teismą Senate, trečiadienį priešinosi demokratų pastangoms iškviesti liudyti buvusį nacionalinio saugumo patarėją Johną Boltoną ir įrodinėjo, kad dėl to visuomenę skaldantis procesas galėtų užsitęsti mėnesius.
Johnas Boltonas
Johnas Boltonas
© Sputnik / Scanpix

D. Trumpas užsipuolė J. Boltoną socialiniame tinkle „Twitter“, kur parašė, jog jo buvęs padėjėjas savo būsimoje „bjaurioje ir neteisingoje knygoje“ potencialiai žalingų įtarimų pateikia todėl, kad buvo atleistas iš darbo Baltuosiuose rūmuose.

J. Boltonas, kaip pranešama, knygoje teigia, jog D. Trumpas pasakė jam, kad karinė pagalba Ukrainai yra susieta su Kijevo sutikimu atlikti tyrimą dėl jo politinio varžovo Joe Bideno. Šis kaltinimas yra pagrindas D. Trumpo apkaltai, kurios du straipsnius gruodžio 18 dieną patvirtino demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai.

Kova dėl J. Boltono liudijimo suintensyvėjo D. Trumpo likimą spręsiantiems senatoriams pradėjus tiesiogiai apklausti demokratų paskirtus kaltintojus ir Baltųjų rūmų advokatus.

Senatoriai 10 valandų, pakaitomis pagal partijas, teikė klausimus raštu, kuriuos paskui Senatui garsiai perskaitydavo Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas, vadovaujantis vos trečiam prezidentų apkaltos teismui per JAV istoriją.

100 Senato narių ketvirtadienį 13 val. (20 val. Lietuvos laiku) grįš pateikti tolesnių klausimų Baltųjų rūmų advokatams ir septyniems kaltintojams iš Atstovų Rūmų, siekiantiems D. Trumpo nušalinimo dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais ir trukdymo Kongresui.

Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras sakė, kad gali būti sunku užsitikrinti pakankamą respublikonų paramą J. Boltono iškvietimui. Pats J. Boltonas anksčiau sakė esąs pasirengęs liudyti.

Respublikonai turi 53 iš 100 vietų Senate, tad J. Boltoną pavyktų iškviesti liudyti tik mažiausiai keturiems šios partijos nariams parėmus demokratus.

D. Trumpas ragino respublikonus atmesti bandymus iškviesti liudytojų, kai penktadienį vyks balsavimas dėl šio klausimo, ir peikė J. Boltoną, kurį atleido rugsėjo mėnesį.

„Atvirai kalbant, jei būčiau jo klausęs, mes jau dalyvautume Šeštajame pasauliniame kare, – sakė D. Trumpas. – [Jis] išeina ir IŠKART parašo bjaurią ir neteisingą knygą. Viskas – įslaptinta nacionalinio saugumo [medžiaga]. Kas taip daro?“

„Nelaukite knygos“


Atkartodamas daugelio savo kolegų respublikonų poziciją, senatorius iš Vajomingo Johnas Barrasso išreiškė nepritarimą papildomų liudytojų kvietimui ir paragino greitai užbaigti teismą.

„Amerika išgirdo pakankamai, – sakė J. Barrasso. – Dauguma amerikiečių sako, kad tai laiko gaišinimas, nes jie žino, kad prezidentas nebus nušalintas.“

Apklausos dėl to, ar D. Trumpas turėtų būti nušalintas, iš tiesų rodo, kad visuomenė yra pasidalijusi į dvi apylyges stovyklas, bet prezidentui nuteisti reikia dviejų trečdalių – 67 – senatorių pritarimo, todėl D. Trumpas praktiškai gali būti tikras savo išteisinimu.

Demokratų vyriausiasis kaltintojas Adamas Schiffas sakė, kad J. Boltono liudijimas yra būtinas „teisingam teismui“.

„Nelaukite knygos“, – senatoriams, kurie atlieka teismo prisiekusiųjų vaidmenį, pasakė šis Kalifornijai atstovaujantis Atstovų Rūmų narys.

„Byla yra nepaprastai aiški ir be Johno Boltono, bet jei turite kokių nors klausimų apie ją, galite išsklaidyti visas abejones“, – pridūrė jis.

Baltųjų rūmų teisininkas Patrickas Philbinas atkirto, kad Atstovų Rūmai nebuvo iškvietę J. Boltono ir kad jo pasirodymas keltų „rimtų saugumo klausimų“.

„Jis turi visas šios šalies paslaptis“, – pažymėjo P. Philbinas.

Jis pridūrė, kad Baltieji rūmai sieks neleisti J. Boltonui liudyti ir kad šis klausimas galiausiai atsidurs teismuose, kur jo lauks ilgos kovos.

„Ši institucija iš esmės bus paralyžiuota mėnesius“, – sakė jis.

Vienas D. Trumpo teisininkų, Harvardo profesorius emeritas Alanas Dershowitzas savo ruožtu parėmė argumentą, kad D. Trumpo veiksmai nėra verti apkaltos, nes prezidentas manė, kad jo perrinkimas atitinka viešąjį interesą.

„Visi valstybės pareigūnai, kuriuos pažįstu, mano, kad jo išrinkimas atitinka viešąjį interesą, – sakė A. Dershowitzas. – Jei prezidentas padaro kažką, kas, jo nuomone, padės jam būti išrinktam viešojo intereso labui, tai negali būti kažkokia „paslauga už paslaugą“, nulemianti apkaltą.“

„Pavojingi laikai“


A. Schiffas atmetė A. Dershowitzo argumentą ir sakė, kad jis galiausiai priveda prie tikėjimo, kad prezidentas yra aukščiau įstatymo.

„Jei tai gerai jam, tai gerai valstybei, nes jis ir yra valstybė, – sakė A. Schiffas. – Jei tai padeda jam būti perrinktam, tai yra gerai Amerikai.“

Perspėjęs, kad „laikai itin pavojingi“, A. Dershowitzas taip pat sakė, kad Amerikos rinkėjai turėtų nuspręsti D. Trumpo likimą per lapkritį vyksiančius rinkimus.

„Jei Jungtinių Valstijų prezidentas šiandien būtų nušalintas, tai keltų egzistencinių grėsmių mūsų sugebėjimui gyventi drauge kaip tautai, – sakė jis. – Šio sprendimo nepriimtų daugelis amerikiečių.“

A. Schiffas paprieštaravo: „Jei sakote, kad negalite patraukti prezidento atsakomybėn rinkimų metais, kai jie bando sukčiauti tuose rinkimuose, tuomet suteikiate jiems visišką veiksmų laisvę.“

Nacionalinio saugumo taryba tuo tarpu nurodė, jog per preliminarią J. Boltono knygos apžvalgą nustatyta, kad joje yra „reikšmingas įslaptintos informacijos kiekis“ ir jos negalima publikuoti jos dabartine forma.

Kol dar nebuvo paskelbta skandalingų pranešimų apie J. Boltono galimai turimą kompromituojančią informaciją, Baltieji rūmai manė, kad teismas išteisinimu ir be jokių liudytojų galėtų būti baigtas jau iki šio savaitgalio, prieš D. Trumpo metinį pranešimą Kongresui, numatomą antradienį, vasario 4 dieną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Po konflikto su įsižeidusia policininke – prarasti dveji metai ramybės: tai buvau matęs tik filmuose (165)

Automobilių spūstyje į konfliktinę situaciją su Vilniaus apskrities policijos tyrėja...

Seime – užmojis nuo stambiųjų ūkininkų nubraukti milijonus: numatyta išmokų riba galiotų įskaičiuojant ir tolimus giminaičius (117)

150 tūkstančių eurų, ir ne daugiau – į tokias maksimalias pagrindines tiesiogines išmokas...

Giedrė Balčiūtė | D+

Viskas, ką norėjote žinoti apie antikūnus: kur, už kiek ir kada išsitirti bei koks kiekis yra pakankamas?

Koronaviruso pandemija žmones paskatino daugiau domėtis ne tik COVID-19 liga ir apsisaugojimo...

Pergalingame „Pacers“ mače – Sabonio trigubas dublis ir naujas karjeros rekordas (1)

NBA čempionate Indianos „Pacers“ (33/36) namų arenoje 103:94 (26:33, 25:29, 24:13, 28:19)...

Moteris – vadovė: ar Lietuva pasiruošusi kvotoms įmonėse (44)

Nors Lietuvoje įmonių valdybose ar direktorių pozicijose matome ne vieną moterišką pavardę, vis...

Arūnas Spraunius | D+

Kremlius nusitaikė į Juodąjį žemyną: čia jau darbuojasi rusų „sėkmės kariai“

Gegužės 4-ąją Prancūzijos tarptautinis radijas RFI informavo apie rusų karinių samdinių...

Darbuotojų paieška per karantiną vyksta visiškai kitaip: štai ką svarbiausia žinoti (2)

Nauji darbuotojai įmonėse karantino metu įdarbinami nuotoliniu būdu. Tai – nauja realybė, su...

Automobiliai brangsta, o žaliavinių prekių bumas tik apsunkina situaciją (9)

Automobiliai nepraranda populiarumo ir per pandemiją. Be to, jie brangsta iš dalies dėl kylančių...

Galimybių pasai: štai kodėl diskriminacija bent kartą yra naudinga (39)

Netrukus pasirodys galimybių pasai, kurie, rodos, dar labiau suskaldys visuomenę. Visuomenę, kuri...