aA
Demokratų lyderė JAV Kongrese sekmadienį pavedė teisėsaugai pasirūpinti vienos kongresmenės musulmonės ir jo artimųjų saugumu, o prieš tai apkaltino prezidentą Donaldą Trumpą keliant pavojų jos gyvybei, nes socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame vaizduojami rugsėjo 11-osios išpuoliai ir kontroversiškas politikės pareiškimas.
Ilhan Omar
© Reuters / Scanpix

Oficialios kelionės išvykusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi rado laiko paskelbti griežtą pareiškimą – ji paragino D. Trumpą pašalinti vaizdo įrašą, kuriame matyti Minesotoje išrinkta įstatymų leidėja Ilhan Omar.

„Prezidentui parašius tviteryje žinutę, pasikalbėjau su Kongreso tvarkdariu, siekdama pasirūpinti, kad Kapitolijaus policija įvertintų saugumo padėtį ir apsaugotų kongresmenę Omar, jos artimuosius ir padėjėjus“, – sakė ji.

„Prezidento žodžių svoris – didžiulis, o jo neapykantą kurstanti retorika kelia tikrą pavojų. Prezidentas Trumpas turėtų pašalinti savo nepagarbų ir pavojingą vaizdo įrašą“, – pareiškė ji.

Tuo metu valstybės vadovo atstovė Sarah Sanders sekmadienį gynė prezidentą nuo kaltinimų, kad jis kursto smurtą I. Omar atžvilgiu.

I. Omar atsidūrė vis didėjančio skandalo centre, pasirodžius vaizdo įrašui, kuriame ji, komentuodama kruviniausią išpuolį JAV teritorijoje, pareiškė, kad „tam tikri žmonės kai ką padarė“.

D. Trumpas penktadienį paskelbė per „Twitter“ vaizdo įrašą, į kurį buvo įmontuotas kontroversiją išprovokavęs fragmentas – kaip teigia I. Omar kolegos demokratai, ištrauktas iš konteksto. Kongresmenės pareiškimas buvo sugretintas su vaizdais, kuriuose matyti užgrobti per teroro aktus panaudoti lėktuvai, įsirėžiantys į Pasaulio prekybos centrą Niujorke. I. Omar žodžius lydi grėsminga muzika.

Daugiau nei 9,4 mln. kartų iki sekmadienio popietės peržiūrėtas įrašas baigiasi žodžiais: „2001-ŲJŲ RUGSĖJO 11-OJI. MES ATSIMENAME.“

I. Omar sekmadienį paskelbė „Twitter“, kad daugelis jos gaunamų grasinimų „tiesiogiai susiję su prezidento vaizdo įrašu“.

„Šioje šalyje ir visame pasaulyje dažnėja dešiniojo sparno ekstremistų ir baltųjų nacionalistų daromų smurtinių nusikaltimų ir kitų neapykantos kupinų veiksmų“, – pareiškė ji.

„Nebegalime ignoruoti, kad juos kursto šalies aukščiausias pareigas einantis žmogus, – pridūrė politikė. – Visi esame amerikiečiai. Tai kelia grėsmę žmonių gyvybėms. Tai turi liautis.“

Žinomi demokratai, įskaitant Beto O'Rourke, Kamalą Harris ir drauge su I. Omar pirmą kadenciją Kongrese dirbančią Alexandra Ocasio-Cortez, tučtuojau puolė ginti Minestotos kongresmenę. Jie apkaltino prezidentą ir kitus respublikonus tyčia ištraukiant iš konteksto jos žodžius ir sukeliant pavojų jos gyvybei.

S. Sanders savo ruožtu gindama D. Trumpą pareiškė televizijos ABC programai „This Week“, kad „prezidentas niekam nelinki nieko bloga, jau nekalbant apie smurtą“.

Vis tik ji pridūrė: „Komentarai, kuriuos ji išsakė ir toliau išsako yra visiškai atstumiantys, o (demokratai) žiūri į tai pro pirštus“.

„Vertinu jos komentarus kaip be galo gėdingus ir nederamus Kongreso narei. Manau, gerai, kad prezidentas atkreipia dėmesį į tuos jos komentarus, o svarbiausias klausimas –, kodėl demokratai taip pat to nedaro?“

„Besąlygiška meilė Amerikai“

Kontroversija kilo, kai I. Omar perskaitė 20 min. kalbą per Amerikos ir islamo santykių tarybos (CAIR) renginį, praėjus nedaug laiko po kovą įvykdytų atakų prieš Naujosios Zelandijos mečetes .

„Pernelyg ilgai mes gyvenome būdami antrarūšiai piliečiai, ir, kalbant atvirai, esu nuo to pavargusi. Kiekvienas šioje šalyje gyvenantis musulmonas taip pat turėtų būti nuo to pavargęs“, – kalboje pabrėžė įstatymų leidėja.

„CAIR buvo įsteigta po rugsėjo 11-osios atakų, nes (įkūrėjai) suvokė, kad tam tikri žmonės kai ką padarė ir kad mes visi pradedame prarasti galimybę naudotis savo pilietinėmis teisėmis“, – pridūrė ji.

Ši piliečių teises ginanti grupė buvo įkurta 1994 metais, bet 2001 metais smarkiai išsiplėtė.

I. Omar kalba iš pradžių nepritraukė didelio dėmesio, kol minėtą ištrauką paminėjo kontroversišką Australijos veikėjas Mohamedas Tawhidi, laikantis save „taikos imamu“.

I. Omar ėmėsi kandaus kontrpuolimo ir šeštadienį parašė „Twitter“: „Niekas – kad ir koks korumpuotas, neišmanėliškas ir pagiežingas jis bebūtų – negali grasinti mano besąlygiškai meilei Amerikai“.

„Nesiliausiu toliau kovoti už lygias galimybes, siedama laimės visiems amerikiečiams“, – pareiškė I. Omar.

BNS
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aštrumo ir atsarginių pasigedęs Jasikevičius: prastai žaidė abi komandos (57)

Kauno „Žalgiris“ spaudė iš paskutiniųjų ir buvo netoli tikslo, bet Stambulo „Fenerbahče...

Į Lietuvą iš JAV atskriejęs pranešimas atskleidė baisią tiesą apie verslininko laisvalaikį (171)

Vieno Vilniaus verslininko pomėgiai sudomino Jungtinių Amerikos Valstijų ( JAV ) pareigūnus –...

Sinoptikai patikslino, kiek tęsis įspūdinga šiluma: po jos – viskas staiga keisis ir subjurs (3)

Po pakankamai vėsios nakties, trečiadienio rytas Lietuvoje auš giedras ir sausas.

Mandagus Obradovičius: šitaip su „Žalgiriu“ kapojamės jau trejus metus (4)

Kauno „Žalgiris“ ir Stambulo „Fenerbahče “ Eurolygos ketvirtfinalyje ietis surėmė...

Laurinavičius: Zelenskio aplinkoje – Rusijos karinės žvalgybos veteranai (526)

Neįtikėtinai sėkmingas polittechnologinis projektas – taip Volodimiro Zelenskio pergalę Ukrainos...

Pasiaukojančiai kovojęs „Žalgiris“ turėjo pripažinti „Fenerbahče“ pranašumą (843)

Po dviejų Eurolygos atkrintamųjų mūšių Stambule serija persikėlė į Kauną. „Žalgiris“...

Griausmingos ovacijos „Žalgirio“ arenoje: Eurolygos čempionams plojo ir Valančiūnas (17)

Nors Kauno „Žalgiris“ šiuo metu iki kaklo pasinėręs į grumtynes dėl vietos Eurolygos...

Paviešintas klausimynas mokiniams supriešino tėvus: klausimas apie indaplovę diskriminuoja (286)

Nacionalinio egzaminų centro ( NEC ) svetainėje pateikiamas pavyzdinis klausimynas, kuriame – 32...

Eurovizinis Jurijaus Veklenko dienoraštis iš Madrido: ne veltui sakoma, kad ispanai yra viena temperamentingiausių tautų (30)

Šįkart mano eurovizinė kelionė buvo ypač emocionali ir įdomi. Neseniai grįžau iš Madrido , o...