aA
Demokratų lyderė JAV Kongrese sekmadienį pavedė teisėsaugai pasirūpinti vienos kongresmenės musulmonės ir jo artimųjų saugumu, o prieš tai apkaltino prezidentą Donaldą Trumpą keliant pavojų jos gyvybei, nes socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame vaizduojami rugsėjo 11-osios išpuoliai ir kontroversiškas politikės pareiškimas.
Ilhan Omar
© Reuters / Scanpix

Oficialios kelionės išvykusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi rado laiko paskelbti griežtą pareiškimą – ji paragino D. Trumpą pašalinti vaizdo įrašą, kuriame matyti Minesotoje išrinkta įstatymų leidėja Ilhan Omar.

„Prezidentui parašius tviteryje žinutę, pasikalbėjau su Kongreso tvarkdariu, siekdama pasirūpinti, kad Kapitolijaus policija įvertintų saugumo padėtį ir apsaugotų kongresmenę Omar, jos artimuosius ir padėjėjus“, – sakė ji.

„Prezidento žodžių svoris – didžiulis, o jo neapykantą kurstanti retorika kelia tikrą pavojų. Prezidentas Trumpas turėtų pašalinti savo nepagarbų ir pavojingą vaizdo įrašą“, – pareiškė ji.

Tuo metu valstybės vadovo atstovė Sarah Sanders sekmadienį gynė prezidentą nuo kaltinimų, kad jis kursto smurtą I. Omar atžvilgiu.

I. Omar atsidūrė vis didėjančio skandalo centre, pasirodžius vaizdo įrašui, kuriame ji, komentuodama kruviniausią išpuolį JAV teritorijoje, pareiškė, kad „tam tikri žmonės kai ką padarė“.

D. Trumpas penktadienį paskelbė per „Twitter“ vaizdo įrašą, į kurį buvo įmontuotas kontroversiją išprovokavęs fragmentas – kaip teigia I. Omar kolegos demokratai, ištrauktas iš konteksto. Kongresmenės pareiškimas buvo sugretintas su vaizdais, kuriuose matyti užgrobti per teroro aktus panaudoti lėktuvai, įsirėžiantys į Pasaulio prekybos centrą Niujorke. I. Omar žodžius lydi grėsminga muzika.

Daugiau nei 9,4 mln. kartų iki sekmadienio popietės peržiūrėtas įrašas baigiasi žodžiais: „2001-ŲJŲ RUGSĖJO 11-OJI. MES ATSIMENAME.“

I. Omar sekmadienį paskelbė „Twitter“, kad daugelis jos gaunamų grasinimų „tiesiogiai susiję su prezidento vaizdo įrašu“.

„Šioje šalyje ir visame pasaulyje dažnėja dešiniojo sparno ekstremistų ir baltųjų nacionalistų daromų smurtinių nusikaltimų ir kitų neapykantos kupinų veiksmų“, – pareiškė ji.

„Nebegalime ignoruoti, kad juos kursto šalies aukščiausias pareigas einantis žmogus, – pridūrė politikė. – Visi esame amerikiečiai. Tai kelia grėsmę žmonių gyvybėms. Tai turi liautis.“

Žinomi demokratai, įskaitant Beto O'Rourke, Kamalą Harris ir drauge su I. Omar pirmą kadenciją Kongrese dirbančią Alexandra Ocasio-Cortez, tučtuojau puolė ginti Minestotos kongresmenę. Jie apkaltino prezidentą ir kitus respublikonus tyčia ištraukiant iš konteksto jos žodžius ir sukeliant pavojų jos gyvybei.

S. Sanders savo ruožtu gindama D. Trumpą pareiškė televizijos ABC programai „This Week“, kad „prezidentas niekam nelinki nieko bloga, jau nekalbant apie smurtą“.

Vis tik ji pridūrė: „Komentarai, kuriuos ji išsakė ir toliau išsako yra visiškai atstumiantys, o (demokratai) žiūri į tai pro pirštus“.

„Vertinu jos komentarus kaip be galo gėdingus ir nederamus Kongreso narei. Manau, gerai, kad prezidentas atkreipia dėmesį į tuos jos komentarus, o svarbiausias klausimas –, kodėl demokratai taip pat to nedaro?“

„Besąlygiška meilė Amerikai“

Kontroversija kilo, kai I. Omar perskaitė 20 min. kalbą per Amerikos ir islamo santykių tarybos (CAIR) renginį, praėjus nedaug laiko po kovą įvykdytų atakų prieš Naujosios Zelandijos mečetes .

„Pernelyg ilgai mes gyvenome būdami antrarūšiai piliečiai, ir, kalbant atvirai, esu nuo to pavargusi. Kiekvienas šioje šalyje gyvenantis musulmonas taip pat turėtų būti nuo to pavargęs“, – kalboje pabrėžė įstatymų leidėja.

„CAIR buvo įsteigta po rugsėjo 11-osios atakų, nes (įkūrėjai) suvokė, kad tam tikri žmonės kai ką padarė ir kad mes visi pradedame prarasti galimybę naudotis savo pilietinėmis teisėmis“, – pridūrė ji.

Ši piliečių teises ginanti grupė buvo įkurta 1994 metais, bet 2001 metais smarkiai išsiplėtė.

I. Omar kalba iš pradžių nepritraukė didelio dėmesio, kol minėtą ištrauką paminėjo kontroversišką Australijos veikėjas Mohamedas Tawhidi, laikantis save „taikos imamu“.

I. Omar ėmėsi kandaus kontrpuolimo ir šeštadienį parašė „Twitter“: „Niekas – kad ir koks korumpuotas, neišmanėliškas ir pagiežingas jis bebūtų – negali grasinti mano besąlygiškai meilei Amerikai“.

„Nesiliausiu toliau kovoti už lygias galimybes, siedama laimės visiems amerikiečiams“, – pareiškė I. Omar.

BNS
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvoje įsigali sausra: labiausiai sunerimę vieno regiono ūkininkai

Lietuvoje nelyja jau gana seniai. Dirvos išdžiūvusios, tačiau apie tai, kad būtų galima kalbėti...

Virš Baltijos – anomalios cirkuliacijos centras: šiluma muš rekordus, gali kilti liūtys, škvalas ar net kruša (51)

Virš Europos, pasak Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docento Gintauto...

Ievos Zasimauskaitės mama atvirai apie netradicinį dukros gyvenimo būdą, ankstyvą santuoką ir sunkiausią „Eurovizijos“ periodą (31)

Ievos Zasimauskaitės-Kiltinavičienės mama Audronė Zasimauskienė puikiai pamena tą įtampą,...

Lietuvos miestų laukia naujovės: uždraus įvažiuoti į centrus, skatins ieškoti alternatyvos (7)

Didėjantis automobilių skaičius miestuose verčia atitinkamų veiksmų imtis ir savivaldybes....

Komikas, kaip galimas būsimas prezidentas, kelia rimtų klausimų Ukrainai (64)

Regis, jeigu yra vienas dalykas, kurio išmoko Volodymyras Zelenskis , vaidindamas prezidentą...

Naminis jautienos vyniotinis: be liežuvio, bet dar skanesnis (3)

„Brandintos jautienos vyniotinis skirtas aistringos virtuvės mėgėjams. Brutalus, aštrus, su...

Stambule „Žalgirį“ palaikęs „Hornets“ krepšininkas laikė kumščius už Deoną Thompsoną (5)

Eurolygos ketvirtfinalio serijoje Stambule tarp kelių šimtų sirgalių, palaikiusių Kauno...

Nausėdos reklaminis klipas: Lietuva – joje gyvenantys žmonės, bet tie žmonės – ne visai iš Lietuvos (519)

„Gyvename vienoje Lietuvoje, nors kartais atrodo – taip toli vienas nuo kito“, – tokiais...

Aktoriaus Mariaus Jampolskio žmona Renata: būti išlaikomai vyro man yra privilegija (35)

Renata Jampolskė - jau šešerius metus aktoriaus Mariaus Jampolskio žmona. Per visą laikotarpį ji...

Laiškas Lukašenkai: filosofas skelbia apie Rusijos aneksijos pavojų (155)

Filosofas Vladimiras Mackevičius interviu „Deutsche Welle“ paaiškino, kas jį paskatino...