aA
Rusijos pilietei Sofijai Sapegai, kuri buvo sulaikyta baltarusių pareigūnų kartu su opozicijos tinklaraštininku Ramanu Pratasevičiumi, pateikti galutiniai kaltinimai, trečiadienį pranešė Baltarusijos tyrimų komiteto atstovas Dzmitras Gara.
Sofija Sapega
Sofija Sapega
© DELFI montažas / Scanpix

„Ikiteisminis tyrimas Sofijai Sapegai iškeltoje baudžiamojoje byloje baigiamas, pateikti galutiniai kaltinimai pagal virtinę Baudžiamojo kodekso straipsnių, tarp jų – dėl socialinės nesantaikos kurstymo, nusikaltimo prieš informacinį saugumą, asmens duomenų naudojimo taisyklių pažeidimo, grasinimo teisėsaugos pareigūnams“, – sakė Tyrimų komiteto atstovas. Jį citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Pasak Dz. Garos, be S. Sapegos, šioje baudžiamojoje byloje figūruoja buvę valstybinės interneto ryšio operatorės „Beltelekom“ darbuotojai, taip pat kiti asmenys, prisidėję prie neteisėtos veiklos skelbiant asmens duomenis neteisėtuose platformos „Telegram“ kanaluose.

Vilniuje įsikūrusio Europos humanitarinio universiteto studentė S. Sapega gegužės 23 dieną buvo sulaikyta kartu su savo draugu, baltarusių opozicijos tinklaraštininku R. Pratasevičiumi Minsko oro uoste, Baltarusijos režimui priverstinai nutupdžius bendrovės „Ryanair“ keleivinį lėktuvą, kurio pora skrido iš Atėnų į Vilnių.

R. Pratasevičius kartu su bendražygiais platformoje „Telegram“ įkūrė baltarusių opozicijos kanalą NEXTA. Šis kanalas daug prisidėjo koordinuojant beprecedenčius protestus po pernai rugpjūtį Baltarusijoje įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais. To balsavimo nugalėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, geležiniu kumščiu valdantis šalį jau beveik tris dešimtmečius.

Pernai Minsko režimas įtraukė R. Pratasevičių į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą, taip pat paskelbė kanalą NEXTA „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti.

Po S. Sapegos sulaikymo Minskas paskelbė vaizdo įrašą, kuriame mergina sakė neva redagavusi „Telegram“ kanalą „Baltarusijos juodoji knyga“, skelbiantį duomenis apie šalies saugumo pajėgas.

Sekmadienį britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų rusų kalba tarnyba pranešė, kad S. Sapegai pareikšti galutiniai kaltinimai ir jai gresia šešeri metai kalėjimo.

„Rusijos pilietės Sofijos Sapegos byla netrukus bus perduota Minsko teismui. Baltarusijos tyrimų komitetas jai pareiškė galutinius kaltinimus, papasakojo BBC du šaltiniai. Pagrindinis straipsnis, pagal kurį S. Sapegai pareikšti kaltinimai, yra Baltarusijos baudžiamojo kodekso 130 straipsnio 3 dalis (neapykantos kurstymas). Jai gresia šešeri metai kalėjimo – tai minimali bausmės pagal šį straipsnį trukmė, atsižvelgiant į ikiteisminį susitarimą, kurį S. Sapega sudarė su tardytojais“, – rašoma pranešime, kurį tarnyba sekmadienį paskelbė platformoje „Telegram“.

Pasak BBC šaltinių, S. Sapega kenčia dėl sunkios psichologinės būklės, ji nusiminusi ir pasimetusi, nemiega naktimis.

Perduota Rusijai S. Sapega gali būti tik po to, kai teismas priims nuosprendį. Jai taip pat gali suteikti malonę Baltarusijos prezidentas, BBC pareiškė advokatas Antonas Gašinskis, kuris rūpinsis šiomis procedūromis S. Sapegos byloje.

Tyrimų komiteto pirmininkas D. Gara birželį sakė, kad S. Sapega kaltinama socialinės neapykantos ir nesantaikos kurstymu.

„Sofija Sapega buvo sulaikyta dėl įtariamo Baudžiamojo kodekso nusikaltimo – dalyvavimo masiniuose neramumuose. Beveik iš karto ji buvo įvardyta kaip įtariamoji kitoje baudžiamojoje byloje dėl socialinės neapykantos ir nesantaikos kurstymo“, – tuomet pareiškė D. Gara.

S. Sapegos patėvis patvirtino, kad jai pareikšti kaltinimai

S. Sapegos patėvis Serhejus Dudičius patvirtino, kad jai pareikšti kaltinimai, ir taip pat pažymėjo, kad ji jaučiasi itin prislėgta.

„Viskas, kas parašyta apie kaltinimus, yra tiesa. Penktadienį buvo atliktos tyrimo procedūros ir buvo susitikimas su konsulu. Jai gresia šešeri metai kalėjimo“, – pareiškė jis agentūrai „Interfax“.

S. Dudičius taip pat pažymėjo, kad mergina jaučiasi itin prislėgta, nes tikėjosi, kad tyrimo baigtis bus kitokia.

„Šie kaltinimai ją labai prislėgė. Ji tikėjosi, kad bus pasiektas susitarimas su tardytojais, tikėjosi Rusijos pagalbos, ekstradicijos, kad teismo apskritai nebus. Bet, matyt, kažkas pasisuko ne ta linkme“, – spėjo jis.

S. Sapegos patėvis pažymėjo dabar nematąs kitos išeities, kaip tik laukti teismo Baltarusijoje. Tokios pat nuomonės, jo teigimu, laikosi ir konsulas.

Advokatui S. Sapegą pirmąkart buvo leista aplankyti tik gegužės 28 dieną.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(55 žmonės įvertino)
3.3636

Top naujienos

Tarp JAV ir Rusijos – nauji eskalacijos ženklai: dislokuoja branduolinį ginklą nešti galinčias raketas (76)

JAV ir Rusijos užsienio reikalų ministrai penktadienį Ženevoje susitiko paskutinės vilties...

Dar vienas rajonas pasiduoda: renginiai atšaukiami neribotam laikui (21)

Dėl vis prastėjančios epidemiologinės situacijos ir augančių sergančiųjų skaičiaus nuo...

Dėl masinių avarijų paralyžiuotas eismas „Via Baltica“ kelyje, slysta autobusai, vilkikai, klimpsta greitoji pagalba yra ir nukentėjusių žmonių (17)

Dėl masinių eismo įvykių bei sudėtingų meteorologinių sąlygų penktadienį paralyžiuotas...

Pokalbių su Rusija fone – griežta pozicija iš Baltijos šalių ir Lenkijos: negali būti jokių skirtingų lygių NATO (24)

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų...

Eurokomisarė migrantų atstūmimo klausimu išlieka griežta: tai neturi vietos ES (16)

Vilniuje vykstančioje „Sienų valdymo konferencijoje“ dalyvaujanti Europos Komisijos vidaus...

Apžvalgininkas – apie galimą scenarijų: tikėtina, kad kelios Europos valstybės parems Putiną (114)

Vis didėjanti karinio konflikto grėsmė Ukrainoje, Vilniuje subūrė saugumo specialistus....

Sulaukę sąskaitų už gruodį, išsigando ir dvasininkai: nuo šiol maldos namuose bus gerokai šalčiau

Už gruodį atėjusios sąskaitos išgąsdino ne vien gyventojus, verslą ar valstybines įstaigas....

Ar dar reikia galimybių paso: ekspertai siūlo svarstyti iš esmės (173)

Prezidentas ir valdantieji nesutaria, ar galimybių pasas vis dar reikalingas. Tuo metu...

D+Simona Zdanavičiūtė

Kaip dalyvauti diskusijoje, kad ji netaptu „karo lauku“?

Ištrauka iš pokalbio: – „O kaip tu diskusiją supranti?“ – „Pliusai / minusai, skirtingi...

Rusija reikalauja, kad NATO kariai paliktų Rumuniją ir Bulgariją papildyta (100)

Maskva nori, kad NATO užsienio kariai paliktų Rumuniją ir Bulgariją, keldama saugumo...