aA
Nedideliame mieste praėjusią savaitę vykusiame mitinge, kurį surengė kylanti Baltarusijos politinės opozicijos žvaigždė, Jelena stovėjo neįprastai gausioje minioje, apsigobusi raudonai balta – opozicijos spalvų – vėliava.
Svetlana Tichanovskaja
Svetlana Tichanovskaja
© AP / Scanpix

Kaip ir daugelis susirinkusiųjų į opozicijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos palaikymo mitingą, ji prisistatė tik vardu, bijodama atkreipti į save nereikalingą valdžios dėmesį.

„Aš noriu turėti žodžio laisvę. Išeiti į gatvę ir laisvai kalbėti ir nebebijoti“, – naujienų agentūrai AFP sakė 42 metų duonos fabriko darbuotoja.

Keli tūkstančiai žmonių penktadienį užpildė nedidelį stadioną Maladečinoje, apie 100 tūkst. gyventojų turinčiame mieste į šiaurės vakarus nuo Minsko, pasiklausyti S. Tichanovskajos, tapusios pagrindine prezidento Aleksandro Lukašenkos oponente.

Minia, kur buvo daug jaunų žmonių, gimusių po 1991 metų, kai žlugo Sovietų Sąjunga, ir neprisimenančių laikų prieš A. Lukašenkos atėjimą į valdžią, mojavo vėliavomis ir skanduodami reikalavo „pokyčių“, į sceną žengiant 37-erių S. Tichanovskajai.

„Dabar metas visiems įveikti savo baimę“, – pareiškė ji.

„Manote, man nebaisu? Man baisu kiekvieną dieną. Bet aš keliuosi, sukaupiu drąsą, peržengiu savo baimę ir einu toliau – į pergalę“, – kalbėjo S. Tichanovskaja.

S. Tichanovskaja, vaikus namie prižiūrėjusi motina, paskelbė sieksianti prezidento posto po to, kai jos vyras populiarus tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis buvo areštuotas ir jam buvo uždrausta mesti iššūkį A. Lukašenkai rugpjūčio 9-osios rinkimuose.

Jųdviejų penkiametė dukra ir 10-metis sūnus saugumo sumetimais išsiųsti į užsienį.

Dar vienas populiarus opozicijos atstovas, siekęs dalyvauti prezidento rinkimuose, buvęs bankininkas Viktoras Babaryka buvo suimtas, o buvęs diplomatas Valerijus Cepkala paliko Baltarusiją baimindamasis arešto.

Jo baimė pagrįsta. Kaip skelbia žmogaus teisių organizacija „Viasna“, nuo gegužės per priešrinkiminius mitingus buvo sulaikyti mažiausiai 1 100 žmonių.

Nepaisant šio susidorojimo, S. Tichanovskajai vis dėlto buvo leista dalyvauti rinkimuose, o jos siekis išversti iš posto 65-erių A. Lukašenką mobilizavo jo oponentus.

„Simbolis“

Į S. Tichanovskajos mitingus įvairiose šalies vietose susirenka didžiulės minios, o šiose kelionėse ją lydi V. Babarykos kampanijos vadovė Marija Kolesnikova ir Veronika Cepkalo, į savanorišką tremtį pasitraukusio V. Cepkalos žmona.

Moterys mitinguose paprastai dėvi marškinėlius su opozicijos rinkimų kampanijos simboliais – V. Cepkalo pergalės ženklu, S. Tichanovskajos sugniaužtu kumščiu ir M. Kolesnikovos širdimi.

„Svarbu tai, kad tai vyksta ne tik sostinėje, bet ir mažuose miesteliuose bei kaimuose“, – sakė baltarusių politikos analitikė Alesia Rudnik.

Ji pridūrė, kad šios trys moterys suburia baltarusius, kurie paprastai nedalyvautų antivyriausybinėse demonstracijose.

Kitą dieną po mitingo Maladečinoje didelė minia žmonių susirinko palaikyti S. Tichanovskajos Gardine šiaurės vakarų Baltarusijoje.

Apie 10 tūkst. gyventojų susirinko į mitingą į pietryčius nuo Minsko esančiame Gomelyje – gimtajame S. Tichanovskio mieste.

Lauke vykęs renginys užsitęsė iki vėlaus vakaro; per jį grojo grupės, o susirinkusieji švietė savo telefonų žibintuvėliais.

Didžiausias S. Tichanovskajos palaikymo mitingas, į kurį, kaip pranešama, susirinko 63 tūkst. žmonių, įvyko liepos 30-ąją Minsko Tautų draugystės parke, nors buvo būgštaujama dėl susidorojimo, nes anksčiau tądien pareigūnai sulaikė 33 rusų „kovotojus“, kaltinamus su opozicija planavus masines riaušes.

„Tichanovskaja yra akimirkos simbolis – protesto balso prieš Lukašenką. Ji pritraukė visus, kurie nenori Lukašenkos“, – teigė politologas Valerijus Karbalevičius.

„Žmonės nebijo“

Pasak stebėtojų, S. Tichanovskaja pasinaudojo plataus masto nepasitenkinimu A. Lukašenka, kuris dėl, kaip skelbiama, žemų populiarumo reitingų buvo pramintas „Saša 3 procentai“.

Buvęs kolūkio pirmininkas A. Lukašenka sulaukė kritikos dėl to, kaip tvarkė ekonomiką, pablogėjusių santykių su Rusija ir koronaviruso protrūkio valdymo.

Nors sveikatos apsaugos pareigūnai užregistravo dešimtis tūkstančių užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų, A. Lukašenka menkino pandemijos grėsmę, vadindamas ją „psichoze“, ir atsisakė įvesti karantiną.

Šalies gyventojai buvo priversti patys imtis kovos su virusu priemonių, įskaitant apsauginių kaukių nešiojimą ir darbą iš namų.

Tačiau tikras iššūkis kritikams ateis, jei – kaip ir prognozuojama – A. Lukašenka laimės balsavimą suklastojęs rezultatus, sakė A. Rudnik.

Baltarusijos valdžia jau įrodė, kad sugeba masiškai sulaikyti protestuotojus, o artėjant balsavimui A. Lukašenka stebėjo, kaip policija dalyvauja riaušių išvaikymo pratybose.

„Dabar žmonės nebijo“, – teigė A. Rudnik ir atkreipė dėmesį, kad valdžia išduoda leidimus opozicijai rengti savo mitingus.

„Tačiau svarbus žingsnis laukia po balsavimo – ar žmonės išeis į gatves, kai bus paskelbti rezultatai?“ – kalbėjo politikos analitikė.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(42 žmonės įvertino)
4.5476

Top naujienos

Pandemija įstūmė į skolas, bet plėtros nesustabdė: atidaroma dešimtys naujų kavinių, restoranų (22)

Nepaisant pandemijos sukeltų sunkumų – besikaupiančių skolų ir darbuotojų trūkumo, – kai...

Vokiečiai sureagavo į „neįtikėtinus dalykus“ dėl migrantų Lietuvoje: kalti ir mes! ragina Briuselį skubiai imtis priemonių  (123)

Vokietijos dienraščio „ Die Welt “ internetiniame portale pasirodžius publikacijoms apie...

Modesta Meškė | D+

Norinčioms pristabdyti senėjimą – mokslų daktarės nurodymas, kodėl šį vitaminą būtina pradėti vartoti jau dabar (1)

Senstančioje odoje mažėja gyvybiškai svarbaus vitamino kiekis, kuris yra itin svarbus ir galingas...

Netrukus lengviau atsikvėpsime: artėja vasaros kaitros atoslūgis (4)

Vis atkakliau iš šiaurės vakarų į Vidurio Europą skverbiasi gerokai vėsesnis oras, sandūroje...

Iš pasienio: ką apie migrantus galvoja kasdien su jais susitinkantis savanoris lietuvis (418)

Nelegaliai kirsdami Lietuvos–Baltarusijos sieną, migrantai neišvengiamai susitinka su vietiniais...

Sirvydžio karjera Detroite truko 20 rungtynių: „Pistons“ paskelbė nutraukianti sutartį su lietuviu (8)

Deivido Sirvydžio karjera Detroito „Pistons“ klube neužsitęsė. Mičigano valstijos klubas...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Petrikytė išgyvena aukso amžių, o Gražulio Birutė neslepia – Petrui gimė dar vienas vaikas (2)

Svečiuose pas scenos primadoną Birutę Petrikytę – kodėl susidūrus su finansiniais sunkumais,...

Auksinis šeštadienis: Jamaikos ir Švedijos šuolis medalių lentelėje (42)

9-oji Tokijo olimpinių žaidynių diena pirmaisiais medaliais suspindo Jamaikai, Švedijai ir...