aA
Baltarusijos ambasadorius Argentinoje, Čilėje, Paragvajuje, Peru bei Urugvajuje Vladzimiras Astapenka pateikė antrą atsistatydinimo prašymą, pareiškęs, kad atsisako dirbti būdamas pavaldus „asmeniui, neturinčiam teisės reikšti baltarusių tautos valios“.
Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka
© AFP / Scanpix

„Po inauguracijos, rugsėjo 23 dieną, pateikiau prašymą atleisti mane iš pareigų šalių susitarimu... Jokios reakcijos į jį nesulaukiau. Dabar atšaukiau tą pareiškimą ir spalio 27 dieną pateikiau naują“, – portalui tut.by trečiadienį sakė ambasadorius.

Rugsėjo 23 dieną įvyko Aliaksandro Lukašenkos inauguracija, kuri iki paskutinės akimirkos buvo laikoma paslaptyje. Per ją A. Lukašenka, paskelbtas rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų nugalėtoju, davė priesaiką šeštai kadencijai. Tai dar padidino politinę krizę Baltarusijoje.

Pasak V. Astapenkos, naują pareiškimą jis parašė reikalaudamas atleisti jį iš pareigų remdamasis kitu darbo kodekso straipsniu – „dėl darbdavio įstatymų pažeidimų, trukdančių atlikti mano darbą pagal darbo sutartį“.

„Valstybės vadovo tarptautinio teisėtumo nebuvimas neleidžia man ir kaip diplomatui, ir kaip savo šalies patriotui tęsti sąžiningą ambasadoriaus pareigų vykdymą, būnant pavaldžiam asmeniui, neturinčiam teisės reikšti baltarusių tautos valios“, – sakė V. Astapenka.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

A. Lukašenka rugsėjo viduryje panaikino opozicijos Koordinacinės tarybos prezidiumo nario Pavelo Latuškos ir atsistatydinusio ambasadoriaus Slovakijoje Ihario Liaščenios nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus rangą, be to, atleido ambasadorių Latvijoje Vasilį Markovičių.

Pranešama, kad P. Latuškos ir I. Liaščenios diplomatinio rango panaikinimas yra „susijęs su poelgiais, žeminančiais valstybės (diplomatinę) tarnybą“.

V. Markovičius atleistas iš nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus Latvijoje posto „už netinkamą tarnybinių pareigų vykdymą“. Jo diplomatinis rangas taip pat panaikintas.

P. Latuška nuo 2012 iki 2019 metų buvo ambasadorius Prancūzijoje. Vėliau jis vadovavo Jankos Kupalos nacionaliniam akademiniam teatrui, bet buvo atleistas, kai pasmerkė jėgos struktūrų narių elgesį su protestuotojais ir paragino teisiškai įvertinti jų veiksmus. P. Latuškai tapus Koordinacinės tarybos nariu, A. Lukašenka pareiškė, kad jis „peržengė raudoną liniją“ ir „atsakys pagal įstatymą“.

Buvęs Baltarusijos ambasadorius Slovakijoje I. Liaščenia taip pat išreiškė palaikymą po rinkimų taikiai protestuojantiems Baltarusijos piliečiams ir ragino valdžią ištirti visus demonstrantų kankinimo bei mušimo atvejus. Po to jis įteikė atsistatydinimo pareiškimą. Rugpjūčio pabaigoje A. Lukašenka pasirašė įsaką dėl I. Liaščenios atleidimo iš pareigų.

P. Latuška rugsėjo mėnesį sakė, kad gali būti atleisti dešimtys Užsienio reikalų ministerijos darbuotojų, nepritariančių valdžios veiksmams po rugpjūčio 9 dienos rinkimų.

„URM sistemoje vyksta tam tikras „valymas“. Artėja atleidimai dešimčių diplomatų ir įvairaus rango ministerijos darbuotojų, įskaitant ambasadorius, patarėjus, diplomatinių atstovybių ir ambasadų antruosius ir trečiuosius sekretorius, vienintelius sistemos (darbuotojus), mokančius retų užsienio kalbų. Keletą žmonių jau atleido; su jais arba nutraukė darbo sutartis, arba nepratęsė tų, kurios baigėsi“, – penktadienį sakė P. Latuška.

Pasak jo, atleidimų priežastis – diplomatų nepritarimas valdžios veiksmams per prezidento rinkimus ir po jų.

„Kai kurie, būdami apylinkių rinkimų komisijų pirmininkais užsienio institucijose, atvirai atsisakė klastoti balsavimo rezultatus, kiti socialiniuose tinkluose pasmerkė jėgos struktūrų veiksmus prieš protestų dalyvius“, – sakė opozicionierius.

Pasak jo, Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos centriniame aparate dirba maždaug 200 žmonių.

„Iš tikrųjų visiškai diskredituojama šalies užsienio politika. Neįtinkančių diplomatų atleidimas lemia užsienio politikos tarnybos žlugimą“, – pareiškė P. Latuška.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(77 žmonės įvertino)
4.7403

Top naujienos

Covid-19 plitimas Lietuvoje – nebūtinai tik neatsakingumo pasekmė: mokslininkai neabejoja, kad reikšmingai pakito pats virusas (265)

Mokslininkai jau neabejoja, kad per savo gyvavimo laiką Covid-19 virusas ne kartą mutavo. Tiesa, ne...

Liko mėnuo iki „Brexit“: už siuntinius – papildomi mokesčiai, o norintiems dirbti – griežtesni reikalavimai (98)

Likus mėnesiui iki „Brexit“ jau aišku, kad daug lietuvių tą pajus tiesiogiai. Turėtų...

Lietuvoje – 2104 nauji koronaviruso atvejai, mirė dar 17 žmonių (15)

Per pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 2104 nauji COVID-19 ligos atvejai, dėl koronaviruso mirė...

Prezidentūrai abejonių kelia du kandidatai į ministrus: kai kurios istorijos uždega raudoną lemputę (76)

Prezidentas Gitanas Nausėda mato rizikų dėl Laisvės partijos kandidato į susisiekimo ministrus...

Veryga: komendanto valandos reikėtų ne naktims, o savaitgaliams (148)

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienio rytą Žinių radijo laidoje...

Azerai: rusai grįžo, kortas sumaišė Putino karinė gudrybė (167)

Antradienis, lapkričio 10 d. Baku gatvės šurmuliuoja nuo euforijos, dainų, šokių ir šūksnių....

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Karantinas gerokai keičia kalėdinę nuotaiką: kas šįmet bus kitaip (1)

Karantinas aukštyn kojomis apvertė ne vieno gyvenimą. Ir nors pandemija, rodos, nesirinko,...

Lietuviams rekordiškai perkant būstus, analitikas įspėja: matomi pirmieji NT kainų burbulo ženklai (153)

Jeigu rugsėjo mėnesį NT pardavimo sandorių kiekis NT ekspertus privertė aiktelėti, tai spalį...

Pasaulis gedi mirusios futbolo legendos Diego Maradonos (89)

Futbolo pasaulis reiškia pagarbą vienu geriausių visų laikų žaidėjų pasaulyje laikomam...

Gamyklą Lietuvoje žadėjusi JAV gynybos paslaugų įmonė bankrutuoja (1)

Šių metų pradžioje į Lietuvą atėjusi JAV kapitalo gynybos paslaugų kompanija „NBC...

|Maža didelių žinių kaina