aA
Po sekmadienį Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, šalis išgyvena krizę. Tiek sekmadienį po rinkimų, tiek vakar į šalies gatves protestuoti prieš, kaip teigiama, suklastotus rinkimų rezultatus ir eilinę „paskutiniojo Europos diktatoriaus“ Aleksandro Lukašenkos pergalę rinkosi tūkstančiai žmonių įvairiuose Baltarusijos miestuose.
Baltarusijoje per naujus protestus vėl prasiveržė smurtas: pajėgos prieš taikius žmones naudojo brutalią jėgą
© Reuters / Scanpix

Baltarusijoje trečią naktį iš eilės tęsėsi protestai

Baltarusijoje per naujus protestus vėl prasiveržė smurtas. Socialinėje žiniasklaidoje pirmiausiai iš sostinės Minsko buvo pranešama apie smarkius susirėmimus tarp milicijos ir demonstrantų. Saugumo pajėgos prieš taikius žmones naudojo brutalią jėgą.

„Telegram“ žinių kanale buvo paskelbti vaizdo įrašai, kuriuose matyti, kaip uniformuoti pareigūnai muša ir spardo civilius.

Tai buvo jau trečioji protestų naktis iš eilės po sekmadienį vykusių prezidento rinkimų. Milicija prieš demonstrantus vėl panaudojo akinamąsias granatas ir gumines kulkas. Šie priešinosi mėtydami akmenis ir butelius. Girdėjosi sprogimai. Sužeistųjų skaičius kol kas nežinomas. Antradienį žinybos kalbėjo apie 200 sužeistųjų Minske, kurie gydomi ligoninėje.

Stebėtojų teigimu, šį kartą saugumo pajėgos ėmėsi griežtesnių veiksmų prieš demonstrantus nei per ankstesnes naktis. Daug gatvių Minske buvo atitvertos.

Šimtai žmonių ir kituose šalies miestuose dalyvavo protestuose prieš rinkimų klastojimą. Vėl kilo didelių problemų dėl interneto. Trikdydamos ryšį, žinybos nori užkirsti kelią protestuotojų apsijungimui.

Baltarusijoje per naujus protestus vėl prasiveržė smurtas: pajėgos prieš taikius žmones naudojo brutalią jėgą
© AFP / Scanpix

Kiek žmonių per protestus sulaikyta, kol kas nežinoma. Anot žiniasklaidos, tarp sulaikytųjų yra ir žurnalistų. Kalbama apie didžiulį smurtą prieš reporterius ir fotografus – ir prieš tuos, kurie oficialiai akredituoti Baltarusijoje. Britų stotis BBC Rusijoje pranešė, kad saugumo pajėgos užpuolė jos komandą.

Užsienio reikalų ministerija Minske atmetė kritiką iš užsienio dėl valdžios aparato veiksmų prieš demonstrantus. Greiti daugybės Europos politikų pareiškimai esą yra visiškai nepriimtini. „Jau planuojama priimti lemtingus sprendimus dėl mūsų šalies santykių su ES“, - sakoma valstybinės agentūros „Belta“ pranešime.

ES paskelbė peržiūrėsianti savo santykius su Baltarusija. „Be kita ko, gali būti imtasi priemonių prieš tuos, kuriems tenka atsakomybė už stebimą smurtą, nepateisinamus areštus ir rinkimų rezultatų klastojimą“, - 27 valstybių vardu pareiškė ES užsienio politikos įgaliotinis Josepas Borrellis.

Po to, kai opozicijos favorite laikyta Sviatlana Cichanouskaja pralaimėjo suklastotais laikomus rinkimus, o šiandien atsidūrė Lietuvoje, į gatves vėl buriasi protestuotojai.

Apie 23 valandą „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) Baltarusijos biuras pranešė, kad Minsko pietvakarinėje dalyje protestuotojai stato apie metro aukščio barikadas iš šiukšlių konteinerių, gatvės vazonų ir kitų stambių daiktų. Eismas buvo iš dalies blokuotas. Demonstrantus milicija stengiasi išvaikyti kurtinamosiomis granatomis, o protestuotojai į pareigūnus svaido petardas ir fejerverkus.

Taip pat pranešama, kad dešimtys žmonių įstrigo vienoje parduotuvėje, o milicija paleido ašarines dujas.

Portalo „Naša Niva“ duomenimis pietrytiniame Minsko rajone masiškai sulaikomi protestuotojai, taip pat naudojamos kurtinamosios granatos. Milicijos specialiosios pajėgos OMON veržiasi į namų laiptines, kur gali būti pasislėpę demonstrantų, o šie priešinasi pareigūnams. RFE/RL duomenimis, esama sužeistų per susirėmimus.

Žiniasklaidos pranešimuose taip pat sakoma, kad viename rytiniame sostinės rajone susirinko tūkstančiai protestuotojų. Apie didelius susirėmimus kol kas neskelbiama, bet į šią teritoriją jau siunčiamos teisėsaugos pajėgos.

Protestai Baltarusijoje rugpjūčio 11 dieną
Šiandieniniai protestai itin skiriasi nuo vakarykščių, kuomet protestuotojų dauguma rinkosi į tris pagrindines vietas. Antradienį žmonės buriasi mažomis grupėmis, renkamasi ir gyvenamųjų rajonų kiemuose. Veiksmai vyksta ir gyvenamųjų pastatų kiemuose. Yra pranešimų apie tai, kad saugumo struktūros veržiasi ir į butus, kuriuose galimai slepiasi protestuotojai.Daugiausiai pranešimų apie neramumus Kamenaja Gorkoje, Uruchje ir Studentų rajonų apylinkėse. Blokuojamas internetas taip pat apsunkino veiksmus - trūksta informacijos apie atskirų grupių veiksmus, sutrikdytas koordinavimas.
Minske atsinaujino milicijos ir opozicijos protestuotojų susirėmimaiBaltarusijos sostinėje Minske antradienį, trečią vakarą iš eilės, vyksta susirėmimai tarp saugumo pajėgų ir opozicijos demonstrantų, protestuojančių dėl esą suklastotų prezidento rinkimų rezultatų, o žiniasklaida pranešė apie virtinę naujų areštų.„Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) Baltarusijos biuras pranešė, kad Minsko pietvakarinėje dalyje protestuotojai stato apie metro aukščio barikadas iš šiukšlių konteinerių, gatvės vazonų ir kitų stambių daiktų. Eismas buvo iš dalies blokuotas. Demonstrantus milicija stengiasi išvaikyti kurtinamosiomis granatomis, o protestuotojai į pareigūnus svaido petardas ir fejerverkus.Taip pat pranešama, kad dešimtys žmonių įstrigo vienoje parduotuvėje, o milicija paleido ašarines dujas.Portalo „Naša Niva“ duomenimis pietrytiniame Minsko rajone masiškai sulaikomi protestuotojai, taip pat naudojamos kurtinamosios granatos. Milicijos specialiosios pajėgos OMON veržiasi į namų laiptines, kur gali būti pasislėpę demonstrantų, o šie priešinasi pareigūnams. RFE/RL duomenimis, esama sužeistų per susirėmimus.Žiniasklaidos pranešimuose taip pat sakoma, kad viename rytiniame sostinės rajone susirinko tūkstančiai protestuotojų. Apie didelius susirėmimus kol kas neskelbiama, bet į šią teritoriją jau siunčiamos teisėsaugos pajėgos.Protesto akcijos vyksta ir keliuose kituose Baltarusijos miestuose.
Svaboda.org korespondentas praneša, kad riaušių policininkai bando išvaikyti protestuotojus netoli Kamenaja gorka metro stoties. Anot liudininkų, buvo girdimi šūviai ir sprogimai. Vaizdo įraše užfiksuota kaip apsiginklavęs pareigūnai juda kiemų link. https://twitter.com/positivehater1/status/1293282516124733445
Vėl pasitelktos granatos. Šį kartą veiksmas užfiksuotas viename iš Minsko miegamųjų rajonų, atokiau nuo centro. Girdėti sprogstanti garsinė granata. https://twitter.com/ASLuhn/status/1293278369904234499
Cichanouskajos padėjėja ragina susitelkti į pagalbąBaltarusijos opozicijos pagrindinės kandidatės į prezidentus Sviatlanos Cichanouskajos padėjėja Maryja Kalesnikava antradienį paragino šalies žmones susitelkti į pagalbą protestuotojams, nukentėjusiems per pastarosiomis dienomis vykusius susirėmimus su saugumo pajėgomis po ginčijamų rinkimų.„Noriu pradėti nuo užuojautos visiems pastarosiomis dienomis nukentėjusiems nuo smurto. Ypač tiems, kurie dabar yra ligoninėse ir dėl kurių gyvybių kovoja gydytojai... Užjaučiame visus nukentėjusius ir jų artimuosius. Esame visada pasiruošę padėti tiems, kam to reikia“, – savo vaizdo pranešime pareiškė M. Kalesnikava.„Dabar norime susikoncentruoti į tarpusavio pagalbą. Raginame visus neabejingus prisidėti prie savanorių judėjimo ir padėti nukentėjusiems“, – pridūrė ji.M. Kalesnikava taip pat paragino vyriausybę neignoruoti žmonių valios ir sustabdyti smurtą.„Matome gatvėse paprastus žmones, norinčius permainų... Šie žmonės niekur nedings – jie jau negalės užmiršti, kas vyksta. Jie nebegalės gyventi kaip anksčiau“, – pabrėžė ji.„Valdžiai sunku pripažinti, kad ne menami lėlininkai iš užsienio, o patys baltarusiai nori permainų. Prašome valdžios rasti savyje jėgų ir pažvelgti į veidą liaudies valiai. Prašome valdžią išgirsti baltarusius“, – kalbėjo M. Kalesnikava.
Pranešama, jog Minsko centre saugumo struktūros blokuoja gatves ir praėjimus.https://twitter.com/positivehater1/status/1293277943871963138
BBC filmavimo  grupė užpulta MinskeBBC filmavimo komanda Minske buvo užpulta saugumo pajėgų per rugpjūčio 11 dienos protestus. Visi trys žurnalistai turėjo Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos išduotas akreditacijas, visi vilkėjo liemenes ir turėjo asmens tapatybės korteles.Į žurnalistus kreipėsi grupė vyrų be emblemų, vienas iš jų pareikalavo akreditacijos, išplėšė kortelę nuo korespondento kaklo, pagrobė fotoaparatą ir bandė jį sulaužytiDar du BBC žurnalistai bandė įtikinti saugumo pareigūnus grąžinti akreditacijos kortelę. Atsakydami du iš jų pradėjo mušti operatorių ir trenkė į jo kamerą. Žurnalistai sulaikyti nebuvo.
Anksčiau dieną Minsko gatvėse pastebėta karinės technikos - šarvuočiai su kulkosvaidžiais, inžinerinis tankas BAT-2, tarp kurio funkcijų yra ir barikadų pralaužimas.https://twitter.com/1601DavidD/status/1293201683539996673
Sutemus vėl prasidėjo susirėmimaiPo 22 valandos Minske vėl prasidėjo protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimai.Keli leidiniai praneša apie sambrūzdžius Minsko Kamennaya Gorka rajone. Remiantis „Naša Niva“ informacija protestuotojai ardo šaligatvius ir mėto plytas į karinę techniką. „Svoboda“ rašo, kad protestuotojai iš šiukšlių dėžių ir akmenų stato barikadas.Tut.by taip pat rašo apie susirėmimus Kamennaja Gorkoje.
Vienoje iš susirinkimo vietų Minske užfiksuota kaip protestuotojai bėga nuo kulkų garso. Kaip manoma, protestuotojai vaikomi guminėmis kulkomis.https://twitter.com/Egoriy181/status/1293262683802918912
Netoli Puškino metro stoties susirinkusi minia skanduoja „mūsų daug daugiau“https://twitter.com/ilyapahomov/status/1293266766748176387
Milicija sumušė ir areštavo žurnalistųBaltarusijoje tvyrant didelei įtampai po ginčijamų prezidento rinkimų teisėsaugos pareigūnai antradienį panaudojo šiurkščią jėgą prieš žurnalistus, pranešė vietos žiniasklaida.Kaip praneša naujienų portalas Tut.by, pietvakariniame Bresto mieste buvo sulaikytas šio kanalo korespondentas Stanislavas Koršunovas. Nuo teisėsaugos pareigūnų šiurkščių veiksmų taip pat nukentėjo vaizdo operatorius Vsevolodas Zarubinas.„Breste, Tarybų gatvėje – sulaikymai. Skaitytojai mums praneša, kad apie dešimt omonininkų [milicijos specialiųjų pajėgų narių] tikslingai užpuolė Tut.by korespondentą Stanislavą Koršunovą ir šiurkščiai jį sulaikė. Ryšio su Stanislavu neturime“, – sakoma portalo pranešime, paskelbtame per susirašinėjimų platformos „Telegram“ kanalą.Tuo metu sostinėje Minske nuo teisėsaugos veiksmų nukentėjo Tut.by operatorius V. Zarubinas.„Nukentėjo Vsevolodas Zarubinas, jam smogė į koją. Jėgos struktūrų pareigūnai sudaužė kameros ekraną ir atėmė darbinę laikmeną su vaizdo įrašu“, – pranešė portalas.„Tut.by fotografui Vadymui Zamirovskiui nuplėšė [žiniasklaidos darbuotojo] kortelę, taip pat atėmė laikmeną. Laikmenas su darbine medžiaga taip pat atėmė iš Tut.by fotografės Darjos Buriakinos, [naujienų agentūros] „Associated Press“ fotografo Sergejaus Hryco (apgadinta ir kamera), taip pat [laikraščio] „Naša Niva“ fotografės Nadeždos Bužan“, – sakoma pranešime.Tut.by duomenimis, Gardine taip pat buvo sulaikytas vietos internetinio leidinio „Hrodna.life“ darbuotojas Ruslanas Kulevičius.„Dešimt žmonių, įskaitant Tut.by ir vietos portalo „Hrodna.life“ korespondentus, įbėgo į parduotuvę, ten įsiveržė OMONas ir prasidėjo šiurkštūs sulaikymai. Mūsų korespondentė Olga Komiagina sugebėjo apsiginti. Jėgos struktūrų pareigūnai sulaikė „Hrodna.life“ korespondentą Ruslaną Kulevičių, jo besilaukiančią žmoną ir kitų Gardino gyventojų“, – nurodė Tut.by.
Žurnalistų sulaikymai taip pat įprasta šių protestų ir susirėmimų su pareigūnais dalis. Vaizdo įraše užfiksuota kaip pareigūnai bando išvyti vieną iš žurnalistų su įranga. https://twitter.com/glbfinanshaber/status/1293256967499243520
Areštai Puškino metro stoties rajoneBaltarusijos milicija, antradienį besiruošianti galimai trečiai neramumų nakčiai po ginčijamų prezidento rinkimų, Minske nenaudodama jėgos sulaikė 12 praeivių, pranešė naujienų portalas Tut.by.„Apie 20 val. (vietos ir Lietuvos) laiku) pasirodė furgonai suimtiesiems vežti – į juos susodino vaikinus“, – sakoma pranešime.Anksčiau portalas nurodė, kad kavinėje prie Puškino metropoliteno stoties milicija areštavo 11 jaunuolių.„Vienos kavinės medinėje terasoje prie išėjimo iš Puškino stoties žurnalistai pastebėjo 11 vaikinų, kurie stovėjo apsupti jėgos struktūrų pareigūnų. Vaikinai sakė, kad juos sulaikė. Pasak jų, vieni nešėsi gėlių, kiti tiesiog ėjo pro metro [stotį]“, – rašo Tut.by. Portalo duomenimis, per šį incidentą taip pat buvo sulaikytas vienas pro šalį ėjęs vyras.Ši vieta yra viena pagrindinių protesto vietų Minske. Kaip praneša bbc. com korespondentai, milicijos vietoje sutelkta daug, budi riaušių policija, Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos kariuomenės specialiosios pajėgos patruliuoja kiemuose. Vienas iš jų užfiksuotas ir kanalo Dozhd nufilmuotoje medžiagoje. https://twitter.com/tvrain/status/1293243971787948032
Capkala ragina tarptautinę bendriją pripažinti Cichanouskąją išrinktąja prezidenteKandidatės į Baltarusijos prezidentus Sviatlanos Cichanouskajos bendražygė, jos rinkimų štabo narė Veranika Capkala antradienį paragino tarptautinę bendriją pripažinti S. Cichanouskąją išrinktąja prezidente ir padėti sustabdyti „kraujo praliejimą“ šalyje.„Kreipiuosi į visą pasaulinę bendriją prašau padėti sustabdyti Baltarusijoje vykstantį chaosą, padėti sustabdyti kraujo praliejimą. Pripažinkite Sviatlaną vienintele teisėtai išrinkta prezidente“, – sakė V. Capkala vaizdo įraše, paskelbtame platformos „Telegram“ kanale „Strana dlia žizni“ („Šalis gyvenimui“).Be to, ji paprašė padėti išlaisvinti politinius kalinius ir surengti „laisvus demokratinius rinkimus“.„Prašau padėti Baltarusijos žmonėms“, – sakė S. Cichanouskajos sąjungininkė.V. Capkala taip pat kreipėsi į Baltarusijos saugumo pajėgas ir riaušių policiją prašydama nutraukti smurtą prieš protestuotojus.Iš Minsko išvykusi kandidatu į prezidentus neįregistruoto Valero Capkalos žmona taip pat kreipėsi į S. Cichanouskąją: „Mieloji Sviatlana, mes girdėjome ir matėme tavo vaizdo žinutę. Noriu tave patikinti, kad aš asmeniškai ir Valeras Capkala tave palaikome. Mes suprantame, kad rugpjūčio 9 dieną Lukašenka pralaimėjo prezidento rinkimus. Vienintelė teisėta šalies prezidentė esi tu, Sviatlana Cichanouskaja.“
Protestus Minske sekęs Latvijoje įsikūrusio portalo „Meduza“ korespondentas Maksimas Solopovas paleistas į laisvę. Apie tai antradienį pranešė Rusijos ambasada Baltarusijoje, skelbia meduza.io.Skelbiama, kad žurnalistas iš tardymo izoliatoriaus Minske, Akrescino gatvėje, perduotas ambasados darbuotojams, jam grąžinti asmeniniai daiktai ir netrukus jis bus nuvežtas prie Rusijos pasienio.Sulaikymo metu žurnalistas buvo sumuštas, jam sužalota galva. Į medikus kreiptis M. Solopovas ketina jau būdamas Maskvoje.M. Solopovas buvo sulaikytas naktį iš sekmadienio, apie pirmą valandą nakties per protestus Minsko centre.Liudininkų teigimu, žurnalistas sulaikymo metu buvo sumuštas pareigūnų. Prieš pat sulaikymą M. Solopovas pranešinėjo apie įvykius Volodarskovo gatvėje, prie Gorkio teatro. M. Solopovas tada pranešinėjo apie pareigūnų veiksmus, kai šie užblokavę gatvę į minią paleido ašarines dujas.
ES: Baltarusijos rinkimai nebuvo laisvi, šaliai gresia sankcijosEuropos Sąjunga antradienį pareiškė, kad savaitgalį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai „nebuvo nei laisvi, nei teisingi“.„2015 metais paleidus politinius kalinius santykiai tarp ES ir Baltarusijos pagerėjo. Tačiau be pažangos žmogaus teisių ir teisinės valstybės srityje santykiai tarp ES ir Baltarusijos gali tik blogėti“, – sakoma ES vardu paskelbtame užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio (Žozepo Borelio) pareiškime.„Atsižvelgdami į būtent šias aplinkybes, mes vertinsime Baltarusijos valdžios veiksmus sprendžiant esamą situaciją ir atliksime išsamią ES santykių su Baltarusija analizę“, – priduriama jame.Pareiškime sakoma, kad blokas gali „imtis priemonių prieš atsakinguosius už matytą smurtą, nepagrįstus areštus ir rinkimų rezultatų falsifikavimą“.Jame pažymima, kad ES atidžiai stebi įvykius, susijusius su prezidento rinkimais.„Rinkimų kampanijos metu Baltarusijos žmonės demonstravo demokratinių permainų norą“, – sakė J. Borrellis.ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams pabrėžė, kad „valstybės valdžia panaudojo neproporcingą ir nepriimtiną smurtą, dėl kurio žuvo mažiausiai vienas asmuo ir buvo sužeista daugybė žmonių. Sulaikyti tūkstančiai žmonių ir sustiprėjo susirinkimų, žiniasklaidos ir saviraiškos laisvių slopinimas“.„Mes raginame Baltarusijos valdžią nedelsiant ir besąlygiškai paleisti visus sulaikytus asmenis. Be to, patikimi vietos stebėtojų pranešimai rodo, kad rinkimų procesas neatitiko tarptautinių standartų, kurių tikimasi iš ESBO (Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijoje) dalyvaujančios valstybės“, – teigė ES diplomatijos vadovas.Jis pažymėjo, kad „Baltarusijos žmonės nusipelno geriau“.J. Borrellis paragino Baltarusijos politinę vadovybę „užmegzti tikrą ir visa apimantį dialogą su platesne visuomene, kad būtų išvengta tolesnio smurto“.„ES toliau rems demokratinę, nepriklausomą, suverenią, klestinčią ir stabilią Baltarusiją“, – patikino Europos diplomatijos vadovas 27 ES valstybių narių vardu.
Pranešama apie pirmuosius protestuotojų ir pareigūnų susidūrimus Bresto mieste. https://twitter.com/iamdarksido/status/1293228050906263552

ES: Baltarusijos rinkimai nebuvo laisvi, šaliai gresia sankcijos

Europos Sąjunga antradienį pareiškė, kad savaitgalį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai „nebuvo nei laisvi, nei teisingi“.

„2015 metais paleidus politinius kalinius santykiai tarp ES ir Baltarusijos pagerėjo. Tačiau be pažangos žmogaus teisių ir teisinės valstybės srityje santykiai tarp ES ir Baltarusijos gali tik blogėti“, – sakoma ES vardu paskelbtame užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio (Žozepo Borelio) pareiškime.

„Atsižvelgdami į būtent šias aplinkybes, mes vertinsime Baltarusijos valdžios veiksmus sprendžiant esamą situaciją ir atliksime išsamią ES santykių su Baltarusija analizę“, – priduriama jame.

Pareiškime sakoma, kad blokas gali „imtis priemonių prieš atsakinguosius už matytą smurtą, nepagrįstus areštus ir rinkimų rezultatų falsifikavimą“.

Jame pažymima, kad ES atidžiai stebi įvykius, susijusius su prezidento rinkimais.

„Rinkimų kampanijos metu Baltarusijos žmonės demonstravo demokratinių permainų norą“, – sakė J. Borrellis.

ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams pabrėžė, kad „valstybės valdžia panaudojo neproporcingą ir nepriimtiną smurtą, dėl kurio žuvo mažiausiai vienas asmuo ir buvo sužeista daugybė žmonių. Sulaikyti tūkstančiai žmonių ir sustiprėjo susirinkimų, žiniasklaidos ir saviraiškos laisvių slopinimas“.

„Mes raginame Baltarusijos valdžią nedelsiant ir besąlygiškai paleisti visus sulaikytus asmenis. Be to, patikimi vietos stebėtojų pranešimai rodo, kad rinkimų procesas neatitiko tarptautinių standartų, kurių tikimasi iš ESBO (Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijoje) dalyvaujančios valstybės“, – teigė ES diplomatijos vadovas.

Jis pažymėjo, kad „Baltarusijos žmonės nusipelno geriau“.

J. Borrellis paragino Baltarusijos politinę vadovybę „užmegzti tikrą ir visa apimantį dialogą su platesne visuomene, kad būtų išvengta tolesnio smurto“.

„ES toliau rems demokratinę, nepriklausomą, suverenią, klestinčią ir stabilią Baltarusiją“, – patikino Europos diplomatijos vadovas 27 ES valstybių narių vardu.Minsko valdžia rengiasi dar vienai protestų nakčiai, pranešama apie specialiąją techniką

Minsko valdžia antradienio vakarą ruošiasi dar vienai protestų nakčiai, o liudininkai praneša apie specialiąją techniką gatvėse.

Tuo metu sostinės metropoliteno spaudos tarnyba pranešė, kad, siekiant užtikrinti keleivių saugumą, nuo 18 val. 15 min. uždarytos šešios stotys, jose nestos traukiniai.

Socialiniuose tinkluose pasirodė informacijos, kad kai kurie Minsko restoranai ir parduotuvės 18 val. užsidarė.

Kaip pranešė naujienų portalas tut.by, prie metropoliteno stoties „Puškinskaja“ laukia specialiųjų pajėgų pareigūnai, netoliese stovi karių pilni automobiliai. Žmonių ir transporto judėjimui netrukdoma.

Kaip pranešama, rugpjūčio 9 ir 10 dienomis protestai vyko Minske ir daugelyje kitų šalies miestų. Saugumo pajėgos naudojo specialias priemones, pavyzdžiui kurtinamąsias granatas, kad išvaikytų susirinkusiuosius. Buvo sulaikyta daugiau nei 5 tūkst. žmonių.


Baltarusijoje per praėjusios paros protestus sulaikyti per 2 tūkst. žmonių

Baltarusijoje per pastarąją parą už dalyvavimą nesankcionuotose protesto akcijose buvo sulaikyti per 2 tūkst. asmenų, antradienį pranešė Vidaus reikalų ministerija.

„Iš viso šalyje buvo sulaikyta daugiau nei 2 tūkst. žmonių, be kita ko, dalyvavusių nesankcionuotuose masiniuose renginiuose“, – pažymima VRM pranešime.

„Naktį iš rugpjūčio 10-osios į 11-ąją pastebėti piliečių susibūrimų židiniai virtinėje miestų, masiškiausi – Minske, Breste, Magiliave ir Navapolocke. Užfiksuota atviro pasipriešinimo teisėsaugos institucijoms, daugybė išpuolių prieš policijos pareigūnus ir transporto priemonių apgadinimų atvejų“, – nurodė ministerija.

„Dėl neteisėtų veiksmų buvo sužeistas 21 vidaus reikalų institucijų darbuotojas ir vidaus pajėgų karys; penki iš jų paguldyti į ligoninę“, – pareiškė VRM atstovai.

„Minske piliečių grupės manevruodamos svaidė dūmines granatas ir butelius su padegamuoju skysčiu. Sostinės keliuose kai kurie transporto priemonių vairuotojai sąmoningai trikdė eismą, be priežasties sustodami ir naudodami garso signalą. Pasitaikė atvejų, kai eismas buvo blokuojamas specialiai sudarytomis kliūtimis“, – nurodoma pranešime.

„Minske ir Navapolacke [saugumo pajėgos] buvo priverstos aktyviai panaudoti specialias priemones nelegaliems veiksmams užkardyti“, – informavo ministerija.

Protestai ir ir jų dalyvių susirėmimai su saugumo pajėgomis vyko šalyje jau antrą naktį iš eilės.

Demonstracijos prasidėjo, kai Aliaksandrui Lukašenkai lojali Centrinė rinkimų komisija paskelbė, kad jis triuškinama persvara buvo perrinktas dar vienai kadencijai, o opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja esą liko antra.

Opozicija jo pergalės nepripažįsta.

Pasak Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos, per pirmadienio vakarą įvykusius susirėmimus nukentėjo apie 100 žmonių – 39 teisėsaugos pareigūnai ir daugiau nei 50 civilių. Už dalyvavimą nesankcionuotose akcijose naktį iš sekmadienio į pirmadienį buvo sulaikyti apie 3 tūkst. žmonių, iš jų apie tūkstantį – Minske.

Naktį į antradienį VRM pranešė apie vieną žuvusįjį.

Antradienio rytą paaiškėjo, kad S. Cichanouskaja paliko Baltarusiją ir atvyko į Lietuvą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(75 žmonės įvertino)
4.0267

Top naujienos

COVID-19 pandemijos pabaigos prognozės: Lietuvos profesoriai pasakė, kada viskas turėtų baigtis (175)

Praėjusią savaitę vakcinos gamintojos „Moderna“ vadovas Stephanas Bancelis viešai pasisakė,...

Turkijoje prasidėjo „antra vasara“: pilni lėktuvai lietuvių atostogauja už juokingas kainas (11)

Nors kalendorinė vasara baigėsi – populiariuose Turkijos kurortuose atrodo, kad atostogų sezonas...

Duomenų mokslininkas: nenoriu gąsdinti dėl 4000 naujų atvejų, bet mes link to einame (254)

„Aš sakyčiau prastėjimo greitis yra panašus kaip ir praeitą savaitę, gal šiek tiek...

JK apėmę sunkumai – tuštėjančios lentynos, eilės degalinėse: valdžia švelnina taisykles gali pasitelkti kariuomenę (85)

Ministras pirmininkas Borisas Johnsonas svarsto galimybę pasitelkti kariuomenės vairuotojus, kad...

Sniego pilys | D+

Kremliaus vadų jubiliejai: ne visi mėgo triukšmingai švęsti, bet vienas nusilakė tiek, kad pasaulis parą tikėjo, jog jis mirė (2)

Jei būtų galima susodinti prie vieno stalo visus Sovietų Sąjungos vadus ir pasiūlyti išgerti...

Benediktą Vanagą apskundusi Vlada Musvydaitė sulaukė atsako: suprantu, kad norėtųsi būti vienintele planetos ėjimo renginių organizatore (84)

Po rugsėjo 25-ąją įvykusių Benedikto Vanago vadovaujamos įmonės UAB „Pitlane“ surengtų...

Vilniaus pakraštyje motociklas rėžėsi į „VW Passat“ šoną: motociklininkas ligoninėje

Pirmadienio vakarą, apie 19.15 val., Vilniaus pakraštyje, Galvės g., susidūrė motociklas...

Neeilinė naktis bendrabutyje Kaune: įkalintiems studentams išlaisvinimo liepė laukti iki ryto (28)

Praėjusią naktį Kauno technologijos universiteto ( KTU ) studentai prisimins dar ilgai....

Norite gyventi sveikiau? Specialistė rekomenduoja, kuo reikėtų pakeisti lietuvių taip mėgstamas bulves (2)

Turbūt kiekvienas galėtume išvardinti ne vieną būdą, kaip skaniai paruošti lietuvių taip...

Transliacija / Marketingas 360: nepamiršti skandalai, soc. tinklų reguliacija, pozicionavimo iššūkis

Laidoje „Marketingas 360“ agentūros „INK Agency“ vyr. partneris Kęstutis Gečas pokalbyje su...