Buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas mano, kad kampanija, pradėta prieš jį Azerbaidžane, susijusi su šalies vidaus problemomis.
Neseniai Baku pradėtas M.Gorbačiovo baudžiamasis persekiojimas. M.Gorbačiovas laikomas kaltu dėl tragedijos, kuri įvyko, kai 1990 metų sausio 20 dieną į šalies sostinę buvo įvesti SSRS kariuomenės specialiosios paskirties daliniai. Pradėti M.Gorbačiovo baudžiamąjį persekiojimą pasiūlė Kaukazo musulmonų dvasinės valdybos pirmininkas šeichas ul islamas Alachšukiuras Pašazadė.

Šeicho siūlymui pritarė Azerbaidžano prezidentas Heidaras Alijevas. Praėjusią savaitę jis pareiškė žurnalistams, jog šis šalies teismo institucijų žingsnis yra visiškai įmanomas, jeigu teisme bus laikomasi visų proceso formalumų.

Buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas, Azerbaidžano prokuratūros nuomone, kaltas dėl kruvinų įvykių Baku. Kaip žinoma, 1990 metų sausį operacijoje "Smūgis" dalyvavo 20 tūkst. SSRS armijos ir vidaus kariuomenės kareivių, specialiosios paskirties padaliniai "Alfa" ir SSRS KGB diversijų grupė "A".

Oficialiais duomenimis, "per konstitucinės tvarkos įvedimą" žuvo 134 gyventojai, 700 buvo sužeisti, 12 žmonių dingo be žinios. Tuo tarpu M.Gorbačiovas interviu agentūrai "Interfax" pažymėjo, kad kariuomenės įvedimas į šalį buvo "pateisinamas ir būtinas".

"Dar iki kariuomenės įvedimo buvo paralyžiuota respublikos Aukščiausiosios Tarybos, kitų politikos ir valstybės institucijų veikla. Keliasdešimt žmonių tapo ekstremistų siautėjimo aukomis, ir kai kuriuose rajonuose jėga buvo nuversta valdžia, buvo sugriauta apie 200 km valstybės sienos. Siekiant sustabdyti įstatymų nepaisymą, pogromus bei griovimus ir buvo įvesta nepaprastoji padėtis", - pažymėjo M.Gorbačiovas.

Jo nuomone, nors 1990 metų sausio įvykiai buvo tragiški, "bet veiksmai, kurių buvo imtasi, užkirto kelią dar pavojingesniam padėties pablogėjimui".

M.Gorbačiovas mano, jog Azerbaidžano valdžios žingsnis, dabar, praėjus 13 metų, kelti atsakomybės už įvykius Baku klausimą, yra "dėmesį nukreipiantis manevras" likus pusei metų iki šalies prezidento rinkimų.

"Žinoma, jog Azerbaidžano opozicija reiškia savo nuomonę apie prezidento (Heidaro Alijevo) veiklos rezultatus, vis garsiau pateikia jam neparankių klausimų. Štai ir prireikė tokio dėmesį nukreipiančio manevro", - sakė buvęs SSRS vadovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (40)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (199)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (39)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (70)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Orai: ateina tikri šalčiai (32)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (29)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

Įstatymai privertė sukurti verslą (48)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (110)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (52)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį labai saugojau, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (162)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...