aA
Sorcha McAnespy Theresos May „Brexit“ susitarimo pralaimėjimą įvardija vienu žodžiu –„katastrofiškas“. S. McAnespy gyvena netoli Airijos sienos, Omos mieste, kur 1998 m. 29 žmonės žuvo per baisiausią smurto ataką Šiaurės Airijoje per 35 metus, o Th. May nesėkmė bandant patvirtinti susitarimą skaudžiai atsiliepia tokiems žmonėms kaip ji.
Baisiausią smurto ataką išgyvenusio miestelio gyventojai po „Brexit“ balsavimo: tai katastrofa
© AP / Scanpix

Th. May pasiūlymas buvo atmestas dėl vadinamojo „apsidraudžiamojo plano“, kuris numatė, kad Airijos pasienyje nebūtų statoma jokių kontrolės punktų: konservatorių partijos nariai euroskeptikai baiminasi, kad tokiu atveju Jungtinė Karalystė visam laikui įkliūtų į bloko muitų sąjungos spąstus.

„Oksimoroniška yra tai, kad visos šalys nurodė nenorinčios griežtos sienos, tačiau iki įgyvendinamo sprendimo mums dar labai toli“, – teigia 39-erių S. McAnespy, nepriklausoma apylinkės tarybos narė.

Pasak S. McAnespy, Airijos saloje auga susirūpinimas Londone besivystančios „Brexit“ dramos atžvilgiu. Kai kuriems gyventojams nerimą kelia tai, kad Airijos suformuota ES strategija gali priversti Jungtinę Karalystę galiausiai išeiti iš bloko be sandorio – tokia situacija greičiausiai sugrąžintų pasienio infrastruktūrą ir smarkiai sutrikdytų prekybos srautą tarp JK ir Airijos.

„Brexit“ nesėkmės perspektyva – rimta grėsmė, kuri būtų katastrofiška abiejų salų ūkininkams ir rimtai pakenktų vartotojų interesams, – teigia Airijos ūkininkų asociacijos prezidentas Joe Healy. – Lošti iš „Brexito“, kuris ir taip stovi ant prarajos krašto, yra beprotybė.“

ES kompromisas?

Savo mintimis J. Healy dalijosi rengdamasis skristi į Briuselį, kur ketina prašyti skubios pagalbos Airijos ūkininkams; kai kurie pasienio regiono gyventojai ragina ES ir Airiją siekti kompromiso, kad būtų išvengta „Brexito“ be sandorio.

„Manau, Europa turėtų reaguoti ir atlikti savo vaidmenį, jei tikrai nori sėkmingo susitarimo, – tvirtina 46-erių Alastairas Pattersonas iš Kasldergo Tirono grafystėje. – Jeigu Europa nesileis į kompromisus, iš jų pusės tai irgi bus didelė klaida.“

Kol kas jokie ženklai nerodo, kad Airija ruoštųsi keisti numatytą kryptį. Trečiadienį Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney pareiškė, kad šiuo metu „laikas suimti save į rankas“, pridurdamas, kad reikšmingi išėjimo sandorio pakeitimai yra neįmanomi.

Vyriausybės lošimas grindžiamas mažiausiai dviem priežastimis. Pirma, apsidraudžiamojo plano sušvelninimas keltų grėsmę politiniam sutarimui, kuriuo ir paremta ši strategija, potencialiai išlaisvinant jėgas, kurios net galėtų privesti prie Leo Varadkaro mažumos valdymo pabaigos.

Antra, prieš antradienio balsavimą Airijos politikai pripažino, kad galimos trys baigtys: susitarimas būtų priimtas; „Brexit“ įvyktų be susitarimo; JK pasuktų kur kas švelnesnio „Brexito“ link arba visiškai atsisakytų šio projekto. Nors pirmoji galimybė dabar nutolo, o „Brexito“ be sandorio tikimybė išaugo, vis dar negalima atmesti ir trečiosios perspektyvos.

Tuo metu Omoje S. McAnespy nerimauja dėl galimo grįžimo prie pasienio infrastruktūros.

„Dvidešimt metų gyvenau su griežtu pasieniu ir dar dvidešimt metų – be, ir jaučiu, kad puolamas kolektyvinis Šiaurės Airijos žmonių mentalitetas, – teigia S. McAnespy. – Atvirai kalbant, mes ir taip patyrėme per daug sumaišties.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Į Lietuvą atslenkanti šiluma pažers daug nemalonumų: įspėja jau dėl šios nakties žada stiprią audrą, sudėtingiausia situacija Klaipėdoje (1)

„Artimiausiomis dienomis Lietuvoje numatoma didesnė šiluma , tačiau orai bus tokie, kad...

Naujausi duomenys: skelbia, kiek iš viso jau paskiepyta lietuvių išryškėjo miestas lyderis (200)

Dar vakcinacijos nuo koronaviruso infekcijos pradžioje deklaruotas siekis paskiepyti 70 proc....

Jungtinės Karalystės sprendimas suglumino net vakcinologus: pateikit įrodymus Indija pagrasino atsakomaisiais veiksmais (46)

Jungtinės Karalystės vyriausybė susiduria su vis didėjančiu pasipriešinimu dėl atsisakymo...

Teisme aiškėja skandalingi liudijimai apie Gražulį: pripažino, kad tai nėra normalu (217)

Seimo narys Petras Gražulis skambino ir prašė pervesti įvairias sumas į jo padėjėjos...

Zelenskis itin spalvingoje kalboje piešė niūrų tarptautinių santykių vaizdą (11)

Lyderiai, žaidžiantys vienybę ir kemšantys skubaus sprendimo reikalaujančias problemas į...

Pasisako už privalomą vaikų testavimą mokyklose: teoriškai – būtų gerai, jeigu ne viena problema (164)

Mažiau nei prieš mėnesį atsivėrusiose ugdymo įstaigose situacija dėl COVID-19 sudėtingėja....

Dizainerė Ramunė Piekautaitė pristatė naujausią savo drabužių kolekciją: provokuojanti fotosesija įkvėps drąsiems deriniams (33)

Praeitis, kuri yra mano istorija, gali būti suvokiama ir kaip negrąžinamas laikas, bet ir kaip...

Konfliktas su Kinija Lietuvos verslą spraudžia į kampą: valdžios prašo garantijų paskoloms (244)

Lietuvos ir Kinijos diplomatinį ginčą savo kailiu pajutęs ir nuostolius patyręs verslas sako, jog...

8 ankstyvi požymiai, kurie neleis suklysti: jūs įsimylėjote (7)

Net ir didžiausi romantikos priešininkai sutiks, kad meilė yra ta jėga, kuri dažną priverčia...

Transliacija / Delfi diena. Lietuvos ir užsienio svarbiausios naujienos

15:00 Žinios 15:35 Delfi tema 16:00 Žinios 16:30 Dienos interviu 17:00 Žinios 17:30 Delfi tema...