aA
Bagdade keli tūkstančiai protestuotojų antradienį užpuolė JAV ambasadą ir prasiveržė pro jos komplekso išorinę sieną, Irake kilus pasipiktinimui dėl praeitą savaitgalį šalyje surengtų amerikiečių aviacijos smūgių, nusinešusių 25 sukarintų pajėgų narių gyvybes.
Bagdade protestuotojai šturmuoja JAV ambasadą
© AFP / Scanpix

Tai pirmasis kartas per daugelį metų, kai protestuojantys irakiečiai sugebėjo pasiekti JAV ambasadą, esančią sostinės įtvirtintoje Žaliojoje zonoje.

Daugybė vyrų, vilkinčių slepiamųjų spalvų drabužius, ir saujelė moterų žygiavo per patikros postus, paprastai ribojančius patekimą į griežtai saugomą Bagdado „žaliąją zoną“, skanduodami „Mirtis Amerikai“, „Mirtis Izraeliui“, degindami JAV vėliavas ir nešdami plakatus su užrašais, reikalaujančiais uždaryti ambasadą. Irako saugumo pajėgos jiems nekliudė.

„Parlamentas turi išvaryti JAV kariuomenę, kitaip to imsimės mes“, – buvo užrašyta ant vieno iš plakatų.

Demonstrantai mojavo vėliavomis, reikšdami palaikymą „Hashed al Shaabi“ – ginkluotų grupuočių tinklui, kuris iš esmės buvo integruotas į šalies saugumo pajėgas. Jo nariai yra apmokomi ir ginkluojami įtakingo Irako kaimyno Irano.

Protestuotojai taip pat svaidė akmenis ir nuplėšė apsaugos kameras nuo kompleksą juosiančios sienos, nors Irako saugumo pajėgos mėgino demonstrantus nustumti.

Demonstrantams išlaužus komplekso vartus ir patekus į jo teritoriją, ambasadą saugantys JAV jūrų pėstininkai leido ašarines dujas ir sprogdino kurtinamąsias granatas, stengdamiesi išvaikyti minią, nepaisiusią per garsintuvus skelbiamų perspėjimų trauktis nuo pastato.

Sekmadienį mažiausiai 25 kovotojai iš griežtosios linijos „Hashed al Shaabi“ priklausančios grupuotės „Kata'ib Hezbollah“ žuvo per JAV antskrydžius prieš vieną bazę vakarų Irake.

Šios atakos buvo surengtas reaguojant į dažnėjančius raketų paleidimus į Irako bazes, kur dislokuotos JAV pajėgos.

Atsakomybės už šiuos išpuolius niekas neprisiėmė, tačiau saugumo padėties įvertinimą atlikusios JAV priėjo išvadą, kad už atakas visų pirma atsakinga „Kata'ib Hezbollah“.

JAV valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo teigimu, antskrydžiai siunčia žinią, kad Vašingtonas netoleruos Irano veiksmų, keliančių pavojų amerikiečių gyvybėms.

Teherano remiama Irako grupuotė pirmadienį pažadėjo atkeršyti už JAV smūgius Irake ir Sirijoje, per kuriuos žuvo 25 kovotojai ir dar dešimtys buvo sužeisti. Ta operacija ir pažadai atkeršyt sukėlė susirūpinimą dėl naujų potencialių atakų, galinčių sukelti grėsmę Amerikos interesams regione.

JAV antskrydžiais pasipiktino tiek ginkluotos grupuotės, tiek Irako vyriausybe, pareiškusi, kad persvarstys savo santykius su Vašingtono vadovaujama koalicija. Toks pareiškimas Bagdade nuskambėjo pirmą kartą nuo to laiko, kai buvo pasiektas susitarimas dėl dalies amerikiečių pajėgų tolesnio dislokavimo šalyje. Irakiečių valdžia pavadino ataką šalies suvereniteto „šiurkščiu pažeidimu“.

Per pirmadienį surengtą posėdį, iš dalies transliuotą per televiziją, Irako premjeras Adelis Abdul Mahdi pareiškė savo kabineto nariams, kad mėgino sustabdyti JAV operaciją, tačiau amerikiečių pareigūnai „primygtinai reikalavo“ ją įvykdyti.

Pasak JAV kariuomenės, „tikslūs gynybiniai smūgiai“ buvo suduoti penkioms „Kata'ib Hezbollah“ Irake ir Sirijoje. Ši grupuotė, nesusijusi su Libano islamistų judėjimu „Hezbollah“, veikia kaip dalis valdžios toleruojamų sukarintų organizacijų, kartu vadinamų „Liaudies mobilizacijos jėgos“. Daugelį šių grupuočių remia Iranas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
1.8000

Top naujienos

Po vaiko priežiūros atostogų – kova dėl buvusios darbo vietos: darbdavys apsukriai dalijo pažadus (80)

Po vaiko priežiūros atostogų į darbą „Lietuvos pašte“ grįžusi moteris sužinojo, kad...

Beveik 2 mlrd. eurų klausimas: kaip įtikinti Briuselį, kad mes vis dar vargšai (224)

1,874–1,898 mrld. arba apie 270 mln. eurų per metus mažiau Lietuvai – taip atrodo planuojamas...

Paaiškėjo daugiau tragedijos detalių: pirmosios nelaimės versijos ir kur su 13-mete dukra skrido Kobe Bryantas? paskelbtos katastrofos foto (80)

Krepšinio pasaulyje - gedulas. Sekmadienį visus sukrėtė žinia, jog sraigtasparnio avarijoje žuvo...

Laukia lietus, debesys ir permainingi orai

Šiandien Lietuvos orus lems artėjančio Atlanto ciklono pietrytinis pakraštys. Bus debesuota,...

Tragiška žinia apie Bryanto žūtį sukrėtė pasaulį: dėl jo pradėjome žaisti krepšinį žuvo ir 13-metė dukra (650)

Krepšinio bendruomenę sukrėtė tragiška žinia. Sraigtasparnio avarijoje JAV žuvo legendinis...

Sabonio trigubas dublis neišgelbėjo „Pacers“ ekipos mūšyje su „Blazers“ (11)

Domantas Sabonis gimtajame Portlande surengė įspūdingą pasirodymą, tačiau jo atstovaujama...

Riebalai nestorina, o jų mityboje tikrai reikia: dietistė Kurpienė patarė, ką valgyti kuo dažniau (14)

Be abejonės, riebalų mūsų organizmui reikia. Ypač žiemą norisi valgyti kuo riebiau ir sočiau....

Kobe Bryanto bei jo dukters žūtis sukrėtė ir Lietuvą: prašau, pasakykite, kad juokaujate (16)

Sekmadienį pasaulį apskriejo siaubinga žinia – sraigtasparnio avarijoje žuvo 41-erių legendinis...

Los Andžele išdalinti „Grammy“: po nuvilnijusio skandalo ceremonija pažėrė siurprizų, tarp nominantų – 3 lietuviai (7)

Los Andžele naktį iš sekmadienio į pirmadienį (Lietuvos laiku) vyko svarbiausias muzikinio...

The Economist

Harry, Meghan ir Marksas (1)

Sasekso prekės ženklas – didžiausias iki šiol monarchijai kilęs pavojus.