aA
Žurnalistas Arkadijus Babčenka savo paskyroje socialiniame tinklalapyje „Facebook“ išpublikavo informaciją apie suplanuotą pasikėsinimą, kurio jam pavyko išvengti, pačiam atlikus tyrimą.
Arkadijus Babčenka
© AFP / Scanpix

Žurnalistas tvirtina, kad „Rusija vienu metu rengė du tarptautinio terorizmo aktus dviejose nepriklausomose valstybėse“. Vienas iš jų (planuotas) Vilniuje.

„Na štai ir viskas. Ši epopėja baigta. Borisas Germanas pripažino savo kaltę, sutiko tartis su tyrėjais ir sulaukė savo bausmės. Šiandien baigiasi ir teismo skirtas mėnesio moratoriumas neskelbti susitarimo sąlygų. Padėtas taškas. Dabar galima kalbėti. Ukrainos saugumo tarnyba gali operuoti tik tuo, kas yra šios konkrečios bylos rėmuose. Manęs tokie apribojimai nesaisto, tad galiu pasakoti tai, ką sužinojau, atlikęs tam tikrus veiksmus“, – rašo A. Babčenka.

Žurnalisto nuomone, pasikėsinimo pretekstu galėjo tapti jo domėjimasis „Vladimiro Putino virėjo“, rusų verslininko Jevgenijaus Prigožino veikla. Savo straipsnyje A. Babčenka pateikia laišką, kurį, jo teigimu, atsiuntė bičiulis, pabėgėlis, politinis emigrantas, aktyvus opozicinio judėjimo dalyvis, gyvenantis užsienyje.

Remdamasis šiuo laišku, jis daro išvadą, kad buvo planuota dar viena žmogžudystė, tik ne Ukrainoje, o Vilniuje, kur kasmet vyksta Laisvosios Rusijos forumas.

„Esu nuolatinis Laisvosios Rusijos forumo dalyvis. Remiantis gauta informacija, būtent mano vizito Vilniuje metu ir buvo suplanuota mane likviduoti. Tačiau būdamas Londone gavau informacijos iš savo pažįstamo, kad užsakyta mano žmogžudystė. Pažįstamas, kaip ir aš, gyvena su politinio pabėgėlio statusu. (Metai, data) jis viešėjo su dalykiniu vizitu Vilniuje, ten susitiko su Ukrainos piliečiu D., kuris laikinai gyvena Vilniuje. Susitikime D. papasakojo, kad jį susirado tarpininkai iš Ukrainos ir pasiūlė 3 500 JAV dolerių už mano likvidavimą. D. sulaukė skambučio (metai, data), jam taip pat pranešė, kad aš būsiu Vilniuje (metai, data), o tuo metu apie tai galėjo žinoti tik labai ribotas skaičius asmenų.

Pilietis D. nesutiko vykdyti užsakymo, tik pabijojo iš karto kreiptis į policiją ir nutarė geriau papasakoti mano pažįstamam, kad šis perduotų man. Pateikiau oficialų pareiškimą Didžiosios Britanijos policijai, pranešiau MI 5, mano pažįstamas irgi pateikė atitinkamą pareiškimą. Iš karto buvo pradėta operatyvinė veikla, Jos Didenybės specialiosios tarnybos susisiekė ir ėmė bendradarbiauti su Lietuvos respublikos specialiosiomis tarnybomis. (Metai, data) ryte atskridau į Vilnių, mane iš karto prie išėjimo iš lėktuvo pasitiko Lietuvos specialiųjų tarnybų atstovai, o aš pateikiau jiems visus būtinus parodymus ir paaiškinimus. Vakare Lietuvos specialiosios tarnybos sulaikė ir apklausė pilietį D., paskui jį paleido. Nežinau nieko, ką D. sakė per apklausą. Atrodytų, taip man buvo užtikrintas tam tikro lygio saugumas, tačiau po to nutiko įvykis su mano kolega Arkadijumi Babčenka“, – rašoma laiške.

Ukrainos pilietis D. gavo užsakymą jį nužudyti, kai jis turėjo atvykti į Vilnių. Gegužės 26-ąją. Užsakymas gautas prieš tris savaites, t. y. maždaug tuo pat metu, kaip ir užsakymas Cimbaliukui nužudyti mane. Mano pažįstamas pateikė pareiškimą MI 5 anksčiau, nei paaiškėjo apie mano inscenizavimą. Tai yra jis niekaip negalėjo apie tai žinoti ir, savaime suprantama, niekaip negalėjo panaudoti šios temos tariamai savo reklamai. Jis iki šiol nenori viešinti savo pavardės. Bet tai žinomas žmogus. Šią bylą tiria MI 5“, – teigia A. Babčenka.

„Šalia žmogžudystės paleidžiamas dėmesį nukreipiantis gandas apie „Islamo valstybės“ teroro išpuolius Kijeve. Tai pačiai dienai planuojama dar vieno žmogaus, rusų opozicionieriaus, pabėgėlio žmogžudystė Vilniuje. Vykdytojas irgi renkamas Ukrainoje. Jiems tai svarbu – kad pėdsakai vestų į Ukrainą. Greičiausiai užsakymą davė ne Germanas“, – spėja A. Babčenka.“

Jis priminė, kad Rusija ruošė masinius teroro aktus visoje Ukrainoje.

Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovė spaudai Aurelija Katkuvienė Eltai sakė negalinti nei patvirtinti, nei paneigti tokios informacijos. „Nei teigiame, nei neigiame - nekomentuojame šitos temos. Tiek visos operacijos, tiek mūsų objektai, tiek tyrimas – slapti, tai nieko negalime komentuoti“, – sakė VSD atstovė.

2018 m. kovo 29 d. žiniasklaidoje pasirodė informacijos apie tai, kad nežinomi asmenys šovė į A. Babčenką jo bute Kijeve, o žurnalistas mirė pakeliui į ligoninę.

Kitą dieną paaiškėjo, kad pasikėsinimas buvo inscenizacija – žurnalistas atėjo į trumpą spaudos konferenciją UST ir Ukrainos generalinėje prokuratūroje.

V. Hrycakas pareiškė, kad tikrą žmogžudystę užsakė Rusijoje, o norint sučiupti organizatorius, buvo imtasi masinės apgavystės. Vienas iš tikėtinų žmogžudystės organizatorių – Borisas Germanas, jį suėmė.

Rugpjūčio 2 d. jis prisipažino kaltas. Birželio 1 d. generalinis prokuroras Jurijus Lucenka pranešė, kad teisėsaugininkai gavo 47 asmenų sąrašą, kuriuos neva planavo likviduoti Rusijos specialiosios tarnybos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl iš tėvų atiminėjami vaikai ir ko imsis opozicija po dar vieno patirto fiasko Seime? (178)

Ar tikrai įgyvendinama vaiko teisių apsaugos reforma padės vaikams? Kas kaltas, kad vaikai iš...

Vilniuje vyksta masiniai patikrinimai – fiksuoja perpildytas grupes ir nelegalius darželius (116)

Nelegaliai veikiantys darželiai ir daugiau nei dvigubai viršijamos vaikų grupių normos – tokius...

Linas Kojala. Britų taksistas man paaiškino, kodėl įvyko Brexit (127)

„Klausyk, kiek tavo šalyje gyvena žmonių? Trys milijonai? Jungtinėje Karalystėje – beveik...

Skelbiama apie aptiktus nužudyto žurnalisto Khashoggi palaikus, „Skynews“ šaltiniai pateikė dar šiurpesnių detalių papildyta 15.20 (262)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

Nė neįtartum, kad Laimė kovoja su sunkia liga: pirmuoju vėžio ženklu sunkiai patikėjo (1)

75 – erių metų Laimė Regina iškart pakeri savo optimizmu ir elegancija. Klausantis...

Petrauskienė nušalina laikinąjį UPC vadovą, planuojama Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžių įstaigų pertvarka (2)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė nušalina laikinąjį Ugdymo plėtotės centro...

Per plauką nuo didelės nelaimės: kelyje Kaunas-Marijampolė-Suvalkai apvirto vilkikas su dujų pilna cisterna

Antradienį, 15.08 val., ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą apie nelaimę Kalvarijos sav., kelio...

„Rolls-Royce“ lietuviams atvežė savo pirmąjį SUV: kainuoja 300 tūkst. eurų, bet klientams negana (121)

Dar prieš penkmetį „Rolls-Royce “ prisiekinėjo, kad visureigio neturės. Prieš porą metų...

Robertas Kalinkinas: etatiniai raudono kilimo lankytojai labai gaili pinigų drabužiams (8)

Šį antradienio vakarą gyvenimo būdo laidoje „Nuo... Iki...“ dizaineris Robertas Kalinkinas...

„Ikea“ laiko veltui negaišta: jau nuo spalio taikosi į kalėdinių prekių pirkėjus įvertinkite kalėdinę kolekciją (23)

Nors atrodo, kad Kalėdos dar negreit, tačiau didieji prekybos tinklai pasiraitoję rankoves jau...