Azerbaidžane vyksta parlamento rinkimai
© AFP/Scanpix
Rinkimus stebi apie 2 000 vietinių ir 1 291 užsienio stebėtojų.

Azerbaidžano centrinės rinkimų komisijos (CRK) pirmininkas Mazachiras Panachovas pranešė, kad rinkimų procesas bus atviras, vyks ką tik balsus atidavusių rinkėjų apklausa.

"Pagal įstatymus rinkimų komisijos dirbs iki 19 valandos, paskui iškart bus pradėti skaičiuoti balsai", - sakė CRK pirmininkas spaudos konferencijoje, kuri sekmadienį ryte vyko komisijos informaciniame centre. Pasak jo, pirmieji rezultatai paaiškės dar prieš vidurnaktį.

Demokratinių permainų pradžia

Vienas Azerbaidžano opozicinio bloko "Azadliq" (Laisvė) vadovų, "Musavat" partijos pirmininkas Isa Gambaras mano, kad šalyje vykstantys parlamento rinkimai yra esminių demokratinių pertvarkymų pradžia.

"Žinau, kad bet kuriuo atveju šiandien Azerbaidžane prasideda esminės demokratinės permainos. Netrukus visi tuo įsitikins", - sakė I.Gambaras žurnalistams sekmadienį, atidavęs balsą vienoje rinkimų apylinkių.

Bloko lyderis išreiškė įsitikinimą, kad rinkimus laimės jo atstovaujamas opozicinis blokas "Azadliq".

"Be jokių abejonių, rinkėjai balsuos už "Azadliq" bloko kandidatus", - pabrėžė jis.

Policija paleido opozicijos veikėją

Azerbaidžano teismas į laisvę paleido vienos opozicijos partijos rinkimų kampanijos organizatorių, kuris tris dienas buvo uždarytas už trukdymą policijai, sekmadienį šalyje prasidėjus istoriniams parlamento rinkimams pranešė jo partija.

Prezidento Ilhamo Alijevo oponentai sakė, kad Demokratų partijos rinkimų kampanijos organizatoriaus Faramazo Džavadovo sulaikymas aiškiai rodo, jog policija yra pasirengusi sutrukdyti opozicijai ir siekia sužlugdyti teisingus rinkimus.

"Džavadovas buvo areštuotas nelegaliai, todėl jis apskundė savo sulaikymą teismui. Teismas sutiko patenkinti jo skundą ir jis buvo paleistas", - sakė Demokratų partijos pirmininko pavaduotojas Sardaras Džalaloglu.

Policijos atstovas spaudai sakė, kad F.Džavadovas buvo sulaikytas už trukdymą policijai, kai ji, gavusi informacijos apie nelegaliai laikomus ginklus, ketvirtadienį darė kratą jo biure.

Iš Azerbaidžano išsiųsti 16 Ukrainos stebėtojų

Sekmadienį ryte iš Azerbaidžano buvo išsiųsti 16 Ukrainos stebėtojų", - pranešė Ukrainos televizija "5-asis kanalas". Azerbaidžano parlamento rinkimų stebėtojai iš Ukrainos buvo išsiųsti iš šalies respublikos valdžiai nusprendus, jog jie yra "nepageidaujami asmenys", pranešė žurnalistams laikinasis Ukrainos reikalų patikėtinis Azerbaidžane Ihoris Kizima.

Stebėtojai buvo sulaikyti šeštadienį. Tarp jų - Tarptautinio demokratijų instituto direktorius Serhijus Taranas ir partijos "Metas" politinės tarybos narys Jevhenijus Zolotariovas.

"Mus pavedėjo į šalį. Susidarė tokia didelė ukrainiečių, kurie jau anksčiau buvo Azerbaidžane, grupė... Paskui vyko kratos. Jie nerašė jokių aktų ir neaiškino, kodėl taip elgiasi. Likusių sulaikytųjų anksčiau niekada nesu matęs. Jie neturi nieko bendra su manimi, ir, kaip supratau pasikalbėjęs su

Zolotariovu, su partija "Metas", - pareiškė S.Taranas. Jis pabrėžė, kad į Azerbaidžaną atvyko opozicinės "Musavat" partijos pakviestas.

Tuo tarpu Azerbaidžano ambasados Ukrainoje atstovas spaudai Atešas Girchijevas pareiškė, jog A.Tarano ir J.Zolotariovo vizitą į Baku laiko kišimusi į Azerbaidžano vidaus reikalus.

Opozicija pareiškia apie gausius balsavimo pažeidimus

Vienas iš Azerbaidžano opozicinio bloko "Azadliq" ("Laisvė") lyderių, Liaudies fronto partijos pirmininkas Ali Kerimlis teigia, kad blokas turi informacijos apie gausius balsavimo procedūros pažeidimus. "Mes turime informacijos apie daugybę pažeidimų. Bet iki 20 valandos rinksime informaciją, o poryt surengsime mitingą. Priklausomai nuo to, kaip baigsis rinkimai, parinksime šūkius. Jei bus užfiksuota masinių

klastočių, būtinai reikalausime anuliuoti rinkimų rezultatus", - sakė A.Kerimlis žurnalistams sekmadienį, atidavęs balsą vienoje Baku rinkimų apylinkių.

Pasak jo, "jei pažeidimų pasitaikys atskirose apygardose, mes juos ginčysime teismine tvarka. O jei rinkimai vyks normaliai, mūsų mitingai bus teorinio pobūdžio".

Opozicija gali nepripažinti Azerbaidžano parlamento rinkimų rezultatų

Opozicinio rinkimų bloko "Azadliq" rinkimų štabo vadovas Panachas Guseinovas abejoja sekmadienį vykstančių Azerbaidžano parlamento rinkimų teisingumu ir pareiškia, kad opozicija gali jų nepripažinti.

"Jau dabar galima reikšti nuomonę, jog šių rinkimų nepripažins "Azadliq" bloko atstovai", - pareiškė jis spaudos konferencijoje Baku sekmadienį.

"Mes turime kompiuteriu apdorotus 5947 teisės pažeidimus. Jų specifika, taip pat plati geografija duoda pagrindo manyti, jog šios klastotės suplanuotos ir vykdomos centralizuotai", - pareiškė P.Guseinovas.

Pasak jo, "Azadliq" atstovų užfiksuotus pažeidimus galima skirstyti į 25 rūšis". Jis paminėjo, kad kai kuriems atstovams trukdoma stebėti rinkimus, nematomas rašalas balsavusių rinkėjų pirštams žymėti kai kur buvo pakeistas lengvai nuplaunamu skysčiu ir pan.

"Jau dabar, nelaukiant rinkimų rezultatų, galima kalbėti apie Azerbaidžane įvykusius pačius skaidriausius suklastotus rinkimus", - sakė P.Guseinovas.

Tuo pat metu jis pranešė, kad "Azadliq" sulauks oficialių rinkimų rezultatų, ir pirmadienį apie 12 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku paaiškės preliminari opozicinio bloko nuomonė.

Šalies prezidento administracijos politinių tyrimų skyriaus visuomeninio politinio sektoriaus vedėjas Fuadas Achundovas anksčiau opozicijos pareiškimus apie rezultatų klastojimą pavadino nepagrįstais.

Pasak jo, tokiais pareiškimais Azerbaidžano opozicija "kopijuoja revoliucines technologijas, kurios parengtos užsienyje ir skirtos Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalims - kaltina valdžią pažeidimais provokuojant žmones pradėti demonstracijas".

"Valdžia labiau nei kiti suinteresuota rinkimų demokratiškumu, nes visos užsienio ir vietos sociologų apklausos rodo, kad valdančioji "Eni Azerbaidžan" partija keleriopai lenkia ne tik "Azadliq" bloką, bet ir visą opoziciją kartu paėmus", - pabrėžė F.Achundovas.

15 valandos duomenimis (13 val. Lietuvos laiku), Azerbaidžano parlamento rinkimuose balsavo 1 mln. 496 713 žmonių, arba 32,8 proc. rinkėjų, pranešė korespondentas iš Centrinės rinkimų komisijos informacinio centro, paskelbusio šiuos duomenis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (37)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (266)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (704)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (33)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (621)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (36)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (2)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (339)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Tiesioginiame eteryje – Justino Jankevičiaus akibrokštas (11)

Sekmadienio vakarą pramogų pasaulio atstovai susirinko į apdovanojimus „Žmonės 2018“.