aA
Austrijos vyriausybė trečiadienį pareiškė, kad nepasirašys pasaulinio susitarimo, kuriuo siekiama skatinti saugią ir tvarkingą migraciją, ir pabrėžė, kad yra susirūpinusi dėl nacionalinio suverenumo išsaugojimo.
Sebastianas Kurzas
© Reuters / Scanpix

Tokiu būdu Austrija pasekė Vengrijos, kuri taip pat siekia išvengti šio susitarimo, pavyzdžiu.

Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas vadovauja koalicinei vyriausybei, kurią praėjusį gruodį sudarė jo centro dešinioji Liaudies partija su nacionalistine prieš imigraciją pasisakančia Laisvės partija. Šį pusmetį Europos Sąjungai pirmininkaujanti Austrija pavertė migrantų srauto sustabdymą vienu Bendrijos prioritetų.

Teisiškai neįpareigojanti Pasaulinė saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos sutartis ( Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration ) buvo paruošta liepos mėnesį, tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms. Oficialiai ji turėtų būti patvirtinta gruodžio 11–12 dienomis Marakeše.

S. Kurzas ir vicekancleris Heinzas-Christianas Strache pareiškė, kad Austrija nepasirašys šio dokumento ir nesiųs į Maroko sostinę savo atstovo . Kaip vieną iš tokio savo sprendimo priežasčių jie įvardino būgštavimus, kad sutartis gali sumažinti takoskyrą tarp legalios ir neteisėtos migracijos.

„Yra keletas punktų, kuriuos vertiname kritiškai, ir baiminamės dėl pavojaus mūsų nacionaliniam suverenitetui“, – pareiškė S. Kurzas, cituojamas naujienų agentūros „Austria Press Agency“.

„Migracija nėra ir negali tapti žmogaus teise, – pridūrė Laisvės partijos lyderis H.-Ch. Strache. – Negali būti, kad kas nors gautų migracijos teisę dėl klimato ar skurdo.“

2016 metų rugsėjo mėnesį visos 193 Jungtinių Tautų narės, įskaitant prezidento Baracko Obamos vadovaujamas Jungtines Valstijas, priėmė deklaraciją, kurioje sakoma, kad nė viena valstybė negali susitvarkyti su tarptautine migracija savarankiškai. Jos susitarė pradėti procesą, kurį vainikuotų pasaulinės sutarties pasirašymas 2018 metais.

Tačiau praėjusį gruodį Jungtinės Valstijos paskelbė, kad nutraukia dalyvavimą derybose dėl šios sutarties, pareiškusios, kad daugybė joje numatytų nuostatų „neatitinka JAV imigracijos ir pabėgėlių politikos“, kurios laikosi prezidento Donaldo Trumpo administracija.

Liepos mėnesį Vengrija taip pat pranešė apie savo pasitraukimą iš šio proceso.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto sakė, kad ši sutartis prieštarauja jo šalies interesams. Nors ja siekiama keleto gerų tikslų, pavyzdžiui, kovoti su žmonių kontrabanda, tačiau bendrai migracija sutartyje yra apibrėžiama kaip nesustabdomas ir teigiamas reiškinys, kurį neva reikia palaikyti, pridūrė jis.

Sutartimi iš viso siekiama 23 tikslų, turinčių padėti suvaldyti migraciją stiprinant šalių bendradarbiavimą. Joje numatyta visa virtinė priemonių šiems tikslams pasiekti – nuo techninių, tokių kaip galimybė perkelti migrantų darbo užmokestį, iki sulaikomų migrantų skaičiaus mažinimo.

Austrijos vidaus reikalų ministras Herbertas Kicklis sukritikavo, jo žodžiais, tokį „beveik neatsakingą ir naivų migraciją palaikantį toną“.

Ministro teigimu, lieka „paprasčiausiai neaišku, ar šis paktas, jeigu prie jo prisijungsime, kaip nors ir kada nors nepadarys įtakos mūsų teisės aktų visumai aplinkiniais keliais“.

Tačiau Austrijos opozicija sukritikavo tokį vyriausybės sprendimą.

Briuselyje Europos Komisijos atstovė spaudai Natasha Bertaud pareiškė apgailestaujanti dėl tokio Austrijos sprendimo ir sakė iš Vienos lauksianti daugiau paaiškinimų.

„Liekame įsitikinę, kad migracija yra pasaulinis iššūkis, todėl rezultatų duos tik pasauliniai sprendiniai ir pasaulinis pasidalijimas atsakomybe“, – sakė ji per spaudos konferenciją.

Tuo metu didelę įtaką ES turinti Vokietija patvirtino, kad palaiko šį paktą. Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Raineris Breulis šią sutartį pavadino „būtina ir svarbia“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (192)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (71)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (18)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Kaune vaikus sužalojusį agresyvų girtą „Volvo“ vairuotoją teko surakinti ir paklupdyti į ligoninę išvežti trys vaikai

Šeštadienį Kauno pakraštyje, Vaišvydavoje, Didžiojoje g., kaktomuša susidūrė visureigis...

Į Lietuvą veržiasi šaltis ir sniegas – gruodžio mėnuo bus kitoks nei įprasta (32)

Nors ruduo dar nesibaigė, daugeliui smalsu, kokia laukia žiema. Kai kurių klimatologų teigimu,...

Nuostabaus grožio šalyje laukiamas kiekvienas lietuvis: vietiniai mus myli, todėl vaišina ir negaili pagyrų (10)

Vargu ar rastume abejingą Gruzijai keliautoją. Ši šalis apdovanota gamtos bei kultūros, ji pilna...

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (57)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas (15)

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Kodėl „Porsche“ užvedimo spynelę montuoja kairėje vairo pusėje? (16)

Jei jūsų automobilis vis dar turi užvedimo spynelę, kurioje vairo pusėje ji yra? Spėtume, kad...