Europos Komisija praėjusį kovą patvirtino Pakšo AE plėtros projektą, kuris bus įgyvendinamas Rusijai ir Vengrijai pasirašius tarpvyriausybinę sutartį dėl 10 mlrd. eurų ilgalaikės paskolos šiam projektui finansuoti.

Pakšo AE yra vienintelė branduolinė jėgainė Vengrijoje, patenkinanti maždaug 40 proc. šalies elektros energijos poreikių.

„Dėl mūsų gamtos, mūsų aplinkosaugos ir unikalaus mūsų kraštovaizdžio mes privalome stoti į šią Dovydo ir Galijoto kovą“, – sakoma ministrės Elisabeth Koestinger pareiškime, kuriame patvirtinta, kad šalis kreipėsi į ETT.

„Branduolinei energijai neturi būti vietos Europoje. Nė per centimetrą neužleisime šios pozicijos!“, – pridūrė ji.

Europos Komisija nusprendė, kad projektas atitinka ES reikalavimus dėl valstybės dotacijų, tačiau Austrija tai bando užginčyti.

Austrijos aplinkosaugininkai džiaugiasi naujosios centro dešiniųjų vyriausybės sprendimu imtis teisinių veiksmų, kuriuos žadėjo praėjusių metų pabaigoje valdžios netekę socialdemokratai.

1982 metais pradėjusioje veikti Pakšo AE įrengti keturi rusiški VVER tipo branduoliniai reaktoriai, kurių bendra galia yra 2000 megavatų. 2009 metais Vengrija nusprendė pastatyti dar du reaktorius.

Šių reaktorių statyba numatyta 2014 metais Vengrijos dešinių pažiūrų premjero Victoro Orbano ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasirašytoje sutartyje.

Darbus turėtų atlikti Rusijos valstybinės branduolinės energetikos korporacija „Rosatom“. Pastačius papildomus du reaktorius Pakšo AE produktyvumas turėtų išaugti daugiau nei dvigubai.

Vengrijos opozicija kritikavo sprendimą perduoti projekto vykdymą „Rosatom“, nesurengus viešo konkurso.

2015 metais Vengrijos parlamentas balsavo už tai, kad sandorio detalės būtų įslaptintos 30 metų. Premjero V. Orbano vadovaujama partija „Fidesz“ tuomet teigė, kad tai būtina padaryti dėl „nacionalinio saugumo priežasčių“. Tačiau kritikai sako, kad taip siekiama nuslėpti korupciją.

Austrija pasisako prieš branduolines jėgaines nuo praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigos.

2015 metais Viena apskundė ES sprendimą suteikti dotacijų atominės elektrinės „Hinkley Point C“ statyboms Didžiojoje Britanijoje, sakydama, kad branduolinė energija yra neracionali ir kelia didelį pavojų.