aA
Jungtinei Karalystei, Europai ir Jungtinėms Valstijoms išdrįstant pasvajoti apie pandemijos nualintų savo ekonomikų atvėrimą ir atgaivinimą, kitoje pasaulio pusėje pasigirsta teorinių pamąstymų, esą užgniaužta paklausa paskatins spartų atsigavimą.
Australija demonstruoja pasauliui, kaip gali atrodyti atsigavimas po pandemijos
© AFP / Scanpix

Australijos ir Naujosios Zelandijos sėkmingos pastangos suvaldyti COVID-19 – išskyrus atskirus protrūkius – pagerino namų ūkių ir verslo nuotaikas, sukėlė pagyvėjimą veikloje ir įdarbinimo sferoje bei padėjo pamatus tvariam atsigavimui.

Vakcinacijai įsibėgėjus išsivysčiusiame pasaulyje, sugrįžimo į normalų gyvenimą perspektyva sušvinta horizonte ir žadina viltį.

Australijos ir Naujosios Zelandijos namų ūkiai finansiškai jaučiasi tvirtai, visų pirma, dėl vyriausybės dosnumo ir apribotų galimybių išlaidauti per karantinus. Tai paskatino australus ir Naujozios Zelandijos gyventojus atidėti ir taupyti lėšas, atlaisvinant erdvės vartojimui.

„Didelio masto fiskalinės paskatos kartu su išorinių išlaidų internalizacija Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje pakurstė staigų namų ūkių išlaidų pagyvėjimą, - sakė „Bloomberg Economics“ ekonomistas Jamesas McIntyre‘as (Sidnėjus). – Kylančios aktyvų kainos suteikia papildomą impulsą. Bet fiskalinėms paskatoms pasibaigus ir vėl atsivėrus sienoms, atsigavimas gali susilpnėti abiejose ekonomikose.“

Australai labai greitai savo namų puodus ir keptuves iškeitė į valgymą restoranuose bei kavinėse, vos tik šie atsidarė jų miestuose. Pietaujančiųjų ir vakarieniaujančiųjų mieste toliau daugėja, ypač panaikinus maitinimo įstaigų ploto ribojimus.

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas praėjusią savaitę paskelbė planą švelninti suvaržymus keliais etapais per artimiausius keturis mėnesius. Šalyje karantinas galioja nuo sausio pradžios, o pagal B. Johnsono planą parduotuvės, kirpyklos ir barai duris atvers ne anksčiau kaip balandžio 12 d. Tačiau Anglijos centrinio banko politikos formuotojai atsargiai vertina galimo švaistymosi pinigais prognozes.

Pagal B. Johnsono planą vyriausybės rekomendacijos žmonėms ir toliau, kur įmanoma, dirbti iš namų galios bent iki birželio. Jungtinė Karalystė paskiepijo 28 iš šimto žmonių, Jungtinės Valstijos – 20, o Vokietija – tik šešis, rodo „Bloomberg COVID-19 Vaccine Tracker“ duomenys.

Naujoji Zelandija, kuri pirmauja pasaulyje pagal viruso suvaldymo mastą, laikosi panašios pozicijos dėl grįžimo į darbą, šalies įstaigoms iš esmės grįžus prie įprasto ritmo.

Visi, nuo Naujosios Zelandijos gyventojų ir australų iki singapūriečių bei kanadiečių naudojasi rekordiškai žemomis palūkanų normomis ir mėgina įžengti į nekilnojamojo turto rinką arba išplėsti joje savo pozicijas. To ir buvo tikimasi iš švelnesnės pinigų politikos.

Tačiau Naujoji Zelandija taip pat perspėja: gyvenamųjų namų statyba sausį, palyginti su ankstesniais metais, šoktelėjo 19 proc., ir centrinis bankas jau grąžina ribojimus, siekdamas suvaržyti rizikingesnį skolinimą investuotojams. Australija šiuo metu, regis, yra patenkinta tuo, kad gali leisti savo kiek mažiau įkaitusiai rinkai suktis.

Ketvirtadienį įvykiai pasisuko vėl nauja vaga, kai Naujosios Zelandijos vyriausybė paskelbė reikalausianti iš centrinio banko atsižvelgti į šėlstančias būstų kainas nustatant palūkanų normas.

Praėjusią savaitę mirčių nuo COVID-19 skaičius JAV pasiekė beveik pusę milijono, ir tai tik sustiprino suvokimą, kaip svarbu susigrąžinti gyvenimą į įprastas vėžes. JAV prezidentas Joe Bidenas pabrėžė šį kontekstą prieš ceremoniją su degančiomis žvakėmis Baltuosiuose rūmuose.

„Per šios pandemijos metus amerikiečių mirė daugiau nei iš viso jų žuvo per Pirmąjį, Antrąjį pasaulinius karus ir Vietnamo karą“, - pareiškė jis.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
2.1429

Top naujienos

Lietuvė išpasakojo, kaip Danijoje veikia „koronapaso“ sistema: prireikia ir grožio salone, ir bare

Lietuva dar tik svarsto įsivesti galimybių pasą, kuris leistų plačiau atsiverti kai kuriems...

„Popierinis“ kelias ir tiltas grasina namų griovimais Balsiuose: gyventojai nė nebegali užsiimti remontu

Balsių bendruomenės sukilusios dėl planuojamo naujo kelio ir tilto, kuris turėtų sujungti...

ES svarsto „pertvarkyti“ pasaulinius finansus

Naujieji Europos Sąjungos tvarių investicijų klasifikavimo standartai pakeis tai, kaip veikia...

Egipte atostogaujantys tautiečiai dėl šios vietos eina iš proto: čia darytos nuotraukos kelia pavydą likusiems Lietuvoje (236)

Pati gražiausia, pati romantiškiausia, geriau niekur nerasite – taip Egipte, Hurgados kurorte...

Susitikti pasiūliusiam Zelenskiui – Putino atsakas papildyta (374)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Ukrainos lyderis „bet...

Vėsesni orai vilniečių neišgąsdino: prisėsti lauko kavinėse beveik nėra kur (182)

Ketvirtadienį po ilgos pertraukos duris vėl atvėrė lauko kavinės . Nors sostinėje orai labai...

Didžiulis ciklonas sujauks planus: lietus vietomis maišysis su snaigėmis, galima kruša (2)

Šiandien ir savaitgalio dienomis Lietuvos orus lems didžiulis ciklonas. Mūsų kraštas pateks į...

Varžytinėse parduodami verslininko Šikštos namai Valakupiuose ir sodyba Trakuose (122)

Praeityje išgarsėjusio verslininko ir vadybininko Arūno Šikštos turtas parduodamas...

JAV karininkas įspėja dėl Rusijos ir Kinijos: vyksta precedento neturinti plėtra (279)

Aukšto rango Jungtinių Valstijų kariuomenės pareigūnas, susijęs su JAV branduoliniu...

Andrius Užkalnis | D+

Iššifruoti Rusiją. „Banditų Peterburgas“: rekomenduoju vis dar nesuprantantiems Rusijos (5)

Niekur kitur pasaulyje kriminalinės tematikos dainos nėra atskiras muzikos žanras, tik Rusijoje ....