Vokietijos Bavarijos žemės valdovas iš tikrųjų galėjo ir nebūti išprotėjęs, kaip kad tvirtino jį nuo sosto pašalinę sąmokslininkai. Kvaištelėjęs Bavarijos karalius Liudvikas, dar vadintas Pasakų karaliumi, geriausiai žinomas dėl pasakų pilies, kurią pastatė Noišvanšteine, skelbia „The Telegraph“.
© AP/Scanpix

Dabar teigiama, jog greičiausiai karalius buvo sveiko proto. Tai atskleidė naujausio tyrimo rezultatai.

Garsėjęs ekscentrišku elgesiu ir aistra leisti pinigus (dėl to iki ausų įklimpo į skolas), Bavarijos karalius Liudvikas II 1886 metais sosto neteko – o neteko specialistų komandai, vadovaujamai psichiatro Bernhardo von Guddeno, paskelbus jį netinkamu valdyti arba neveiksniu.

Specialistai, rengdami išvadas rėmėsi tokiais aspektais, kaip neįprastas elgesys, pavyzdžiui, reikalavimas valgyti lauke bet kokiomis oro sąlygomis bei pinigų švaistymas grandiozinėms pilims.

Tokį elgesį interpretavę kaip psichikos ligą, B. von Guddenas ir jo komanda nustatė, jog „Dėl diagnozuotos ligos, ilgiau negalima Jo Didenybei suteikti veiksmų laisvės – jis skelbiamas negalintis valdyti“.

Iš naujo peržiūrėjus Liudviko bylą (tyrimo rezultatai skelbiami leidinyje „History of Psychiatry“), pirmine specialistų diagnoze suabejota.

Vadovaujama garsaus Vokietijos psichiatro Heinzo Hafnerio, komanda detaliai išanalizavo archyvinę medžiagą, susijusią su tariama karaliaus beprotybe ir priėjo išvados, jog „psichiatrinė monarcho būklės ekspertizė buvo neteisinga tiek formos, tiek turinio prasme“.

Tyrimo išvados suteikia dar daugiau paslapties karaliaus Liudviko II istorijai ir galbūt demaskuoja sąmokslą, kurio auka ir tapo monarchas. Spėjama, jog nuo valdžios tokiu būdu karalių nušalino valdžios ir garbės ištroškę jo šeimos nariai, jautę didžiulę gėdą dėl monarcho skolų ir aplink jį sklandžiusių įvairiausio pobūdžio gandų. Buvo manančių, jog Bavarijos karalius Liudvikas II – homoseksualus.

„Jie nusprendė, jog karalių reikia pašalinti iš sosto, tad reikėjo psichiatro, kuris būtų sutikęs jiems padėti – taip čia atsirado von Guddenas“, - sako H. Hafneris.

„Pradėkime nuo to, jog von Guddenas niekada tyrimo metu taip ir nebuvo susitikęs su karaliumi. Vienintelis jų sutikimas vyko prieš 12 metų. Van Guddenas niekada neklausė žmonių, galėjusių suteikti objektyvią informaciją apie karalių, nuomonės. Jam buvo priimtini tik šališki įrodymai. Tyrimo išvados paremtos pasakojimais tarnų, pavyzdžiui, poros žmonių, dirbusių arklidėse, rūmų padavėjo. Sekretorius, surinkęs raštiškų įrodymų, jog karalius gali valdyti, liko neišklausytas“, - pasakoja H. Hafneris.

Nors naujausias tyrimas ir gali paneigti karaliaus ligos faktą, tačiau dar vienos paslapties, gaubiančios šio monarcho gyvenimą, jis neatskleidžia: kaip karalius mirė, taip ir lieka neįminta mįslė.

1886 metų birželio 13 dieną, praėjus vos trims dienoms nuo nušalinimo nuo sosto, Liudvikas II ir von Guddenas išėjo pasivaikščioti rūmų sode esančio ežero pakrantėmis. Daugiau karaliaus gyvo nebematė niekas. Abiejų vyrų palaikai iš ežero dugno buvo ištraukti po kelių valandų. Ant psichiatro lavono pastebėta ženklų, įrodančių, jog jis buvo užpultas. Karalius esą mirė paskendęs, nors jo plaučiuose vandens nerasta. Be to, jis buvo geras plaukikas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1927)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Siunčia žinią žemę pirkusiems neteisėtai – nori ją atimti (201)

Kai paaiškėjo, kad realiai žemės saugikliai neveikia ir agroverslo grupės sėkmingai superka...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime pildoma (83)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Čečėnijos prezidento atstovas: Lietuva nedomina Kadyrovo

Lietuvos sprendimas įtraukti Čečėnijos lyderį Ramzaną Kadyrovą į nepageidaujamų šalyje...

Lietuvos banką papiktino kai kurios automobilių draudimo kainos (19)

Draudimo bendrovių veiksmus, transporto priemonių valdytojams pasiūlant išskirtinai aukštas...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis papildyta (82)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Juknevičius: tikrai nesiruošiu miegoti specialiai DELFI iš Saltos

Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis vis dar yra tas ekipažas, kuris Dakaro ralyje pasiekė...

Naujasis Skvernelio kancleris startuoja su algos priedu už net nepradėtą darbą (224)

Nuo trečiadienio, sausio 17 dienos, Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės kancleriu pradeda...

Neįtikėtina nuojauta: dingusį sužeistą sūnų surado pasamdęs sraigtasparnį (4)

Australijoje vieno nepilnamečio, kuris pateko į avariją ir 30 valandų praleido įstrigęs savo...

Violetinės šėlsmas: parodė, kaip metų spalva pagyvintų jūsų namus (1)

„ Pantone Color Institute“ kasmet paskelbia spalvą, kuri bus dažniausiai matoma mados...