aA
JAV Valstybės departamento inspektorius, tiriantis valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo iškeltus kaltinimus, trečiadienį netikėtai atsistatydino – praėjus kiek daugiau nei dviem mėnesiams po jo pirmtako atleidimo.
Mike'as Pompeo
Mike'as Pompeo
© Reuters / Scanpix

Valstybės departamento generalinio inspektoriaus pareigas ėjęs Stephenas Akardas anksčiau ilgą laiką dirbo viceprezidento Mike'o Pence'o padėjėju. Jo paskyrimas gegužę daugelio laikytas užsitikrinti šiose pareigose prezidento Donaldo Trumpo administracijai draugišką veikėją.

S. Akardas informavo bendradarbius „grįžtąs į privatų sektorių po daugelio metų viešosios tarnybos“, sakė viena Valstybės departamento atstovė.

„Vertiname jo pasišventimą departamentui ir šaliai“, – pridūrė ji.

Senato užsienio ryšių komitete aukščiausias pareigas užimantis demokratas Robertas Menendezas sakė nerimaujantis dėl „vadovybės krizės“ Valstybės departamente ir pažadėjo, kad pasitraukus S. Akardui Kongresas sieks užtikrinti nepriklausomą tyrimą.

„Nemanau, kad jis buvo tinkamas pasirinkimas vadovauti šiam biurui, bet esu susirūpinęs, kad jo staigus atsistatydinimas palieka dar vieną galimybę Trumpo administracijai mėginti susilpninti priežiūrą ir atskaitingumą“, – sakoma R. Menendezo pranešime.

S. Akardas pasitraukė iš pareigų jo biurui baigiant rengti ataskaitą apie M. Pompeo kontroversišką sprendimą apeiti Kongresą, kad būtų užtikrinti 8,1 mlrd. dolerių (7,48 mlrd. eurų) vertės sandoriai dėl ginkluotės pardavimo Saudo Arabijai ir kitoms Amerikos sąjungininkėms tarp arabų šalių.

Rekomendavus M. Pompeo D. Trumpas gegužę atleido S. Akardo pirmtaką Steve'ą Linicką (Stivą Liniką), irgi tyrusį šį reikalą.

S. Linickas taip pat aiškinosi galimus M. Pompeo piktnaudžiavimo tarnybine padėti atvejus, pavyzdžiui, kai diplomatijos vadovas prašydavo vieno Valstybės departamento darbuotojo atlikti asmeniškus pavedimus – pavyzdžiui, pavedžioti jo šunį arba paimti iš valyklos drabužius.

Kai buvo paskelbta žinia apie S. Akardo pasitraukimą, M. Pompeo trečiadienį atšaukė planuotą spaudos konferenciją. Jis anksčiau sakė nepritariąs S. Linicko darbui ir tvirtino, kad D. Trumpas turi įgaliojimus atleisti inspektorių iš pareigų, kad ir kokia būtų priežastis.

Vienas buvęs M. Pompeo padėjėjas praeitą saveitę sakė S. Linicko atleidimą tiriantiems įstatymų leidėjams, kad Valstybės departamento darbuotojai reiškė susirūpinimą dėl planų parduoti ginkluotės Saudo Arabijai.

Įstatymų leidėjai taip pat perspėjo, kad tokie sandoriai gali padidinti kančias Jemene, kur Saudo Arabija intensyviai bombardavo su Iranu susijusių husių sukilėlių pozicijas, bet taip pat mokyklas, ligonines ir kitus civilius objektus.

M. Pompeo apėjo Kongresą, paskelbęs nepaprastąją padėtį, susijusią su husius remiančiu Iranu.

Naująja laikinąja generaline inspektore taps Diana Shaw – teisininkė ir ilgametė inspektoriaus biuro darbuotoja.

Ji anksčiau buvo S. Linicko pavaduotoja, tad nusprendus jį atleisti daugelis nustebo, kad laikinuoju inspektoriumi buvo paskirtas S. Akardas, o ne D. Shaw.

S. Akardas yra kilęs iš Indianos valstijos, kaip M. Pence'as, o kai šis buvo valstijos gubernatorius, dirbo jo patarėju. S. Akardas taip pat pasitraukė iš Valstybės departamento Užsienio misijų biuro, besirūpinančio JAV ambasadų reikalais.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Klimatalogas įvardijo, kas mūsų laukia rugpjūtį: kaitra nesugrįš, lietūs bus labai netolygūs (2)

Lietuvoje prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, o po rekordinių liepos karščių , atrodo, jau...

Prestižinis sovietinio elito kurortas, kuriame anuomet atostogauti geidė visi, pažėrė gerų vaizdų: va čia tai jau virš visko (1)

Mažiau nei parą – tiek laiko praleidome legendiniame Latvijos pajūrio kurorte – Jūrmaloje....

Apgręžiant migrantus – platus pasieniečių arsenalas: kol kas jėgos neprireikė, bet viskam pasiruošta (308)

Pirmadienio vakarą priimtas sprendimas leisti apgręžti neteisėtai sieną kertančius migrantus...

Keistas tvarstis pakaušyje užminė naują mįslę dėl Kim Jong Uno (14)

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pastarosiomis dienomis viešumoje pasirodo su kelių...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Nacių naikinimui sukurta „Supertvirtovė“ kirto japonams – pamažu tai virto „mirtina rutina“ II dalis

Jeigu nepaskaudo akys skaitant pirmąją dalį ir linksniuojant žodžius „Tvirtovė“ bei...

Papietavusi prie ežero išsižiojo: atostogos tai atostogos, bet kokia kainytė! (53)

Paprastai aš nelinkusi burbuliuoti dėl kainų, ypač kai poilsiauju. Atostogos tam ir yra, kad...

Apsidairykite, ar jūsų namuose nėra šių daiktų: pritraukia skurdą ir negandas

Namų ūkio gerovei įtakos turi ne tik patys namai , bet ir daiktai, kurie juose yra. Skurdą ir...

Sugrįžę po emigracijos gimtinėje atidarė barą: trys broliai dirba ir barmenais, ir indų plovėjais (61)

Į gimtinę po emigracijos sugrįžę trys broliai – Kasparas, Paulius ir Mindaugas – kartu su...

Žinoma nuomonės formuotoja: kai sužinojau, kad autoavarijoje žuvo pažįstama mergina, prižadėjau sau niekada to nebedaryti (2)

Gyvename laikais, kai svarbią gyvenimo dalį užima socialiniai tinklai. Čia žmonės stebi savo...