aA
JAV Valstybės departamento inspektorius, tiriantis valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo iškeltus kaltinimus, trečiadienį netikėtai atsistatydino – praėjus kiek daugiau nei dviem mėnesiams po jo pirmtako atleidimo.
Mike'as Pompeo
Mike'as Pompeo
© Reuters / Scanpix

Valstybės departamento generalinio inspektoriaus pareigas ėjęs Stephenas Akardas anksčiau ilgą laiką dirbo viceprezidento Mike'o Pence'o padėjėju. Jo paskyrimas gegužę daugelio laikytas užsitikrinti šiose pareigose prezidento Donaldo Trumpo administracijai draugišką veikėją.

S. Akardas informavo bendradarbius „grįžtąs į privatų sektorių po daugelio metų viešosios tarnybos“, sakė viena Valstybės departamento atstovė.

„Vertiname jo pasišventimą departamentui ir šaliai“, – pridūrė ji.

Senato užsienio ryšių komitete aukščiausias pareigas užimantis demokratas Robertas Menendezas sakė nerimaujantis dėl „vadovybės krizės“ Valstybės departamente ir pažadėjo, kad pasitraukus S. Akardui Kongresas sieks užtikrinti nepriklausomą tyrimą.

„Nemanau, kad jis buvo tinkamas pasirinkimas vadovauti šiam biurui, bet esu susirūpinęs, kad jo staigus atsistatydinimas palieka dar vieną galimybę Trumpo administracijai mėginti susilpninti priežiūrą ir atskaitingumą“, – sakoma R. Menendezo pranešime.

S. Akardas pasitraukė iš pareigų jo biurui baigiant rengti ataskaitą apie M. Pompeo kontroversišką sprendimą apeiti Kongresą, kad būtų užtikrinti 8,1 mlrd. dolerių (7,48 mlrd. eurų) vertės sandoriai dėl ginkluotės pardavimo Saudo Arabijai ir kitoms Amerikos sąjungininkėms tarp arabų šalių.

Rekomendavus M. Pompeo D. Trumpas gegužę atleido S. Akardo pirmtaką Steve'ą Linicką (Stivą Liniką), irgi tyrusį šį reikalą.

S. Linickas taip pat aiškinosi galimus M. Pompeo piktnaudžiavimo tarnybine padėti atvejus, pavyzdžiui, kai diplomatijos vadovas prašydavo vieno Valstybės departamento darbuotojo atlikti asmeniškus pavedimus – pavyzdžiui, pavedžioti jo šunį arba paimti iš valyklos drabužius.

Kai buvo paskelbta žinia apie S. Akardo pasitraukimą, M. Pompeo trečiadienį atšaukė planuotą spaudos konferenciją. Jis anksčiau sakė nepritariąs S. Linicko darbui ir tvirtino, kad D. Trumpas turi įgaliojimus atleisti inspektorių iš pareigų, kad ir kokia būtų priežastis.

Vienas buvęs M. Pompeo padėjėjas praeitą saveitę sakė S. Linicko atleidimą tiriantiems įstatymų leidėjams, kad Valstybės departamento darbuotojai reiškė susirūpinimą dėl planų parduoti ginkluotės Saudo Arabijai.

Įstatymų leidėjai taip pat perspėjo, kad tokie sandoriai gali padidinti kančias Jemene, kur Saudo Arabija intensyviai bombardavo su Iranu susijusių husių sukilėlių pozicijas, bet taip pat mokyklas, ligonines ir kitus civilius objektus.

M. Pompeo apėjo Kongresą, paskelbęs nepaprastąją padėtį, susijusią su husius remiančiu Iranu.

Naująja laikinąja generaline inspektore taps Diana Shaw – teisininkė ir ilgametė inspektoriaus biuro darbuotoja.

Ji anksčiau buvo S. Linicko pavaduotoja, tad nusprendus jį atleisti daugelis nustebo, kad laikinuoju inspektoriumi buvo paskirtas S. Akardas, o ne D. Shaw.

S. Akardas yra kilęs iš Indianos valstijos, kaip M. Pence'as, o kai šis buvo valstijos gubernatorius, dirbo jo patarėju. S. Akardas taip pat pasitraukė iš Valstybės departamento Užsienio misijų biuro, besirūpinančio JAV ambasadų reikalais.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Įsigalioja naujos „Sodros‟ išmokų ribos: kaip keisis gaunamos sumos

Nuo šeštadienio įsigalioja naujos „Sodros‟ išmokų „lubos‟ ir „grindys‟, jos didėja...

Sprendimas, pakeitęs Lietuvos likimą: jei ne, būtų tas pats, kas dabar yra Ukrainoje (2)

Trečiadienį minėtos 19–osios Lietuvos įstojimo į NATO metinės. Politikai prisimena...

Blinkevičiūtė ironiškai įvertino valdančiuosius: tai nėra sveika papildyta (34)

Valdžia nesiklauso žmonių, o politinės kultūros lygis rieda žemyn, sako socialdemokratų...

Kiaušinius marginti vašku gali kiekvienas: ilgametė margintoja sugriauna mitą, kad šis užsiėmimas – tik kruopštuoliams išvardijo visą veiksmų seką ir kokių klaidų nedaryti

Įvairiausiais raštais ir spalvomis marginti kiaušiniai – atributas, be kurio neįsivaizduojamas...

M360 PremiumLaurynas Butkauskas

Balandžio 1-oji Lietuvoje galvas susukdavo ir patiems melų autoriams: laikai, kai „traukėsi“ Adamkus, o taikinyje buvo net ir Valinskienės krūtinė (1)

Turbūt ir šiandien pernelyg nenustebsite, jei Melagių dieną kas nors iš artimųjų ar draugų...

Visiška maišalynė: liko tik du turai, o „Žalgiris“ gali finišuoti nuo 5 iki 11 vietos (1)

Į „Turkish Airlines“ Eurolygos atkrintamųjų lėktuvą besiveržiantis Kauno „Žalgiris“...

Lietuvos medikai sunkiai sergančią ukrainietę išplėšė iš mirties nagų: prisiminusi jų gerumą, mergina vos sulaiko ašaras (3)

27 metų ukrainietė Maryna Varyvoda į Lietuvą iš Perejaslavo miesto, Kyjivo apskrityje, atvyko ne...

Ukraina: šiandien absurdas pasiekė naują lygį (15)

Ukrainoje Maskva vykdo agresyvų karą, kuriam jos niekas neprovokavo. Hagoje Vladimiro Putino laukia...

Verslas PliusSharon Cho, Lucia Kassai, Alex Longley

Svarbiausia pasaulyje naftos kaina jau greit keisis į gerąją pusę

Po kelerius metus trukusių audrų svarbiausia pasaulyje naftos kaina jau greitai visam laikui pakeis...

Karas Ukrainoje. JAV generolas pateikė pesimistinę prognozę JK žvalgyba: Rusijos žiemos puolimas Donbase žlugo

Mažai tikėtina, kad Ukraina 2023 metais visus Rusijos karius pašalins iš savo teritorijos,...