aA
Populiarus Naujosios Zelandijos premjeras Johnas Key pirmadienį netikėtai paskelbė atsistatydinantis ir pareiškė, kad niekada nebuvo karjeros politikas, tad jam atėjo metas pasitraukti po aštuonerių metų darbo šiame poste.
Johnas Key
© AFP/Scanpix

Buvęs banko „Merrill Lynch“ prekybos valiutomis brokeris pareiškė, kad „šis sprendimas sunkiausias, kada nors mano priimtas“. J. Key nekalbėjo apie jokius tolesnius savo planus, išskyrus ketinimus daugiau laiko praleisti su savo šeima.

„Būti partijos ir šalies lyderiu buvo neįtikėtina patirtis, – jis sakė per įprastą savaitinę spaudos konferenciją. – Kad ir kokia stulbinama buvo mano karjera politikoje, niekada nelaikiau savęs karjeros politiku.“

J. Key neseniai paminėjo savo darbo premjero poste aštuntąsias ir vadovavimo centro dešiniajai Nacionalinei partijai 10-ąsias metines. Dabar jo partija turės kitą savaitę surengti suvažiavimą ir išsirinkti naują pirmininką. Favoritu daugelio laikomas jo pavaduotojas Billas Englishas.

Apklausos patikimai rodė, kad J. Key per ateinančiais metais vyksiantį balsavimą taps pirmuoju politiniu lyderiu per Naujosios Zelandijos istoriją, laimėjusiu ketverius rinkimus iš eilės. Vis dėlto premjeras pareiškė apie rekordus negalvojantis. „Jeigu pasilieki dėl laiko rekordo – pasilieki dėl klaidingų priežasčių“, – sakė J. Key.

„Ši patirtis buvo neįtikėtina; man buvo suteikta tikra privilegija, mirsiu laimingas – tikėkimės, kad tai įvyks tolimoje ateityje. Bet tikrai didžiuosiuosi, ką esu atlikęs“, – kalbėjo jis.

„Vis dėlto geri lyderiai žino, kada metas išeiti – ir dabar yra metas išeiti“, – pridūrė vyriausybės vadovas.

J. Key į politiką įžengė gana neseniai: į parlamentą jis buvo išrinktas 2002 metais, o prie Nacionalinės partijos vairo stojo praėjus dar ketveriems metams.

2008 metais jis užbaigė aštuonerius metus trukusį Leiboristų partijos vadovavimą ir išvertė iš posto tuometę premjerę Helen Clark.

J. Key pelnė liaupsių už savo vadovavimą per virtinę krizių jo pirmosios kadencijos metu, įskaitant 2011 metų vasarį įvykusį niokojantį žemės drebėjimą Kraistčerče, pareikalavusį 185 žmonių gyvybių.

55 metų politikas taip pat sugebėjo stabilizuoti ekonomiką po pasaulinės finansų krizės nesiimdamas kraštutinių taupymo priemonių. Jis laikėsi ramios, pragmatiškos strategijos, dėl kurios 2015-2016 metų biudžetas vėl tapo perteklinis – pirmąkart nuo 2008 metų.

Sužinojęs apie kaimyninės šalies lyderio atsistatydinimą Australijos premjeras Malcolmas Turnbullas pasiuntė jam SMS žinutę: „Pasakyk, kad taip nėra, brolau.“ Jis sakė žurnalistams Melburne, kad laiko savo artimą draugą J. Key „vienu iškiliausių nacionalinių lyderių mūsų dienų pasaulyje“.

Naujosios Zelandijos opozicinės Leiboristų partijos lyderis Andrew Little'as pripažino, kad J.Key yra populiarus, bet pabrėžė suprantantis, kodėl jis traukiasi. „Politika reikalauja didelio aukojimosi. Visi galime būti politikai, bet ne visiems gyvenimas yra politika“, – sakoma A.Little'o „Twitter“ žinutėje.

„Ministras pirmininkas tarnavo Naujajai Zelandijai reikšmingo pasaulinio nestabilumo laikais ir paliks politiką didžiuodamasis savo pasiekimais“, – pridūrė leiboristų lyderis.

Partijos „Naujoji Zelandija – pirmiausia“ lyderis Winstonas Petersas savo ruožtu tvirtino, kad J.Key atsistatydina, nes šalies ekonomika nėra tokia stipri kaip tvirtino jo vyriausybė.

Tačiau premjeras sakė manantis, kad „išeina būdamas viršūnėje“ ir pabrėžė, kad jo sprendimą labiausiai nulėmė noras praleisti daugiau laiko su žmona Bronagh ir vaikais Stephanie bei Maxu. „Būtų lengva sakyti, kad šį sprendimą priėmiau vien tam, kad iš naujo atrasčiau kadaise savo turėtą asmeninį ir šeimos gyvenimą – tai yra veiksnys, bet jis vienas iš daugelio“, – aiškino jis.

„Per daug metų stebėjau daug lyderių, kurie, atsidūrę panašioje padėtyje, nesugeba atlikti šio žingsnio. Galiu suprasti kodėl. Pasitraukti sunku, – pažymėjo J. Key. – Tačiau man ir Nacionalinei partijai tai geras metas išeiti. Partijos narių daug; partija gerai finansuojama.“

„Jos lyderiai – talentingi ir pasiruošę tarnauti, ir vienas iš pasiekimų, kuriais didžiuojuosi – kad kartu su kolegomis sukūrėme kabineto komandą, kuri yra pajėgi, pasišventusi ir darni“, – sakė besitraukiantis lyderis.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (97)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (27)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (4)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (279)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (221)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Sulaukta dar vieno „Sandros Grafininos apsireiškimo“: mįslė ramybės neduoda ir jos artimiesiems, ir Nigelo Westo advokatui (5)

Detektyvu virtusi Sandros Grafininos dingimo istorija iki šiol nėra išnarpliota. Naujienų apie...

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (220)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks (1)

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (65)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...