Atakos priežastimi IS įvardijo grupuotės raginimą kovoti su JAV vadovaujamos karinės koalicijos Sirijoje šalių piliečiais. Švedija Irake apmokė kurdų pajėgas kovai su IS.

„Islamo valstybės“ džihadistai praeityje kontroliavo dideles teritorijas Sirijoje ir kaimyniniame Irake. Nepaisant 2019 m. paskelbtos karinės pergalės prieš IS, organizacijos kuopelės ir toliau veikia šalyje ir vykdo išpuolius.

Pirmadienio vakarą ginkluotas vyras Briuselyje, kur vyko Belgijos ir Švedijos rinktinių rungtynės, nužudė du futbolo aistruolius. Antradienį jis buvo nukautas policijos. Jau netrukus po išpuolio tyrėjai teigė, jog įtaria islamistinį motyvą, pirmiausiai susijusį su Korano deginimu Švedijoje.

Briuselio šaulys į Europą pateką per Italijos Lampedūzos salą

Du švedus Briuselyje nušovęs asmuo, pasak Italijos vyriausybės, į Europą pateko 2011 m., kai pabėgėlių laivu iš Tuniso atplaukė į Italijos Viduržemio jūros Lampedūzos salą. 45-erių tunisietis, kuris antradienį buvo nukautas belgų policijos, kurį laiką buvo Švedijoje, o 2016 m. Italijos institucijų buvo pripažintas radikaliu islamistu ir stebimas, pranešė Italijos naujienų agentūra „Ansa“, remdamasi vyriausybe. Vėliau jis esą persikėlė į Belgiją.

Prieš tai Švedijos migracijos departamentas pranešė, kad tunisietis nuo 2012 iki 2014 m. Švedijoje atliko laisvės atėmimo bausmę. Už ką jam buvo skirta kalėjimo bausmė, nepranešta.

Italijos vicepremjeras Matteo Salvini informaciją apie tai, kaip šaulys pateko į Europą, pavadino įrodymu, jog jis buvo teisus, kai perspėjo dėl islamistų teroristų išsilaipinimo Lampedūzoje. „Mane kaltino, kad kurstau neapykantą. Bet aš buvau teisus“, – kalbėjo buvęs vidaus, o dabar transporto ministras iš dešiniosios „Lega“ partijos.

Maža Lampedūzos sala, esanti netoli Tuniso, daug metų laikoma migracijos iš Afrikos į Europą centru. Šią vasarą po pavojingos kelionės jūra čia vienu metu kasdien išsilaipindavo po kelis tūkstančius migrantų. Tokie persikėlimai neretai baigiasi ir mirtimi.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)