Barikados buvo pašalintos Merdare pasienio punkte Serbijos pusėje, o Kosovas paskelbė, kad sienos perėjimo punktas atidarytas dieną po to, kai Vašingtonas ir Briuselis pareikalavo sumažinti įtampą, kuri Šiaurės Kosove yra didžiausia per pastaruosius metus.

Gruodžio 10 dieną suėmus buvusį pareigūną Dejaną Pantičių, Kosovo serbai surengė protestus ir šalies šiaurėje pastatė kelias užkardas ir užtvėrė eismą dviejuose sienos perėjimo punktuose.

D. Pantičius buvo sulaikytas dėl „terorizmo“ po to, kai, kaip įtariama, per ankstesnį protestą užpuolė Kosovo policijos pareigūną.

Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius apie barikadų panaikinimą paskelbė vėlyvą trečiadienį per susitikimą su Kosovo serbų atstovais netoli sienos.

„Barikados bus pašalintos, bet nepasitikėjimas išlieka“, – RTS citavo A. Vučičiaus žodžius, nuskambėjusius per jo susitikimą su Kosovo serbų atstovais prie sienos.

Kosovo policija ketvirtadienį pareiškime nurodė, kad „Merdare sienos perėjimo punktas atidarytas eismui ir grįžo į normalią būseną“.

2008 metais Kosovas paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos. Vakarų mėginimai tarpininkauti derybose siekiant normalizuoti abiejų šalių santykius žlugo, nes Serbija atsisako pripažinti Kosovo valstybingumą.

Belgradas taip pat skatina 120 000 etninių Kosovo serbų nepaklūsti Prištinos valdžiai, ypač šiaurėje, kur jie sudaro daugumą.

Pastačius užkardas, Kosovo policija ir tarptautiniai taikdariai buvo užpulti per kelis susišaudymus, o Serbijos ginkluotosios pajėgos šią savaitę buvo paskelbusios padidintą parengtį.

Europos Sąjunga ir JAV išreiškė susirūpinimą dėl susidariusios padėties bei paragino nedelsiant sušvelninti padėtį ir pareiškė, kad bendradarbiaujama su Serbijos ir Kosovo lyderiais tam, kad būtų rastas politinės krizės sprendimas.

Šiaurės Kosove situacija įtempta nuo lapkričio mėnesio, kai iš darbo išėjo šimtai etninių serbų tautybės Kosovo policijos ir teisinės valdžios darbuotojų, įskaitant teisėjus ir prokurorus.

Jie protestavo prieš prieštaringai vertinamą sprendimą uždrausti Kosove gyvenantiems serbams naudoti Belgrade išduotus transporto priemonių valstybinius numerius, kurio Priština galiausiai atsisakė.

Dėl masinio išėjimo iš darbo Kosove susidarė saugumo vakuumas, kurį Priština bandė užpildyti dislokuodama regione etninių albanų policijos pareigūnus.

Belgrado sąjungininkė Rusija trečiadienį išreiškė paramą Serbijai ir pabrėžė, kad labai atidžiai stebi šiuos įvykius.

Kosove gyvena 1,8 mln. gyventojų, kurių didžiąją dalį sudaro etniniai albanai.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją