aA
Rusijos Ortodoksų Bažnyčia (ROB) penktadienį nutraukė „diplomatinius ryšius“ su ekumeniniu patriarchu Baltramiejumi I, Stambule reziduojančiu pasaulio ortodoksų krikščionių dvasiniu lyderiu, apkaltinusį jį neleistinu kišimusi į ginčą dėl Ukrainos Bažnyčios pavaldumo.
© Sputnik / Scanpix

Tikimasi, kad Konstantinopolio patriarchas artimiausiai mėnesiais priims sprendimą dėl Ukrainos prašymo nutraukti dvasinius ryšius su Maskva, padidėjus įtampai dėl separatistinio konflikto Rytų Ukrainoje.

Prieš priimdamas šį sprendimą Baltramiejus šį mėnesį pasiuntė į Ukrainą du egzarchus – savo atstovus. Šis žingsnis sukėlė Maskvos patriarchato įtūžį.

Šventasis Sinodas, ROB valdantysis organas per penktadienį įvykusį nepaprastąjį posėdį nusprendė, kad nuo šiol jo ryšiai su varžovu Stambule bus žemesnio lygio.

„Konstantinopolio ekumeninis patriarchatas įsibrovė į Maskvos patriarchato kanoninę teritoriją, pasiuntęs į Kijevą savo egzarchus“, – Maskvoje esančiame Šv. Danilos (Danieliaus) vienuolyne sakė ROB ryšių su užsienio padalinio vadovas metropolitas Ilarionas.

Sinodo sprendimu ROB neberengs bendros liturgijos su Konstantinopolio patriarchatu, o Rusijos stačiatikių patriarchas Kirilas nebeminės Baltramiejaus savo maldose.

Be to, ROB nebedalyvaus vyskupų susirinkimuose arba bet kokiose komisijose ir kitokiose struktūrose, pirmininkaujamose Baltramiejaus I atstovų, sakoma pranešime, paskelbtame po Šventojo Sinodo posėdžio.

Jeigu Konstantinopolio patriarchas toliau užsiimsi „antikanonine veikla“, ROB su juo nutrauks visus ryšius, perspėjo Sinodas.

„Visa atsakomybė už šios schizmos tragiškas pasekmes teks patriarchui Baltramiejui I ir jį palaikantiems vyskupams“, – sakoma pranešime.

Rusijos ortodoksų patriarchas Kirilas, laikomas svarbiu prezidento Vladimiro Putino sąjungininku, nori užkirsti kelią padėčiai, kad provakarietiškos Ukrainos Bažnyčia taptų nepriklausoma.

Ukrainoje veikia kelios stačiatikių bažnyčios: Maskvos patriarchato Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia, priklausanti Rusijos Ortodoksų Bažnyčios jurisdikcijai; Kijevo patriarchato Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia, vadovaujama patriarcho Filareto, kurios nepripažįsta nei Rusijos Ortodoksų Bažnyčia, nei Konstantinopolio patriarchatas, taip pat Ukrainos Autokefalinė Ortodoksų Bažnyčia.

Jeigu Maskva prarastų Ukrainos Bažnyčios kontrolę, tai būtų laikoma smūgių Rusijos Ortodoksų Bažnyčios prestižui ir apskritai Rusijos dvasinei įtakai.

Nesutarimai tarp Ukrainos ir Rusijos ortodoksų lyderių pagilėjo Maskvai 2014 metais aneksavus Krymo pusiasalį, taip pat Rytų Ukrainoje įsiplieskus prorusiškų separatistų sukilimui.

Baltramiejus, žinomas kaip Konstantinopolio arkivyskupas ir Naujosios Romos bei ekumeninis patriarchas, yra laikomas „pirmuoju tarp lygių“ 300 mln. tikinčiųjų turinčios pasaulio ortodoksų krikščionių bendruomenėje.

Konstantinopolio patriarchatas yra seniausias Ortodoksų Bažnyčioje, bet Maskvos patriarchatas šiuo metu yra įtakingiausias ir turintis daugiausiai tikinčiųjų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Įžvalgos apie kontroversiško Algirdo Paleckio asmenybę ir ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (4)

Šnipinėjimo byla: kodėl informacija apie Paleckį iškilo būtent dabar. DELFI korespondentas...

Policija pardavė avarijoje sumaitotą automobilį, bet pamiršo reikšmingą detalę (23)

„Be defektų“ – toks užrašas pridėtas interneto skelbimų portale greta parduodamo „...

Mokytojų streiko iniciatorius Navickas: kas jis? (380)

Keturių vaikų tėvas, kūno kultūros ir fizikos mokytojas, ekonomistas, visuomenininkas,...

Viskas, ką turite žinoti apie papildomą pensijų kaupimą nuo naujų metų (4)

Nuo naujų metų pasikeitus papildomo pensijų kaupimo tvarkai gyventojai bus vėl priversti...

Gyvai / Gyvai: ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (11)

Nuo lapkričio 28 dienos ministerijoje gyvenantys mokytojai teigia pasiekę dalį savo tikslų ir...

Dėl geros figūros Vaida Genytė dėkinga tvirtai valiai: pasidalino auksine šventinio stalo taisykle (4)

Įprastai didžiosios metų šventės daugeliui žmonių asocijuojasi su kalėdiniais papuošimais,...

Rusijos ambasada aršiai sureagavo į Paleckio ir Ivanovo suėmimą (84)

Rusijos ambasada trečiadienį pareiškė, kad naujas Lietuvos teisėsaugos atliekamas tyrimas dėl...

Nuo Naujųjų keičiasi atlyginimai – ką turi padaryti darbuotojai (55)

Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja Valstybinio socialinio draudimo ( VSD ) įstatymo pakeitimai,...

Mokytojai po trijų savaičių budėjimo palieka ministeriją (94)

„Džiaugiamės, kad pagaliau mokytojus išgirdo, įsiklausė ir pradėjo spręsti problemas“, –...

Seime – dar viena Jakeliūno iniciatyva: šįkart nusitaikė į žiniasklaidą (31)

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete buvo svarstytos Azartinių lošimų įstatymo...