Kaip rodo visuomenės apklausos, britų ministro pirmininko Boriso Johnsono Konservatorių partija išlieka populiariausia prieš gruodžio 12 dieną numatytus parlamento rinkimus. Tokie rezultatai žada greitą JK išstojimą iš ES ir prekybos susitarimo užbaigimą iki 2020 metų pabaigos.

B. Johnsonas taip pat žada nepratęsti pereinamojo laikotarpio, nors Britanija galėtų jį pailginti iki dviejų metų, kad turėtų daugiau laiko susitarimui pasiekti.

Tokia suspausta darbotvarkė, kurios nori B. Johnsonas, kelia „Brexit“ be sutarties grėsmę. Tai būtų blogiausias iš visų scenarijų – Britanija nutrauktų visus oficialius ryšius su Europa ir suduotų skaudų smūgį savo ekonomikai.

Britanijoje rinkimai vyks dviejų dienų ES viršūnių sutikimo Briuselyje pirmąją dieną. Kitą dieną prie pietų stalo 27 valstybių lyderiai turėtų aptarti tolesnius veiksmus po rinkimų.

Vienas aukšto rango ES diplomatas prekybos derybų darbotvarkę pavadino „beveik neįmanoma“, todėl oficialaus pranešimo, kurį paskelbs lyderiai, juodraštyje pareigūnams siūloma darbą pradėti iš karto.

Bendrijos vyriausiojo derybininko Michelio Barnier vadovaujami derybininkai turi suformuluoti mandatą „būsimiems santykiams su JK iš karto po jos išstojimo“, sakoma viršūnių susitikimo išvadų projekte, kurį matė AFP.

„Derybos turi būti organizuotos, kad būtų geriausiai išnaudotas ribotas laikas, skirtas deryboms ir (susitarimo) ratifikavimui iki pereinamojo laikotarpio pabaigos“, – sakoma išvadų projekte, nors jis dar gali būti koreguojamas.

Europos Sąjungos sostinės nerimauja dėl B. Johnsono numatytos darbotvarkės, ypač Vokietija, besilaikanti švelnesnės pozicijos Britanijos atžvilgiu.

„Jeigu mums nepavyks užbaigti šio susitarimo pereinamuoju laikotarpiu, per kurį kils daugybė iššūkių... mes ir toliau susidursime su de facto kietojo „Brexit“ grėsme“, – per spaudos konferenciją Briuselyje pirmadienį sakė Vokietijos ambasadorius Michaelis Claussas.

Tačiau vienas diplomatas naujienų agentūrai AFP nurodė, kad kai kurios šalys nenorės skubėti ir sakys, kad „dar turime laiko“.

„Nenorime, kad tempas taptų mūsų pagrindinis principas, nes nenorime, kad mums užkrautų atsakomybę už [išstojimą] be susitarimo“, – sakė diplomatas.

Naujoji Jungtinės Karalystės išstojimo data – po kelių atidėjimų – yra sausio 31-oji. Opozicinė leiboristų partija žada pergalės atveju iš naujo derėtis dėl „skyrybų“ sutarties ir pateikti ją tvirtinti referendume, tačiau pagal populiarumą ji apklausose atsilieka.

Jeigu „Brexit“ sutartis bus priimta, JK iki liepos 1 dienos galėtų paprašyti pratęsti metų pabaigoje besibaigiantį pereinamąjį laikotarpį.