Ar Ispanijos užsienio reikalų ministrė susipainiojo, ar Jungtinės Valstijos ir Britanija iš tiesų ketino atšaukti savo Jungtinių Tautų (JT) rezoliuciją, kuri atvertų kelią panaudoti jėgą prieš Iraką, siekdamos išvengti parlaimėjimo Saugumo Taryboje?
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba
© EPA-ELTA
JAV ir Britanijos pareigūnai viešai tai neigia ir tvirtina, jog mėgins surengti balsavimą JT Saugumo Taryboje iki kovo 17 dienos - galutinio Irako prezidento Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) nusiginklavimo termino.

Gali būti, jog prezidentui George'ui W.Bushui (Džordžui V.Bušui) daromas didelis spaudimas atšaukti balsavimą, nors kovo 6 dieną per spaudos konferenciją jis nedviprasmiškai pareiškė, kad balsavimas žūtbūt įvyks.

Tačiau apie neįsivaizduojamą dalyką prakalbo rezoliucija kartus su JAV ir Britanija pateikusios Ispanijos užsienio reikalų ministrė Ana Palacio (Ana Palasijo), užsiminusi, jog dokumento projektas gali būti neteikiamas balsavimui.

Pasak A.Palacio, "gali būti, kad atsižvelgiant į prancūzų ryžtą pasinaudoti veto teise rezoliucija net nebus pateikta svarstyti".

"Toks veto turėtų rimtų pasekmių visai Jungtinių Tautų sistemai, - trečiadienį Madride ji sakė žurnalistams. - Todėl mes svarstome tokią galimybę net ir tuo atveju, jei užsitikrintume pakankamą paramą".

Vėliau ispanų šaltiniai pareiškė, jog ministrė kalbėjo apie hipotetinę situaciją. Pasak jų, ji pritaria, kad rezoliucijos projektas būtų pateiktas balsavimui. Tačiau nemažai diplomatų jos pareiškimą įvertino labai rimtai.

Tuo tarpu G.W.Bushas, regis, tebėra tvirtai nusiteikęs siekti balsavimo. "Nepaisant to, kiek balsų pavyks surinkti, mes šauksime balsavimą, - tvirtino jis. - Mes norėtume, kad žmonės atsistotų ir tiesiai pasakytų, ką mano apie Saddamą Husseiną ... taigi tai bus proga atidengti savo kortas..."

Kad 15 narių JT Saugumo Taryboje rezoliucija būtų patvirtinta, jai pritarti turi mažiausiai devyni nariai, be to, jos neturi vetuoti nė viena iš penkių nuolatinių ST narių - JAV, Britanija, Prancūzija, Rusija ir Kinija. Kol kas abejojama, ar rezoliucijai pritartų devynios ST narės.

TEISINIAI KLAUSIMAI

Tuo metu, kai G.W.Busho administracija daug labiau rūpinasi savo šalies nei tarptautine nuomone, dėl JT rezoliucijos iškilusios teisinės problemos gali bet kokiu atveju įvaryti į kampą europiečius, teigia diplomatai.

Pasak jų, jei rezoliucija nebus pateikta balsuoti, Jungtinės Valstijos, Britanija ir Ispanija gali pareikšti, jog turi pakankamai įgaliojimų panaudoti jėga ir pagal 1441-ąją rezoliuciją. Lapkričio 8 dieną priimtame dokumente Saddamui Husseinui suteikiama paskutinė galimybė paklusti JT reikalavimams nusiginkluoti.

Tačiau jei projektas bus pateiktas balsuoti ir bus atmestas, remiantis tarptautine teise, kariniai veiksmai gali vertinami kaip neteisėti. Tai suteiktų daugiau argumentų augančiam antikariniam judėjimui Britanijos, Ispanijoje ar kitose Europos bei pasaulio šalyse.

JT generalinis sekretorius Kofi Annano (Kofis Ananas) savo pastabose parėmė požiūrį, jog kariniams veiksmams pradėti reikalinga antroji rezoliucija.

"Saugumo Tarybos narėms šiuo metu iškilo sunkaus pasirinkimo klausimas, - pirmadienį Hagoje sakė K.Annanas. - Jei joms nepavyks suderinti bendros pozicijos ir bus imtasi veiksmų be Saugumo Tarybos leidimo, tai tokių veiksmų teisėtumas ir parama jiems bus gerokai susilpninti".

Tokiam požiūriui pritaria ir dalis ekspertų. Neseniai Užsienio reikalų taryboje surengtoje diskusijoje Prinstauno universiteto Woodrow Wilsono (Vudrau Vilsono) viešų ir tarptautinių santykių mokyklos vadovė Anne-Marie Slaughter (En Mari Sloter) teigė, kad aštuoni iš dešimties teisininkų JAV puolimą be naujos rezoliucijos vertintų kaip tarptautinės teisės pažeidimą.

"Nekyla klausimų, jog daugybė kitų šalių, tarp jų daugelis Europos sąjungininkų bei daugumą kitų šalių, tikrai nemanys, jog Saugumo Taryba atvirai parėmė vienašališką JAV vadovaujamą puolimą", - teigė ji.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (615)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (202)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Prezidentės patarėjas: lenkų mažumos klausimas neturi užgožti strateginių tikslų su Lenkija (39)

Lenkų tautinės mažumos klausimas nebus esminis Lietuvos ir Lenkijos prezidentų susitikime ir jis...

Buvusio Janukovyčiaus apsauginio pasakojimas: Ukrainos teritorijoje – Rusijos sraigtasparniai (140)

Buvęs buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus apsaugos darbuotojas, Valstybės apsaugos...

Chaosas Europoje: galinga audra vartė medžius, sunkvežimius, plėšė namų stogus žuvo 9 žmonės

Šiaurės Europoje ketvirtadienį siaučiant uraganiniams vėjams žuvo mažiausiai devyni žmonės,...

„Ikea“ valdo 15 tūkst. ha – 0,7 proc. Lietuvos miškų (54)

Švedijos baldų pramonės ir prekybos grupė „Ikea“ per pastaruosius 12 mėnesių valdomus...

Netikra naujiena apie Karoblį: išplatinti ir laiškai su kenkėjiška programa (11)

Ketvirtadienio vakarą įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt ir paskelbus išgalvotą žinią apie...

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja rekordo link, atnaujinta 06.59 (297)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po Panevėžio „Regitros“ skandalo: noriu, kad ir LRT atsakytų į klausimus (1)

Pastaruoju metu plačiai nuskambėję skandalai dviejose valstybės valdomose įstaigose „ Regitra...