aA
Aptarti situacijos Irane ir Libijoje antradienį Briuselyje renkasi Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos bei Europos Sąjungos diplomatijos vadovai, pranešė pareigūnai.
© AFP / Scanpix

Britų užsienio reikalų ministerija pranešė, kad per derybas bus kalbama apie krizę po įtakingo iraniečių generolo žūties per JAV antskrydį Bagdade ir Teherano sprendimą nebesilaikyti 2015-ųjų branduolinio susitarimo apribojimų.

Taip pat žadama aptarti situaciją Libijoje, kur maršalo Khalifos Haftaro pajėgos iš Jungtinių Tautų pripažįstamai vyriausybei lojalių kovotojų perėmė pajūrio miesto Sirto kontrolę.

Skubus susitikimas rengiamas Bendrijai ieškant būdų pažaboti įtampos augimą dviejuose svarbiuose „karštuosiuose taškuose“ jos periferijoje, Iranui grasinant keršyti už sukarintų pajėgų vado generolo Qasemo Soleimani žūtį per JAV bepiločio orlaivio smūgį netoli Bagdado oro uosto.

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas akis į akį susitiks su Prancūzijos diplomatijos vadovu Jeanu-Yves'u Le Drianu, įspėjusiu Iraną nesiimti keršto už Q. Soleimani žūtį praėjusį penktadienį.

Vėliau prie D. Raabo ir J.-Y. Le Driano prisijungs jų kolegos iš Vokietijos ir Italijos aptarti padėties Libijoje.

„Užsienio reikalų sekretorius šiandien vyksta į Briuselį derybų su kelių kitų Europos šalių ministrais dėl padėties Vidurio Rytuose po Q. Soleimani žūties ir dėl gilėjančio konflikto Libijoje“, – nurodė JK užsienio reikalų ministerija.

„Vėliau E3 grupė susirinks aptarti įtampos tarp JAV ir Irano, visoms trims jos narėms raginant deeskaluoti padėtį“, – pridūrė ministerija, turėdama galvoje JK, Prancūziją ir Vokietiją – tris žlungančio Irano branduolinio susitarimo signatares.

„Derybose taip pat bus kalbama apie branduolinį susitarimą, Iranui sekmadienį paskelbus, kad jis nebesilaikys pagal sutartį prisiimtų įsipareigojimų“, – nurodė ministerija.

Susitikimų laikas nebuvo paskelbtas.

Tikslinis nužudymas

Didžiosios Europos valstybės pirmadienį sukritikavo Irano paskelbtą sprendimą nebesilaikyti įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą, pakibusį ant plauko, kai Jungtinės Valstijos 2018 metų gegužę paskelbė apie savo pasitraukimą iš šios sutarties ir sugrąžino Teheranui sankcijas.

Tačiau šiuo metu didesnį susirūpinimą kelia Teherano pažadas keršyti už Q. Soleimani - įtakingos figūros, kuri buvo atsakinga už plataus masto Irano intervencijas regioninėse kovose dėl galios, tikslinį nužudymą.

JAV surengė Q. Soleimani likvidavimo operaciją iš anksto neinformavusi sąjungininkų. Pirmadienį NATO sušaukė skubų Šiaurės Atlanto Tarybos (NAC) posėdį, kad išklausytų amerikiečių pareigūnus ir aptartų Aljanso mokymo misijos Irake ateitį.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas antradienį per pokalbį su Irako ministru pirmininku Adeliu Abdel Mahdipabrėžė jam, kad Aljansas išlieka įsipareigojęs kovoti su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) ir pagerėjus saugumo situacijai pratęs mokymus, suspenduotus po Q. Soleimani nužudymo.

Libijoje padidėjo įtampa, maršalo Kh. Haftaro pajėgoms užėmus pajūrio miestą Sirtą, o Turkijai paskelbus, kad ji siunčia į šalį karius padėti JT pripažįstamai Nacionalinės santarvės vyriausybei (NSV).

Ši naftos turtinga Šiaurės Afrikos šalis nugrimzdo į chaosą po 2011-ųjų NATO remto sukilimo, per kurį buvo nuverstas ir nužudytas ilgametis diktatorius Muamaras Kadhafi.

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį įspėjo, kad greitu laiku aplink Tripolį gali kilti naujų intensyvių susirėmimų, ir paragino ieškoti politinio krizės sprendinio.

Naujoji Europos Komisija žadėjo imtis reikšmingesnio geopolitinio vaidmens, tačiau Bendrijos užsienio politika dažnai stringa dėl vidaus nesutarimų. Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen prireikė trijų dienų paskelbti pareiškimą dėl Q. Soleimani nužudymo.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Specialistai „depresyviausią pirmadienį“ sumalė į miltus: geriau savijautą įsivertinkite pagal Burnso skalę (73)

Trečiasis sausio pirmadienis nuo 2004-ųjų metų vadinamas depresyviausia metų diena, šiemet tai...

Pirmasis pralaimėjimas: Lordų Rūmai atmetė Johnsono planą dėl ES piliečių teisių po „Brexit“ (37)

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį patyrė pirmą...

Tomaševkis prabilo apie teisinę atsakomybę prezidento patarėjams: grįžome 30 metų atgal (222)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ( LLRA-KŠS ) pirmininkas...

Jūratė Tuzinaitė

Stiprios moters stiprybė – būti silpnai (3)

Prasidėjo 2020, nauji metai, vilties kupinu žvilgsniu mes moterys tikimės, kad dabar tai jau viskas...

Ekspertai piešia optimistinį ateities scenarijų: dirbsime ilgiau ir gyvensime solidžiau (38)

Penktadienio, kaip išvadavimo nuo ilgos savaitės darbo kančių, įvaizdis puikiai suprantamas...

Jei vairuojate kažkurį iš šių automobilių, pasirūpinkite jo apsauga nuo vagių (121)

Automobilių detalių vagysčių Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau vagių padaroma žala auga....

Suviliodavo, o paskui nušaudavo: per karą trys seserys ėmėsi drastiško būdo kovoti su vokiečių kareiviais (1)

Trys Olandijoje gyvenusios paauglės seserys Antrojo pasaulinio karo metais vakarais flirtuodavo su...

75-iems itin pavojingiems kaliniams leista tiesiog išeiti iš kalėjimo, gyventojai paralyžiuoti baimės (12)

Sekmadienį, sausio 19 dieną, iš Paragvajaus kalėjimo pabėgo 75 itin pavojingi nusikaltėliai,...

Įvardyti brangiausi pasaulio miestai tiems, kas mėgsta prabangą

Pasiturintys nuolaidų ir išpardavimų medžiotojai turėtų vengti tuoktis Niujorke, samdytis...