aA
Kaliningrado sritis, nedidukas Rusijos teritorijos pleištas, įsirėžęs tarp Lenkijos ir Lietuvos, žinomas pasauliui kaip slapta karinė Sovietų Sąjungos zona, dabar stengiasi vis labiau atsiverti pasauliui, bet šio krašto gyventojai ir valdininkai pastaruoju metu yra sunerimę, kad ši sritis vėl bus atitverta nuo pasaulio, kai Lietuva ir Lenkija taps Europos Sąjungos narėmis, pradeda straipsnį "New York Times" žurnalistas Styvenas Ly Majersas (Steven Lee Myers).
Jis pabrėžia, kad Kaliningrado sritis yra Antrojo pasaulinio ir šaltojo karo laikų palikimas ir kad šio klausimo sprendimas lems Rusijos vietą Europoje.

S.L.Majersas aiškina visame pasaulyje žinomo dienraščio skaitytojams, kad, Lietuvai ir Lenkijai įstojus į Europos Sąjungą, pastarosios reikalavimu bus sustiprinta ES rytinių sienų ir muitų kontrolė, Kaliningrado srities gyventojams įvestos vizos, kurių ligi šiol nereikėdavo, keliaujant į Didžiąją Rusiją per Lietuvą. Nerimą stiprina ir Lenkijos narystė Šiaurės Atlanto aljanse bei ruošiamas Lietuvos priėmimas į NATO. Lietuva tikisi tokio kvietimo jau šį rudenį.

Laisvėjanti Kaliningrado sritis, palanki mokesčių sistema skatino teisėtą ir šešėlinį verslą. Ir Lietuva, ir Lenkija turėjo naudos iš glaudžių ūkinių bei socialinių ryšių su Kaliningrado sritimi.

Dienraštis pateikia savo skaitytojams Kaliningrado srities gyventojų, kurių čia apie 900 tūkstančių, susirūpinimą ateitimi. Pasak srities ekonomikos departamento vadovo Vitalijaus Ždanovo, ES barjerai sąlygos srities ekonominę ir socialinę izoliaciją. "Mes - ne laukiniai. Mes - Europos civilizacijos dalis", - pabrėžė jis.

Straipsnyje primenami ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino prieš mėnesį sakyti žodžiai, kad vizų įvedimas ir kitokie barjerai Kaliningrado sričiai yra "blogiau už šaltąjį karą", nes padalijamas Rusijos suverenumas. "Mes niekada nesutiksime su Rusijos suverenumo padalijimu", - teigė V.Putinas.

Pasak V.Putino ir kitų Rusijos pareigūnų, sugriežtinta ES sienų kontrolė nebeleis rusams laisvai keliauti į abi puses - tarp Kaliningrado srities ir didžiosios Rusijos. Todėl keliama idėja, jog per Lenkijos ir Lietuvos pasienį būtų įteisintas "transporto koridorius". Tačiau šį sumanymą griežtai sukritikavo Lenkijos prezidentas Aleksandras Kvasnevskis (Alexander Kwasniewski), priminęs Adolfo Hitlerio laikų vadinamąjį Dancigo koridorių, kuriuo A.Hitleris pasinaudojo kaip pretekstu 1939 metais užpulti Lenkiją.

Dienraštis pabrėžia, kad Kaliningrado sritis yra Antrojo pasaulinio ir šaltojo karo laikų palikimas ir kad šio klausimo sprendimas lems Rusijos vietą Europoje. Primenama, kad dabartinė Kaliningrado sritis iki 1945 metų, kai čia atėjo Sovietų Sąjungos kariuomenė, buvo Vokietijai priklausiusios Prūsijos dalis su sostine Karaliaučiumi. Sovietiniu laikotarpiu Karaliaučius tapo Kaliningradu, pagerbiant vieną iš Sovietų vadovų Michailą Kalininą, o tarp Lietuvos ir Lenkijos esanti teritorija tapo Kaliningrado sritimi ir slapta karine zona.

Anų laikų randai Kaliningrade tebejaučiami ir dabar, rašo "New York Times", bet prekyba su kaimynėmis klesti. Čia veikia Lietuvos mėsos perdirbimo įmonė, tiekianti savo produkciją plačiai Rusijos rinkai. Bevizis režimas itin palankus kontrabandai, kurią žmonės vadina "pasienio prekyba".

Cigaretės, degtinė, benzinas, kitos prekės Kaliningrade gerokai pigesnės negu Lietuvoje ir Lenkijoje, todėl tūkstančiai žmonių traukia per sieną iš abiejų jos pusių. Klesti ir nenaujų automobilių verslas. Dienraštis smulkiai aprašo tokių prekeivių verslą, kontrabandininkų gudravimus slepiant prekes nuo muitininkų.

Nenuostabu, kad, V.Ždanovo nuomone, vizų įvedimas sumažins tokią "pasienio prekybą" dvigubai, o tai gerokai pakenktų Kaliningrado srities ekonomikai. Sumokėti 35 dolerius už ES vizą rusams atrodo yra keblu. Lietuva, Lenkija, kitos ES šalys siūlo supaprastintą, greitą, pigią vizų išdavimo sistemą, bet V.Putinas vis tiek linkęs reikalauti, kad dėl ypatingos geografinės padėties Kaliningradui būtų taikoma vizų režimo išimtis.

Pernai iš Kaliningrado į Rusiją skrido 105 tūkstančiai keleivių, 960 tūkstančių keliavo traukiniais, apie 500 tūkstančių - automobiliais.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prakalbo apie traukinių mašinistų darbą: pervargę, be patirties ir aria viršvalandžius (58)

Naujai paruoštiems „Lietuvos geležinkelių“ traukinių mašinistams trūksta darbo patirties,...

Prasta situacija lietuvius privertė suktis: tapome šios srities lyderiais, bet koją kiša valdininkų neraštingumas DELFI specialiai iš Berlyno (17)

Lietuviams jau tapo visiškai įprasta internetu deklaruoti pajamas, užrašyti vaiką į darželį ar...

„Parketiniai“ visureigiai – labiausiai planetą teršianti transporto priemonė (117)

Visuotinė simpatija didesniems, sunkesniems automobiliams lėmė tai, kad nuo 2010 m. visureigių...

Rezultatyviausiu karjeros dvigubu dubliu sezoną pradėjęs Sabonis neišgelbėjo „Pacers“ (23)

Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pralaimėjimu pradėjo Indianos „Pacers“ (0-1) krepšininkai....

Lietuva „Doing Business“ reitinge pasiekė aukščiausią vietą: liko žingsnis iki geriausių pasaulyje (87)

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „ Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į...

Naujojo stratego pasitikėjimo sulaukęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ patyrė sutriuškinimą Majamyje (2)

Pirmųjų NBA reguliariojo sezono rungtynių iššūkis Memfio „Grizzlies“ (0-1) klubui ir...

Grandioziniam projektui besirengianti Jagelavičiūtė – apie savo stiliaus nesėkmes, skaudžias skyrybas ir sunkius metus (48)

Žinomiausia Lietuvos stilistė Agnė Jagelavičiūtė gruodžio 4-ąją Vilniaus „ Siemens “...

Užsimojo sudaryti galimybę į taromatus kišti ir stipriųjų gėrimų butelius: ekspertai vartotojams žada didelius nepatogumus (8)

Nuo 2016 m. Lietuvoje veikiantys taromatai jau kelerius metus padeda surinkti 92 proc. visų į rinką...

Mitybos specialistė įvardijo produktus, kurie slapta jums didina cholesterolio kiekį

Ankščiau cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje dažnai buvo siejamas su vyresnio amžiaus...