aA
Įtakinga žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pirmadienį perspėjo, kad susirinkimų laisvei Lenkijoje yra iškilusi grėsmė, o Europos Sąjunga tuo tarpu rengiasi svarstyti, ar Varšuvos vykdomos reformos pakerta teismų nepriklausomybę.
Protestai Lenkijoje
© Reuters / Scanpix

Savo naujoje ataskaitoje „Amnesty International“ perspėjo, kad „varžantys įstatymai drauge su griežtu teisėtvarkos palaikymu, sekimu, puldinėjimu ir baudžiamuoju persekiojimu gali užgniaužti teisę į taikų protestavimą“ Lenkijoje.

„Taikus protestavimas yra teisė, bet Lenkijoje jai iškilusi rimta grėsmė“, – Varšuvoje žurnalistams sakė organizacijos Europos skyriaus direktorė Gauri van Gulik.

2015 metais atėjus į valdžią dešiniojo sparno partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) vyriausybei, dešimtys tūkstančių lenkų gatvėse protestavo prieš jos kontroversiškas teismų reformas, bandymus griežtinti ir šiaip griežtus Lenkijos abortų draudimo įstatymus bei kitus dalykus.

Vienu atveju pernai rugpjūčio mėnesį policija panaudojo jėgą, kad išvaikytų protestuotojus, taikiai blokavusius kraštutinių dešiniųjų jaunimo organizacijos demonstraciją Varšuvos centre. Policija teigė, kad saugojo teisėtą renginį.

„Amnesty International“ pakomentavo, kad „valdžia dažnai teikia pirmenybę provyriausybinėms ir nacionalistų demonstracijoms, o ne kitokiems susirinkimams“.

Organizacija taip pat nustatė, kad „kraštutinių dešiniųjų ar nacionalistų grupių (vykdomas) puldinėjimas ar smurtas reguliariai toleruojamas, kai būna nukreiptas prieš atsakomųjų protesto akcijų dalyvius“.

„Dokumentais patvirtinome kelis atvejus, (kai policija) prieš protestuotojus panaudojo neproporcingai didelę jėgą“, – žurnalistams sakė G. van Gulik. Ji pridūrė, kad protestuotojai taip pat dažnai traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

„Protestų kriminalizavimas“

„Čia Lenkija tikrai turi gan unikalią situaciją Europoje ir tikrai tam tikrai atžvilgiais (unikalią) pasaulyje“, – sakė G. van Gulik.

„Vien pernai baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukta daugiau kaip 600 protestuotojų. Šis protestų kriminalizavimas turi baigtis“, – sakė ji.

Pasak „Amnesty International“ Europos skyriaus direktorės, organizacija „turi priežasčių manyti, kad prieš protestuotojus plačiai ir gan savavališkai naudojamas sekimas“.

Organizacija taip pat nurodo, kad teisėjai Lenkijoje „patiria politinį spaudimą“ dėl PiS vyriausybės teismų sistemos reformų.

Varšuva tvirtina, kad permainos reikalingos kovai su korupcija ir teismų sistemos apvalymui nuo komunistinio palikimo, bet kritikai, įskaitant Europos Sąjungą, tvirtina, kad reformos pakerta valdžių atskyrimo principą ir todėl kelia grėsmę demokratijai bei teisinei valstybei.

„Tie teisėjai, kurie po reformų atsisakė pasiduoti (politiniam spaudimui) jau pranešė apie puldinėjimą, įskaitant drausmines procedūras“, – sakoma „Amnesty International“ ataskaitoje.

Antradienį ES turėtų pradėti svarstymą dėl įtariamo teismų sistemos nepriklausomybės principo pažeidimo Lenkijoje.

Gruodžio mėnesį Briuselis prieš Lenkiją inicijavo procedūrą pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį, dėl „sisteminių grėsmių“ teisinės valstybės principui. Vykdant šią „branduolinę“ procedūrą, Lenkija galėtų netekti teisės balsuoti per ES ministrų susitikimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (79)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (35)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Putino slaptųjų misijų Ukrainoje ir Sirijoje vado lėktuvas išskrido iš Lietuvos: buvo taisomas Žiemelio įmonėje patikslinta 18:23 (211)

Penktadienį dėl techninių problemų Lietuvoje priverstinai nusileidęs artimo Vladimiro Putino...

Vaida Kurpienė: jokiais laikais nevalgėme tiek daug mėsos

Kad ir kokia aktuali atrodytų aplink vis eskaluojam sveikos mitybos tema, Lietuvoje padėtis ne tik...

Metų seklys: sukčius geriausiai atbaido frazė „Aš neturiu pinigų“ (10)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Varšuvos universiteto profesorė įspėja: po Prezidento rinkimų Lietuvos gali laukti nelinksmas scenarijus (137)

Nerimą turėtų kelti ne tik realios valdžios galimybės čia ir dabar primesti savą valią,...

35 kg antsvorio atsikračiusi Aušra Kilkuvienė renginyje - sunkiai atpažįstama

Pirmą kartą prie vakarienės tamsoje stalo svečiai rinkosi 1999 metais Ciuriche, Šveicarijoje, kai...

Naujo „Audi A6“ testas: ar tai – lietuvio svajonių automobilis? (4)

Na, pasakykite man, koks žmogus nenorėtų išbandyti naujausio „ Audi A6 “? Jau aštuntą kartą...

Mišką paskandinęs ežeras spalvą keičia 2 kartus per metus

Pažintį su Tytuvėnų regioniniu parku siūlome pradėti nuo 21 metro aukščio bokšto, kuris...