Rugsėjo 30 dieną po penktadienio maldų per smurtinį susidorojimą žuvo mažiausiai 66 žmonės, įskaitant vaikus, teigė „Amnesty International“.

Nuo to laiko per tebesitęsiantį protestų malšinimą žuvo 16 žmonių, priduriama pranešime. Jame perspėjama, kad tikrasis aukų skaičius gali būti dar didesnis.

Norvegijoje įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Irano žmogaus teisės“ (IHR) praėjusią savaitę teigė, kad tuos protestus išprovokavo kaltinimai, jog policijos viršininkas Čabaharo uostamiestyje, taip pat esančiame Sistano ir Beludžistano provincijoje, išprievartavo 15-metę mergaitę, priklausančią sunitų beludžių mažumai.

„Amnesty International“ teigė, kad saugumo pajėgos šaudė „koviniais šaudmenimis, metaliniais šratais ir leido ašarines dujas“ į protestuotojus, praeivius ir tikinčiuosius, kai rugsėjo 30 dieną po penktadienio maldų Zahedane grupė žmonių susirinko į protestą prie policijos nuovados.

„Amnesty International“ surinkti įrodymai rodo, kad dauguma aukų buvo nušautos į galvą, širdį, kaklą ir liemenį, o tai rodo aiškų ketinimą nužudyti arba sunkiai sužaloti“, – nurodo organizacija.

Ji pridūrė, kad buvo šaudoma nuo „policijos nuovados stogo“. Be kita ko, rugsėjo 30 dieną žuvo mažiausiai trys vaikai, sakė „Amnesty International“.

Irano pareigūnai neramumus apibūdino kaip „ekstremistų“ išpuolius prieš policijos nuovadas, per kuriuos žuvo penki Revoliucinės gvardijos nariai.

Tačiau „Amnesty International“ teigė, kad be „mažumos“ protestuotojų, mėčiusių akmenis į policijos nuovadą, ji nerado „jokių įrodymų“, kad protestuotojų elgesys kėlė rimtą grėsmę saugumo pajėgoms.

Su Pakistanu besiribojanti Sistano ir Beludžistano provincija yra vienas skurdžiausių Irano regionų, kuriame gyvena beludžių mažuma, daugiausia išpažįstanti sunitų islamą, o ne šiizmą, kuris dominuoja Irane.

Pastaraisiais mėnesiais aktyvistai skundėsi, kad Irane padažnėjus mirties bausmių vykdymui, neproporcingai daug nuteistųjų beludžių buvo įvykdyti nuosprendžiai.

Šalyje šiuo metu taip pat vyksta protestai dėl 22 metų Mahsos Amini mirties, įvykusios po to, kai mergina buvo sulaikyta moralės policijos – Teheranas juos vadina užsieniečių surengtu sąmokslu.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją