Kaip rašo dienraštis „The New York Times“, prezidentas buvo nuvestas į požeminį bunkerį, kai demonstrantai penktadienį vakare bandė prasiveržti per Baltųjų rūmų vartų metalines užtvaras.

Televizija CNN nurodė, kad D. Trumpas slėptuvėje išbuvo apie valandą, o vėliau sugrįžo į savo rezidenciją.

Kol kas neaišku, ar kartu su prezidentu slėptuvėje buvo jo žmona Melania Trump ir jų sūnus Barronas.

Vašingtonas yra vienas iš daugelio JAV miestų, kuriuose praeitą savaitgalį vyko dideli protestai dėl G. Floydo žūties per gegužės 25-ąją Mineapolyje įvykusį incidentą.

Šio įvyko vaizdo įraše matyti, kaip ant žemės paguldytam ir antrankiais surakintam afroamerikiečiui, areštuotam policijos dėl įtariamo mėginimo atsiskaityti padirbtu banknotu, baltasis policininkas kelias minutes keliu spaudė kaklą, kol šis galiausiai liovėsi judėti.

Policija vėlai sekmadienį panaudojo ašarines dujas šalia Baltųjų rūmų, o daugelyje JAV didmiesčių buvo įvesta komendanto valanda, siekiant numalšinti riaušes, prieš rasizmą protestuojantiems demonstrantams vėl išėjus į gatves reikšti savo įniršio dėl policijos žiauraus elgesio.

Prezidento Donaldo Trumpo administracijai apibūdinus jau šeštą naktį besitęsusių neramumų kurstytojus kaip „vidaus teroristus“, kilo dar daugiau konfrontacijų tarp protestuotojų ir policijos, taip pat užfiksuota naujų plėšikavimo atvejų.

Tuo metu netoli Baltųjų rūmų esančiame nedideliame parke įsiplieskus audringiems susirėmimams pareigūnai panaudojo ašarines dujas bei kurtinamąsias granatas, kad išvaikytų minias, protestuotojams sukėlus kelis didelius gaisrus ir nuniokojus nemažai turto.

Vietos JAV lyderiai paragino piliečius konstruktyviai reikšti savo pyktį dėl vieno beginklio juodaodžio vyro žūties Mineapolyje, o tokiuose miestuose kaip Vašingtonas, Los Andželas ir Hjustonas vėlai vakare buvo įvesta komendanto valanda.

CNN duomenimis, mažiausiai 40 miestų paskelbė naktinę komendanto valandą, tarp jų – Vašingtonas. Ši priemonė taikoma iš viso 10 mln. žmonių. Arizonos valstijos gubernatorius Dougas Ducey‘is naktinį draudimą gyventojams išeiti iš namų paskelbė net visai savaitei, iki birželio 8-osios.

Mažiausiai 15 JAV valstijų iš 50 mobilizavo nacionalinę gvardiją, pranešė CNN.

Nacionalinė gvardija yra JAV ginkluotųjų pajėgų rezervas, ji valstijose gali būti pasitelkta į pagalbą esant ekstremalioms situacijoms.

Vienas atidžiausiai stebėtų protestų vyko prie valstijos kapitolijaus prie Mineapolio prisišliejusiame Sent Polo mieste. Ten keli tūkstančiai žmonių susirinko ir pradėjo eitynes vietos greitkeliu.

„Turime juodaodžių sūnų, juodaodžių brolių, juododžių draugų; nenorime, kad jie žūtų. Esame pavargę nuo to, kas vyksta. Ši karta su tuo nesitaikys, esame pavargę nuo engimo“, – pareiškė toje demonstracijoje dalyvavusi 31 metų juodaodė Muna Abdi.

„Noriu pasirūpinti, kad jis liks gyvas“, – pridūrė moteris, kalbėdama apie savo trimetį sūnų.

Prieš prasidedant protesto akcijai Sent Pole buvo sutelkta šimtai policininkų ir Nacionalinės gvardijos karių.

Vienu metu protestuotojai, eisenai pasiekus tiltą, gelbėjosi sprukdami į šalis, kai keliu dideliu greičiu atlėkė sunkvežimis, tikriausiai prasiveržęs per užtvaras.

Kai transporto priemonė sustojo, protestuotojai ištempė jo vairuotoją ir jį sumušė. Vyras buvo nugabentas į ligoninę, bet kol kas nebuvo pranešta apie jokius kitus nukentėjusiuosius.

Minesotos valstijos policija socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, jog incidentas veikiausiai buvo tyčinis. Vilkiko vairuotojas sužeistas ir nuvežtas į ligoninę.

Minesotos gubernatorius Timas Walzas kiek vėliau pranešė, kad vairuotojas jau paleistas iš ligoninės ir yra suimtas.

Kol kas neaišku, kokių sužalojimų jis patyrė. Televizijos paskelbtoje vaizdo medžiagoje matyti, kaip protestuotojai apspinta sunkvežimį, o tada atskuba teisėsaugininkai.

Kitame įraše matyti, kaip sunkvežimis greitai užvažiuoja ant tilto ir priešais jį prasiskiria protestuotojų minia.

Viešojo saugumo komisaras Johnas Harringtonas sakė, kad kamerų eismui stebėti įrašai rodo, jog sunkvežimis jau važiavo greitkeliu, kai 17 val. buvo pastatytos užtvaros ir kelias uždarytas.

Didelio masto protestų surengta ir kituose miestuose, įskaitant Niujorką ir Majamį.

Vašingtono meras liepė paskelbti komendanto valandą nuo 23 iki 6 valandos, o per ankstesnę, penktadienio vakare įvykusią demonstraciją Slaptosios tarnybos agentai, kaip pranešė dienraštis „The New York Times“, skubiai nuvedė D. Trumpą į požeminį bunkerį Baltuosiuose rūmuose.

D. Trumpas dėl riaušių sekmadienį apkaltino kairiąsias radikalias grupuotes. Jis paskelbė, kad „Antifa“ judėjimas JAV turėtų būti priskirtas prie teroristinių organizacijų, tačiau detalių neatskleidė.

46-erių G. Floydas mirė pirmadienį po brutalaus sulaikymo. Vienam iš keturių operacijoje dalyvavusių pareigūnų penktadienį buvo pateikti kaltinimai dėl nužudymo – jis kelias minutes keliu spaudė ant žemės gulinčio vyro kaklą, nors šis sakė dūstąs.

Tada afroamerikietis prarado sąmonę. Tai praeiviai užfiksavo mobiliaisiais telefonais.

Apiplėštos parduotuvės

Nors atrodo, kad šįkart plataus masto smurtas, pastarosiomis dienomis krėtęs Amerikos miestus, nepasikartojo, plėšikautojai vis tik nusiaubė parduotuves kaimyninėje Filadelfijoje.

Tuo metu Los Andželo priemiestyje Santa Monikoje buvo pranešta apie plėšikavimą vieno populiaraus paplūdimio prekybos centro parduotuvėse, taip pat – apie išsigandusius pirkėjus, bėgusius iš patalpų, į kurias įsilaužta.

Los Andžele – mieste, prieš beveik tris dešimtmečius nusiaubtame riaušių, kilusių policijai sumušus Rodney Kingą (Rodnį Kingą), – sekmadienį buvo paskelbta komendanto valanda, galiosianti nuo 16 val. iki aušros.

„Prašau, elkitės protingai: išvykite anksčiau, eikite namo, likite namie ir padėkite mums užtikrinti, kad netriumfuotų norintys pakeisti šio pokalbio temą nuo rasinio teisingumo į deginimą ir plėšikavimą“, – televizijos CNN eteryje kalbėjo miesto meras Ericas Garcetti.

Šokiruojantis vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip praėjusį pirmadienį beginklis George'as Floydas mirė jį areštavusių policininkų rankose, visoje šalyje išprovokavo didžiulį pasipiktinimą dėl policijos mirtinos jėgos panaudojimo prieš neginkluotus afroamerikiečius.

Mineapolio policijos pareigūnas Derekas Chauvinas beveik devynias minutes keliu spaudė sulaikytam vyrui kaklą, kol G. Floydas liovėsi kvėpuoti. D. Chauvinas buvo apkaltintas trečiojo laipsnio (netyčine) žmogžudyste; trys su juo buvę pareigūnai atleisti, bet kol kas jiems nepareikšta jokių kaltinimų.

Siekdamas atkurti tvarką, gubernatorius Timas Walzas sutelkė visus Minesotos nacionalinės gvardijos karius – tai yra visų laikų didžiausia šių pajėgų mobilizacija valstijoje.

Policija šeštadienio vakarą panaudojo ašarines dujas ir kurtinamąsias granatas, mėgindama išsklaidyti komendanto valandos pažeidėjus Mineapolio gatvėse.

T. Walzas sekmadienį, trečią naktį iš eilės, pratęsė komendanto valandą ir pagyrė policininkų bei gvardiečių pastangas nuslopinti smurtą: „Jie tai padarė profesionaliai. Jie tai padarė neatėmę nė vienos gyvybės ir padarę nereikšmingos žalos turtui.“

„Dėkojame mūsų Nacionalinei gvardijai už puikų darbą, atliktą vos atvykus į Minesotos Mineapolį praėjusį vakarą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Trumpas. Prezidentas pridūrė, kad gvardiečiai „turėtų būti pasitelkti ir kitose valstijose, kol dar nėra per vėlu!“

Pasak Gynybos departamento, 15-oje valstijų, taip pat sostinėje Vašingtone buvo mobilizuota apie 5 000 Nacionalinės gvardijos karių, o dar 2 000 yra pasiruošę prisidėti.

Amerikoje sprendimai pasitelkti gausias uniformuotų gvardiečių pajėgas priimami retai; jie kelia blogus prisiminimus apie riaušes šalies miestuose 1967 ir 1968 metais – neramiais laikais, kai buvo protestuojama prieš rasinę ir ekonominę nelygybę.

D. Trumpas dėl smurto kaltina ultrakairiuosius veikėjus ir sakė, kad planuoja pripažinti organizaciją „Antifa“ teroristine.

„Su riaušėmis susijęs „Antifos“ ir kitų panašių grupių vykdomas bei kurstomas smurtas yra vidaus terorizmas; jis bus vertinamas atitinkamai“, – pridūrė generalinis prokuroras Billas Barras.

„Skausmą kenčianti tauta“

Atlantos merė Keisha Lance Bottoms pareiškė, kad D. Trumpas, dažnai raginantis policiją griebtis griežtos taktikos, nepadeda suvaldyti padėties.

„Peržengėme lūžio tašką šioje šalyje, o tokia retorika dar labiau viską komplikuoja“, – sakė jis televizijai CBS.

Tuo metu Joe Bidenas, spėjamas D. Trumpo oponentas lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose, apsilankė vieno protesto prieš rasizmą vietoje.

„Šiuo metu esame skausmą kenčianti tauta, tačiau neturime leisti, kad šis skausmas mus sunaikintų“, – „Twitter“ parašė J. Bidenas ir pridėjo nuotrauką, kurioje jis matomas besikalbantis su juodaodžių šeima Delavere, kur šeštadienio naktį buvo susirinkę protestuotojai.

G. Floydo žūtis taip pat išprovokavo protestus už JAV ribų: pavyzdžiui, prie šalies ambasados Londone susirinko šimtai solidarumą reiškusių aktyvistų.

„Esu čia, nes pavargau, man tai įgriso. Kada tai liausis?“ – akcijos vietoje naujienų agentūrai AFP sakė Doreen Pierre.

Tuo metu Vokietijoje anglų futbolininkas Jadonas Sancho, per Dortmundo „Borussios“ varžybas prieš Paderborno klubą įmušęs vieną iš savo trijų įvarčių, pademonstravo dėvimus marškinėlius su užrašu „Teisingumą – George'ui Floydui“.